Kulakta Dolgunluk Hissi ve Çınlama Neden Olur ?

Kulakta Dolgunluk Hissi ve Çınlama Neden Olur ?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 725 kez okundu.

İşitme organı olan kulak, beş duyu organımız dan biridir. Bu nedenle oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat son dönemlerde kulak ile alakalı olarak çınlama ve dolgunluk gibi şikayetler artış göstermektedir. Hiçbir şekilde önemsenmeyen, ve hiçbir şekilde önlem alınmayan bir sorundur çınlama. Nasıl olsa geçer, basit bir çınlama denilerek hep geçiştirtirilmiştir. Fakat çınlamalar, çoğu zaman ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Kafa ve beyin tümörleri, travma sebebiyle oluşan ciddi hasarlar vb bunlara örnek olarak gösterilebilir. Uğultu, denizdeki dalga sesi, cızırtı, yankılı eko, ıslık vb sesler duyma gibi tarif edilen çınlamalara birçok şey sebep olabilmektedir. Tüm bu nedenleri sırasıyla değerlendirelim;

Kulakta Dolgunluk Hissi Neden Olur ?

  • Taravmalar sebebiyle çınlama: Mahalle kavgaları, şok ve derin üzüntü sebebi ile meydana gelen nörolojik sorunlar ile kulakta çınlama meydana gelebilir.
  • İşitme sinir tahribatı: Yaş kemale erdikçe yaşlanma belirtileri meydana gelmektedir. Bu belirtilerden biri de işitme sinirlerinin gün ve gün oluşan kaybıdır. Bu kayıp zamanla kulak çınlaması ve dolgunluk hissinin oluşmasına neden olur.
  • Kafa ve Boyun Darbeleri: Kavga, düşme, çarpma, trafik kazası vb gibi kazalar sebebiyle baş ve boyun kısmına darbeler gelmesi, kulakta çınlamalara sebep olabilir. Üstelik bu çınlamalar ciddi kırıkların ve omurga zedelenmelerinin de belirtisi olabilmektedir. Eğer boyun kısmında bir hasar meydana gelir ise ilk olarak çınlama sesi duyabilir ve hemen ardından felç dahi görülmesine şahit olabilirsiniz.
  • Kafa İçi Tümörler: İster iyi ister kötü huylu olsun. Tümör her daim tümördür. Beynin bir bölgesine yerleşip hem günlük hayatı olumsuz etkiler hemde vücudun kendine ait bir özelliğinin kullanılmasını engeller. Tüm beyni zehirlemese dahi, bulunduğu konum itibariyle zarar verici olma özelliği olan bu rahatsızlığın etkin bir belirtisi de kulak çınlamasıdır.
  • Yüksek Tansiyon
  • Migren ağrıları

  • İlaç yan etkileri
  • Romatizmal ağrılar
  • Kulak içi eklemlerin değişmesi
  • Orta kulakta sıvı birikmesi vb daha birçok neden kulak çınlaması sebebi olarak gösterilebilir. Eğer bu sebeplerden biri dahi sizde görülür ise mutlaka uzman bir KBB hekimine görünün.

Kulakta Dolgunluk Hissi Ve Çınlama Tedavisi

Tüm tetkiklerin ardından size uygun tedavi biçimiyle sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Kulakta çınlama tedavisi için bilinen etkin bir yöntem yoktur. Genel itibariyle damla ve spreyler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Fakat bu tedaviden çok rahatlamanıza yönelik bir girişim olacaktır. Çünkü kulakta çınlama basit olarak görünse dahi, sık sık görülmesi uyku düzenini altüst eder, odaklanma sorununu beraberinde getirir, stresli bir hale bürünmenizi sağlar, konsantrasyon bozukluğu meydana getirir, denge kayıpları yaşamanıza neden olur, spor yapanlar için halsizlik, yorgunluk yaparak sporunuzu icra etmenizi engeller. Bu sorunların hepsi oldukça ciddi sorunlar.

Uyku düzeni, konsantrasyon bozukluğu, denge kayıpları oldukça önemli sinyaller verir. Eğer önlem almazsanız bu daha da kötü bir hal alabilir. Bu nedenle önceliğiniz, çınlama sorunu meydana gelme nedeninin ne olduğu. Eğer nedenini bilmezseniz tedavi etmeniz neredeyse imkansız. Bu sorun etkeniyle yok olan bir sorun. Beden sağlığınızı korumak adına hekiminize mutlaka görünerek sebebini ısrarla araştırın. Böylelikle çınlama ve dolgunluk hissinin yarattığı tüm kötü koşulların da yok olmasını sağlarsınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git