Kulak Çınlaması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kulak Çınlaması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.

Kulak çınlaması için hangi doktora gidilir ? Kulak çınlamasına hangi poliklinik bakar ? Kulak çınlaması için hangi bölüme gidilir ?

Kulak Çınlaması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kulak çınlaması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kulak çınlamasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kulak Çınlaması Nedir ?

Kulak çınlaması, tıp dilindeki adı Tinnitus’tur. Kişinin bir ya da iki kulağında aniden ortaya çıkan sürekli veya zaman zaman çınlama şeklindeki duruma denir. Her yaştan insanda görülmesine rağmen erişkin bireylerde görülme sıklığı artmaktadır. Çocuklar arasında da uzun süre gürültüye maruz kalanlarda ortaya çıkar. Ses dışarıdan duyulmaz. Genellikle uğuldama, vızıltı ya da çınlama şeklinde olur. Çınlamayla birlikte uykusuzluk, baş dönmesi ve dikkat bozukluğu da baş gösterdiyse mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

Kulak Çınlaması Nedenleri

Yaş ilerledikçe işitme kaybı yaşanır ve bu durum kulak çınlamasına sebebiyet verebilir. Genç yaştakilerde ise uzun süre gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle müzik dinlemek, gürültülü iş makineleriyle çalışmak gibi durumlar neden olabilir. Çınlamanın nedenlerini kulağa bağlı nedenler, nörolojik nedenler, diş ve çeneden kaynaklanan nedenler, metabolizmadan kaynaklanan nedenler, ilaçlara bağlı ve psikolojik nedenler şeklinde sınıflandırabiliriz.

Bunlar dışında iç kulaktaki hücrelerin hasar görmüş olması, biriken kulak kiri, kulağı etkileyen hastalıklar (sinüzit, alerji gibi..), kulak kemiğinde meydana gelen değişmeler, meniere hastalığı (habercisi olabilir), anemi ve kadınlardaki hormonel değişimlerden dolayı çınlamalar olabilir. Az rastlanan nedenler olarak da baş ve boyun yaralanmaları, akustik nöroma (iyi huylu tümör), yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, hipertiroid, cep telefonu ve ilaçlar sayılabilir. Bazen depresyon bile çınlamalara sebep olabilir.

Kulak Çınlaması Belirtileri

Uzun süreli ve ısrarcı çınlamalar, baş ağrısı, bulantı kusma, baş dönmesi, denge bozukluğu ya da yüz felci gibi belirtiler ortaya çıkmaya başladığı ilk anda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Hastalığın birden fazla ve net olarak belirlenemeyen sebepleri olduğu için tedavide de ortak bir kanı söz konusu değildir. Birden fazla tedavi yöntemi önerilmekte ve uygulanmakta ancak ne üstünde karar kılınmış bir ilaç söz konusu ne de fiziksel bir tedavi şekli. Ancak doktor hasta uyumu ve istikrarlı çalışmalar sonucu olumlu neticeler alınabilir. Ayrıca çınlamayı azaltmak için alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak, stres ve yorgunluktan uzak durmak, yüksek sesle müzik dinlememek faydalı olabilir.

Kulak çınlaması için hangi doktora gitmeyelim ? Kulak çınlaması hangi bölüme girer diye soruyorsanız kulak burun boğaz bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git