Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 673 kez okundu.

Kulağımız vücudumuzdaki nadide organlarımızdan başka bir deyişe mucizevi organlarımızdan birisidir. Duymamızı, dengemizi ve yapısal olarak görüntümüzün sağlanmasına yardımcı olur. Duyma işlevi çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden geçerek salyangoz dediğimiz kanala ulaşır ve burada birtakım titreşim hareketleriyle duyma işlevinin yerine getirilmesini sağlamış olur. Sağlıklı bir kulak problem teşkil etmez. Duyması düzgün, görüntüsü düzgün ve işlevini yerine getirir durumdadır. Ancak her organımızın hastalanması üzere kulağımız da rahatsızlanabilir belirtiler göstererek bizi rahatsız edip hastaneye başvurmamızı gerektirebilir.

Öncelikle bakteriyel enfeksiyonlar ve virütik enfeksiyonlar sonucunda kulak üç şekilde etkilenebilir. Bakteriyel veya virütik hastalıklar kulak içi ve kulağın yapısında meydana gelebilir. Kulağa gelen herhangi bir travma bir kaza veya doğuştan hastalıklar sonucunda kulakta problem oluşabilir. Akut sinüzit gibi hastalıklar hem nazal (burun içi), hem oral (ağız içinin) birbiriyle bağlantılı olması sonucu birbirlerinden etkilenebilirler. Buna bir diğer örneğimiz de grip olabilir. Kulak ağrısındaki genel belirtilere dikkat çekecek olursak; kişi huzursuzdur, sürekli kulağını tutar ovalar bir şekilde ağrıyı yok etmeye çalışır veya şikayet eder belirtileri dile getirir.

Kronik bir ağrı söz konusuysa kişi hep huzursuzdur, kulakta akıntı, ağrı mevcuttur. Yine çeşitli şekillerde ağrısını dile getirir. Toplumda sık yapılan ve aslında yapılması pek doğru bulunmayan bazı uygulamalar mevcuttur kulak ağrılarında. Bunlardan biri kulağı serçe parmağıyla kaşımaya çalışmaktır ki çok yanlış bir harekettir. Ağrıyı azaltmaz aksine kulak zarına da zarar verebilir. Kulağa yabancı cisimler sokmak, çeşitli solüsyonlar yağlar ve benzeri maddeler sürmek son derece tehlikelidir. Bilinçsiz yapacağınız tek hareket işitme duyunuzun kaybolmasına sebep olabilir. Kulak ağrısı kendi kendine geçmeyen çınlama şeklindeki hassas ağrılardır. Bu yüzden evde kendi kendine ilaç kullanmak yerine derhal acil servis birimlerine veya polikliniklere başvurarak doktor kontrolü altında tedavi olmanız gerekmektedir.

Öncelikle kulak çöpü kullanımını daha aza indirip, kulaklarımızın içerisine fazla sokmadan, kulak ağzını ve çevresini temizlememiz her zaman daha sağlıklıdır. Çünkü kulakların zaman zaman ‘kir atması’ diye tabir ettiğimiz durumlarda, kulak çöpü ile birlikte dışa vuran kir kabarcıklarını içeriye itmiş oluruz ve daha sonra kulak tıkanması, ağrı, işitme sorunları ile karşılaşabiliriz. Kulak temizliğimizi dikkatli bir şekilde yaptığımız halde kulakta ağrı oluşuyor ise, aşağıda belirttiğimiz sebeplere göz atmanızda fayda vardır;

Kulak İltihaplanması

Kulaklarınızın içerisinde enfeksiyon oluşmasından dolayı ve genellikle orta kulak iltihapları sonucunda ağrıya maruz kalabilirsiniz.

İşitme Sorunu

Kulaklarınızın işitme seviyesinde azalma var ise, tıkanma, kaşınma gibi sorunlar yaşamaktaysanız; kulaklarında oluşan kirlenme size aşırı derece de rahatsızlık verebilir ve bu durumda ağrı çekebilirsiniz.

Başka Rahatsızlıkların Varlığı

Kulak ağrısı şikayetinin başka bir nedeni ise, farklı organlarda oluşan rahatsızlıklardır. Bunların başında diş, ağız içi yaraları ve ağız içinde tümör başlangıcı gibi sebepler gelmektedir. Dişlerinizin apse yapması, grip, nezle, bademcik rahatsızlıkları ve ağız içi yaraların başka organlarda belirtisi görülebilir. Bu sebeple kulakların ağrısı sadece kulak bölgenizde oluşan rahatsızlıkların işareti değildir.

Yabancı Madde Ve Cisim

Kulak içerisine kaçan yabancı bir madde yada cisim kulak ağrıları sebebi olabilir. Kulak temizliğinizi kulak çöpleri haricinde başka bir cisimle yapmak kesinlikle yanlış ve tehlikelidir. Bu davranış, kulak içerisinde bulunan dokuya zarar verebilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmanız en sağlıklısı olacaktır.

Kulak rahatsızlıkları ve bunun sonucunda meydana gelen ağrılar, ilaç tedavisi ile son bulacaktır. Bu sebeple, farklı yöntemler deneyerek kendi imkanlarınız doğrultusunda ağrınıza çözüm aramak yanlıştır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git