Kulak İltihabına Hangi Bölüm Bakar ?

08.07.2016
Kulak İltihabına Hangi Bölüm Bakar ?

Kulak iltihabı sıklıkla rastlanan bir durumdur ve bu durumda mutlaka kulak burun boğaz doktorundan randevu alınıp gidilmelidir. Uzman doktora gidilerek kulak iltihabının neden oluştuğu muayene neticesinde saptanmalıdır ve tedaviye başlanmalıdır.

Kulak iltihabı ciddiye alınması gereken hastalıklardan biridir. Şayet ki zamanında kulak burun boğaz ( KBB ) uzmanına gidilmez ise işitme kaybına kadar yol açabilmektedir. Sıklıkla çocuklarda görülen kulak iltihabı için doktora başvurduğunuzda, doktor öncelikle kulak iltihabının ne zaman başladığını ve şikayetlerini dinler. Daha sonra ise otoskop adı verilen bir alet ile sağ ve sol kulağa bakar ve akıntı olup olmadığına, şişme, bombeleşme, ve kızarma olup olmadığına bakar. Kulak iltihabı tanısına uygun olarak tedavi reçetesini yazar ve size kullanımı hakkında detaylı bilgi verir. İlaç kullanımdan 1-2 gün sonra kulak ağrısı geçecektir fakat iyileşmesi ve iltihabın ortadan kalkması için ilacın sonuna kadar kullanılması ve ilaç bitiminde tekrar kulak burun boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Kulağa su kaçması, bakteriyel yada alerjik viral üst solunum yol enfeksiyonları nedenler arasındadır. Özellikle çocuklarda meydana gelen kulak iltihaplanmalarında, çocuğun öğrenme kabiliyetinin azaldığı ve konuşma yetisinin gelişemediği gözlenmiştir. Zamanında tedavi edilmeyen kulak iltihapları, kafa içerisindeki çevre dokulara da sıçrayabilir. Özellikle de mastoid adı verilen kemik kulak iltihabında başlıca etkilenmektedir.

Özellikle bahar ve kış aylarında kulak iltihaplanmaları daha sık görülmektedir. Kulak iltihabı şikayetiyle kulak burun boğaz doktoruna başvuran çocuklarda sıklıkla orta kulak iltihabı tanısı koyulmaktadır ve bu durum sıklıkla çocuklarda işitme kaybına kadar gitmektedir. Orta kulak iltihabı yetişkinlerde sık görülmezken, çocuklarda oldukça sık görülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.