Kumcağız Plajı – Kandıra / Kocaeli

Kumcağız Plajı – Kandıra / Kocaeli
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 403 kez okundu.

Sonbaharın hızla yaklaştığı bu günlerde hava sıcaklıklarının halen yüksek olması sebebiyle hafta içi ve hafta sonları plajlar günü birlik ziyaretçilerle dolup taşmaktadır. Özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için günü birlik plaj keyfi sunan adreslerden biri de Kumcağız Plajı, hafta sonları adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Kumcağız Plajı nerededir, nasıl gidilir, bölgedeki oteller ve plaj hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesinde yer alan Kurtyeri Muhtarlığı sınırları bulunan Kumcağız; bir tarafında Kefken öteki tarafında Kerpe arasında kalan müthiş bir koydur. Kumcağız Plajı temiz ve ince bir kum yapısına sahiptir bununla birlikte özellikle hafta sonları Cuma gününden başlayan bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Şehrin stresi ve gürültüsünden bir günlüğüne de olsa uzaklaşmak isteyen, Marmara’da denize girmek istemeyenler için doğru tercih olan Kumcağız Karadeniz’in en güzel plajlarından biridir.  

Temizliğiyle göz kamaştıran plaja bir de suyunun durağan olması özelliğini eklersek bu kadar insanın neden bu plajı seçtiğini daha kolay anlayabiliriz. Plajın bulunduğu bölgede aynı zamanda bir de Kumcağız Deresi yer almaktadır. Bu dere plajı ikiye bölmektedir. Yazın su miktarının azalmasıyla kumsallar arasında dere içinden geçişler de yapılmaktadır. Tüm bunların yanında Kumcağız Deresi’nde sazan, kefal ve birçok tatlı su balığı bulunmaktadır. Hafta sonu tatilinizi sadece denize girerek geçirmek istemeyip farklı alternatiflere açıksanız ya da balık tutma tutkunuz varsa yola çıkarken olta takımlarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Kandıra Kaymakamlığı tarafından deniz sezonunda Kumcağız plajında görevlendirilen can kurtarma botları ve cankurtaranlar herhangi bir tehlikeye karşı hizmet vermektedir. Kumcağız beldesine geldiğinizde gün batımını Nihat Erim Tepesi’nden izlemenizi de tavsiye ederiz. Plaj çevresinde pek fazla otel ve pansiyon olmaması bölgede ev pansiyonculuğunu yaygın hale getirmiştir. O sebeple gezinizi günü birlik değil de konaklamalı düşünüyorsanız önceden ev pansiyonu işletmelerinden biriyle iletişime geçip rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Kumcağız Plajında Neler Yapılır ?

Tertemiz plajda yapılabilecek en güzel şeylerin başında güneşin doya doya tadını çıkartmak olacaktır. Sonrasında kendinizi denizin dinginliğine bırakmak için denize girebilirsiniz. Ayrıca plajda piknik yapabilir, yaklaşık 2 km uzunluktaki kumsalda yürüyüşler yapabilir, bölge etrafında bulunan çay bahçeleri, restoran veya kafelerde karnınızı doyurabilir ya da çayınızı/kahvenizi yudumlarken plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Kumcağız Deresi’nde balık tutabilirsiniz. Belirtmekte fayda görüyoruz ki plajda her türlü duş ve tuvalet imkânı mevcuttur.

Kumcağız Plajı Otel ve Konaklama

Bölgede ev pansiyonculuğunun yaygın olmasıyla birlikte yakın oteller ve apartların iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

  • Kumcağız Moni Otel: 0 (262) 223 37 27
  • Saygın Butik Otel: 0 (262) 563 72 19
  • Okan Apart: 0 (262) 563 64 45
  • Burak Apart: 0 (262) 563 64 16

Kumcağız Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: 41600 Kurtyeri – Kandıra / Kocaeli

Nasıl Gidilir? : Kumcağız Plajı İstanbul’a 173, Ankara’ya 378, Kocaeli ’ye ise 76 km mesafededir.

İstanbul yolundan gelenler TEM otoyolundan İzmit istikametinde devam edip İzmit’i geçtikten sonra Kandıra çıkışından saparak Kumcağız Plajına ulaşabilirler. Bir diğer güzergâh ise Şile- Ağva- Kandıra güzergâhıdır. Ayrıca Kandıra Terminalinden plaja 07.00-23.00 saatleri arası servis seferleri düzenlenmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git