Kulak Çınlaması Baş Dönmesi Yapar Mı ?

Kulak Çınlaması Baş Dönmesi Yapar Mı ?
8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 110 kez okundu.

Kulak çınlaması baş dönmesi yapar mı ? Kulak çınlaması ve baş dönmesi çoğu zaman nedeni kolay kolay bulunamayan kimi zaman tehlike arz etmeyen ama sürekli tekrarlandığı zaman önlem alınması gereken can sıkıcı bir hastalıktır. Baş dönmesi, yeryüzü algımızın bozulması ve dengemizi sağlayamamız durumudur. Buna bulantı, kusma ve kulak çınlaması da kimi zaman eşlik edebilir. Bu durum ataklar halinde ya da haftada birkaç defa başınıza geliyorsa bunun altında yatan sebebi öğrenmeniz gerekir.

Kulak çınlaması, baş dönmesi ile birlikte meydana geliyorsa bunun altında başka sağlık sorunları yatıyor olabilir. Ani hareket sonucu meydana gelen baş dönmesi, genellikle kısa sürelidir ve ciddi bir sorun teşkil etmez. Ayağınız yerden kesiliyormuş gibi hissettiğinizde bu durum baş dönmesi meydana getirebilir. Kulağım çınlıyor başım dönüyor diyorsanız bu durum genellikle bir hastalık nedeni ile meydana gelmez. İdrar yolu iltihaplanması, baş dönmesine neden olabilir. Bazen işitme kaybı ve diğer hastalıklarla kendini gösterebilir.

Tuz kısıntısı yapsanız da diyet uygulasanız da çok faydası olmayabilir. Baş ağrısı ve baş dönmesinin aynı anda yaşandığı hastalığın adı ise migrendir. Bu belirtilere bir de ara ara kulak çınlaması eşlik edebilir. Kulak çınlaması, kimi zaman hastayı delirtecek şekilde rahatsızlık verebilir ve çok şiddetli baş ağrısı meydana getirebilir. Ergen ve gençlerde genellikle 20 yaş dişlerinin çıkma zamanında bu belirtiler görülebilir.

Kulak çınlaması, kulakta uğultu, vınlama ve çeşitli sesler olarak meydana gelir. Özellikle de yüksek sesli ortamda uzun süre kaldığınız zamanlarda, stresli olduğunuzda, ortodontik tedaviler ve ağrılı diş çekimleri sonrasında ve yoğun ilaç tedavileri alındığı zaman kulak çınlaması meydana gelebilir. Kulak çınlamasına bağlı olarak bir kulakta ani işitme kaybı yaşanabilir. Hemen tedaviye başlanır ve önlem alınırsa işitme kaybı önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git