Kulak İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kulak İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Kulak iltihabı için hangi doktora gidilir ? Kulak iltihabına hangi poliklinik bakar ? Kulak iltihabı için hangi bölüme gidilir ?

Kulak İltihabı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kulak iltihabı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kulak iltihabına  hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kulak İltihabı Nedir ?

Kulakta oluşan enfeksiyon orta kulak enfeksiyonudur. Orta kulak dediğimiz kulağın bölümü kulak zarından sonra başlayan bölümdür ve bu bölüme boğaz veya burundan östaki borusu yardımıyla taşınan bakterilerin etkinliği ile bu bölümün enfeksiyon kapması sonucu kulak iltihabı hastalığı oluşur. Daha çok çocuklarda görülmesine rağmen ileri yaşlardaki yetişkinlerde de görülmektedir. İlerlemesi durumunda kafatası içerisindeki organlarda yayılma göstermeye başlayacaktır ve bunun sonucunda özellikle çocukluk çağındaki bireylerde öğrenme kaybının oluşmasına neden olacaktır.

Kulak İltihabı Nedenleri

Özellikle kış ve bahar aylarında geçirilen alerji, grip ve nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  durumlarında burun veya boğazda bulunan bakteri ve bakteri türevleri östaki borusu yardımı ile bu bölgelerden orta kulağa taşınabilirler ve bunun sonucunda da kulak iltihabına neden olurlar.

Kulak İltihabı Belirtileri

Kulak iltihabında başta çocuklar olmak üzere tüm hastalığı barındıran bireylerde ağrı görülür fakat bazı yetişkin bireylerde bu hastalık gizliden kendini gösterebilir ve dolayısıyla ağrı görülmeyebilir. Ağrının yanında klasik enfeksiyon belirtileri olan ateş, kızarma ve tabi ki işitme kaybı görülür. Ayrıca bakteri çoğalmasına bağlı olarak basınç değişimleri görülür. Buna bağlı olarak bebeklerde huzursuzlanma durumu oluşabilir.

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulakta her türlü nedene bağlı olarak ağrı oluşabilir. Bu ağrının iltihaptan dolayı oluşup oluşmadığını ise eğilirken artan basınçtan dolayı ağrının artmasına bağlı olarak anlaşılabilir. Bunun yanında tıbbi araçlardan olan otoskopla da rahatça tespit edilebilir. Fakat bazı durumlarda film çekimi, tomografi ve işitme testleri gerekebilir. Eğer kulak iltihabı tedavi edilmediği takdirde sağırlığa ve iltihabın kafatasındaki diğer organlara da yayılmasına yol açılmış olur.

Eğer kulak iltihabı akut ise genelde kendiliğinden geçmesi için uzman tarafından uygun bir zaman aralığı verilir. Eğer kendiliğinden geçmiyorsa ya da uzman böyle bir yol tercih etmediyse antibiyotik ve östaki borusunu açıcı spreyler, burun ve kulak damlaları önerilebilir.  Eğer kulak iltihabı kronik ise antibiyotik kullanımı, sprey ve damla kullanımı geçici çözümler olabilir. Ameliyat ise kronik kulak iltihabında kesin çözüm olacaktır.

Kulak iltihabı için hangi doktora gitmeyelim ? Kulak iltihabı hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git