Kulak Çınlaması İlaçları Nelerdir ?

Kulak Çınlaması İlaçları Nelerdir ?
13 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Kulak çınlaması ilaçları nelerdir ? Kulak çınlamasının tıptaki adı tinnitustur. Kulak çınlaması ileri boyutlara ulaştığında yaşamımıza etki edebilir. Kötü yönde etkileyebilir. Herkeste kulak çınlaması farklıdır. Bazı insanlarda kalın tınılarda olabildiği gibi bazı insanlarda ince tınılarda olabilir. Çınlama sürekli olduğu zaman sizi rahatsız etmeye bazen sinir bozucu olmaya başlar. Kulak çınlaması sinüzitten, iç kulakta yer alan bazı sorunlardan, kulak enfeksiyonlarından, alerjilerden, tansiyon gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Peki kulak çınlaması için kullanılan ilaçlar nelerdir ? Kulak tedavisinin çoğu zaman direkt bir tedavisi yoktur. Çoğu zaman kulak çınlamasına neden olan etken araştırılır ve ona yönelik bir tedavi programı uygulanır. Bunun için röntgen filmi ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir.

Öncelikle kulak çınlamasının azalması için yüksek sesli müziklerden uzak durmaya çalışın. Yediklerinize dikkat edin ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya çalışın. Tansiyonunuz kulak çınlamasını etkileyen faktörlerden biridir. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve tuzsuz yemeye alıştırın kendinizi. Sinir sistemini önemli derecede etkileyen sigara, alkol ve kahveden uzak durun. Günlük egzersizler bedeninizi ve zihninizi dinç tutmanıza yardımcı olarak kulak çınlaması sorununa olumlu yönde etki edecektir. Günlük hayatınızda da çok yorulmamaya çalışın. İşlerinizi kendinize de zaman ayırarak yapmaya özen gösterin.

Uyku düzeniniz de kulak çınlamasının oluşmasını sağlayabilir. Uykunuzu almanız bu yüzden yeteri kadar uyumanız gerekmektedir. Ufak seslerden endişelenmeyin. Müzik dinlemek ya da duyduğunuz bir ses sağır olmanıza ya da kulak çınlaması oluşumuna etki etmez. Sadece çok yüksek sesli ortamlarda çok uzun süre kalmamaya özen gösterin. Her şeyde olduğu gibi kulak çınlaması sebeplerinde stres ve gerginlik rol oynar. Stresten uzak durmaya çalışın. Bu önlemleri almanızın yanında doktorunuza görünmeniz de oldukça önemlidir. Bu tavsiyelerin dışında sedatif, antidepresan, antikonvülzan, vazodilatör, ve kalsiyum kanal blokörü adlı kulak çınlaması ilaçları da rahatsızlığın şiddetine ve sebebine göre reçeteye yazabilir.  İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git