Kulak Çınlaması Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi Yapar Mı ?

Kulak Çınlaması Mide Bulantısı ve Baş Dönmesi Yapar Mı ?
8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 764 kez okundu.

Özellikle de çok kafein tüketen kişilerde baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi sorunlar sıkça görülebilir ve bu belirtiler kimi zaman endişe verici boyutta olabilir. Kafeinin vücut ve zihin üzerinde pek çok etkisi vardır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi sorunlar daha çok kafeine karşı yaşanan alerjik sorunlardan ötürü meydana gelir. Bu nedenle her şeyin dozunda tüketilmesi gerekir. Bu gibi sorunlar yaşandığında acil bir durum yaşanmaması için doktor çeşitli tıbbı önlemler alabilir. Normal sağlıklı bir insanın günde 1,600 mg’den fazla bilerek ya da bilmeyerek kafein tüketmemesi gerekir. Tükettiği zaman kulak çınlaması ve baş dönmesi sorunu aynı anda ortaya çıkabilir. Şiddetli vakalarda kas spazmı ve kalp atışı düzensizliği görülebilir.

Baş dönmesine bağlı olarak kulak çınlaması kimi zaman mide bulantısı da yapabilir. Fakat her kulak çınlaması mide bulantısı oluşturmaz. Kulak çınlamasına bağlı mide bulantısının baş sebepleri, alerjik reaksiyonlar, aşırı doz kafein, baş dönmesi ve kulak çınlamasıdır. Alerjinin diğer belirtileri arasında ise, şiddetli kaşınma, şişme, düşük tansiyon, uyumada zorluk, yüksek ateş ve kas sorunları da yer alır.

Kulağım çınlıyor midem bulanıyor diyorsanız bu durum basınç değişikliği sebebi ile de meydana gelebilir. Aynı zamanda damar sistemindeki ve solunum yollarındaki bozukluklar da kimi zaman kulak çınlamasına neden olabilir. Kulak çınlaması, normalde baş dönmesi ya da mide bulantısı yapmaz. Bunu yapması için bunun yanında başka reaksiyonların da gelişmiş olması gerekir. Uzun süreli bir sorun yaşadığınız zaman bu konu ile ilgili uzman bir doktor görüşü almanız gerekebilir.

Kulak Çınlaması Baş Dönmesi Yapar Mı ?

Kulak çınlaması ve baş dönmesi çoğu zaman nedeni kolay kolay bulunamayan kimi zaman tehlike arz etmeyen ama sürekli tekrarlandığı zaman önlem alınması gereken can sıkıcı bir hastalıktır. Baş dönmesi, yeryüzü algımızın bozulması ve dengemizi sağlayamamız durumudur. Buna bulantı, kusma ve kulak çınlaması da kimi zaman eşlik edebilir. Bu durum ataklar halinde ya da haftada birkaç defa başınıza geliyorsa bunun altında yatan sebebi öğrenmeniz gerekir.

Kulak çınlaması, baş dönmesi ile birlikte meydana geliyorsa bunun altında başka sağlık sorunları yatıyor olabilir. Ani hareket sonucu meydana gelen baş dönmesi, genellikle kısa sürelidir ve ciddi bir sorun teşkil etmez. Ayağınız yerden kesiliyormuş gibi hissettiğinizde bu durum baş dönmesi meydana getirebilir. Bu durum genellikle bir hastalık nedeni ile meydana gelmez. İdrar yolu iltihaplanması, baş dönmesine neden olabilir. Bazen işitme kaybı ve diğer hastalıklarla kendini gösterebilir.

Tuz kısıntısı yapsanız da diyet uygulasanız da çok faydası olmayabilir. Baş ağrısı ve baş dönmesinin aynı anda yaşandığı hastalığın adı ise migrendir. Bu belirtilere bir de ara ara kulak çınlaması eşlik edebilir. Kulak çınlaması, kimi zaman hastayı delirtecek şekilde rahatsızlık verebilir ve çok şiddetli baş ağrısı meydana getirebilir. Ergen ve gençlerde genellikle 20 yaş dişlerinin çıkma zamanında bu belirtiler görülebilir.

Kulak çınlaması, kulakta uğultu, vınlama ve çeşitli sesler olarak meydana gelir. Özellikle de yüksek sesli ortamda uzun süre kaldığınız zamanlarda, stresli olduğunuzda, ortodontik tedaviler ve ağrılı diş çekimleri sonrasında ve yoğun ilaç tedavileri alındığı zaman kulak çınlaması meydana gelebilir. Kulak çınlamasına bağlı olarak bir kulakta ani işitme kaybı yaşanabilir. Hemen tedaviye başlanır ve önlem alınırsa işitme kaybı önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git