Kükürtlü Sabun Faydaları Nelerdir ?

Kükürtlü Sabun Faydaları Nelerdir ?
25 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 544 kez okundu.

Güzellik bir bütündür. Bu bütünün parçalarını ise sağlıklı bir cilt başta olmak üzere sağlıklı saçlar oluşturmaktadır. Günümüzde artan sanayileşme, kozmetik sektörüne de yanmış durumda. Bilindiği üzere bazı kozmetik markaları aşırı pahalı olabiliyor. Alım gücünün sınırlarını aşan bu markalar başta olmak üzere hiçbir kozmetik markasının masum olduğunu söyleyemeyiz. İçerdikleri paraben, silikon, mineral yağ, shea butter yağı ile cilt kanseri başta olmak üzere birçok hastalığın meydana gelmesine davetiye çıkarmış oldular. Hal böyle olunca bilinçli tüketiciler dermo-kozmetik ürünlere yönelmiş durumda. Bu ürünler hiçbir şekilde zararlı madde içermediklerinden ötürü kullananlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Giderek büyüyen bir dalga haline gelen bu sektör özelikle geleneksel yöntemlerle ev ortamında hazırlanmış ürünlere eğilim göstermektedir. Bu yazımızda sizlere halk arasında beyaz sabun olarak bilinen kükürtlü sabunun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kükürtlü Sabun Zararlı Mıdır ?

Her şeyin olduğu gibi kükürtlü sabunun da bazı zararları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; sabun çok kuru olduğu için hassas ciltlere sahip bireyler doktor kontrolü altında kullanmalıdır. Çünkü tahriş etme oranı oldukça yüksek bir sabun olduğunu söyleyebiliriz. İşlem görüp yıpranmış saçlarında kullanması da oldukça sakıncalıdır. Eğer kullanılacaksa kesinlikle bitkisel içerikli saç bakım ürünleri ile birlikte kullanılmalıdır.

Bu zararların en başında ise alerjen etkiye dikkat etmek gerekmektedir. Bu sabun kullanımından önce doktorunuzdan alerjinizin olup olmadığı hakkında bir test isteyebilirsiniz. Ya da ilk gün sadece kolunuzun bir yanına kullanarak da alerjen etki olup olmadığını test edebilirsiniz. Kükürtlü sabunun zararları özellikle kullanmayı bilmeyenler için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Her sabah ilk uyandığınızda ve her gece yatmadan önce kullanmanız gereken bir sabun olan kükürtlü sabun, aksi takdirde cildinizi mahvedebilir.

Sonuç olarak bakıldığı zaman kükürtlü sabunun yararlarının yanı sıra zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar daha çok dikkatli kullanım olmadığı zamanlarda görülmesi ya da cilde uygun olmayan kişilerin kullanması sonucu oluşur. Genel olarak bakıldığı zaman cilt, saç ya da yüz için bir hayli yararlı bir sabun olarak tanımlanabilir. Sabunu kullanmadan önce muhakkak ki alerjen etki olup olmadığını da kontrol etmeniz bir hayli önem taşımaktadır.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır ?

Bu sorunun cevabını iki başlık altında toplayabiliriz.

Kükürtlü sabun yüze kullanımı: Cilt için kullanılacaksa ilk etapta sabunla yüz köpürtülüp durulanmalıdır. Ardından ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada sabun cilde masaj yapılarak köpürtülür. Dört dakika boyunca masaj yapıldıktan sonra durulanmalıdır.

Kükürtlü sabun saça kullanımı: Eğer saç için kullanılacaksa saçlarınızı önce ılık suyla ıslatın. Ardından saç derisine masaj yaparak kükürtlü sabun uygulanmalıdır. Soğuk su ile durulanırsa daha iyi sonuçlar elde edilecektir.

Düzenli kullanmak gerekmektedir. Bu düzenden kasıt haftada üç kez olacak şekilde ayarlanmalıdır. Haftada üç kez kullanım sonrası ciltte parlaklık ve yumuşama fark edilecektir. Kükürtlü sabunu semt pazarlarında, aktarlarda veya internet ortamın sanal pazar adı verilen sitelerde bulmak mümkündür. Kükürtlü sabunun başlarda diğer sabunlara oranla çok hoş olmayan bir kokusu vardı, fakat ilerleyen dönemlerde bu koku giderilmeye başlandı. Günümüzde kükürtlü sabunların cilde verdiği yarar kadar hoş kokusu da fark edilmektedir.

Kükürt Sabunu Hamileler Kullanabilir Mi ?

Kokusuz, sarı ve katı bir kıvamlı bulunan ve güzellik sabunu olarak nitelendirilen maddelerin başında gelen, içerisinde antiseptik ve kurutucu özellik bulunan kükürt ve sabunun birleşim ile meydana gelen kükürtlü sabunlar, her yaştan insanın rahatlıkla kullanabileceği bir doğal üründür. Kuru cilde sahip insanların kullanması tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise içinde barındırdığı kurutucu özelliği vücuttaki yağ oranını daha çok düşüreceği ve kuru ciltli insanların sağlığını tehlikeye atabileceğinden endişe edilmesidir.

Hamilelikte de kullanılabilir. Hamilelik esnasında saç bakımında veya cilt bakımında yararlı olacaktır. Hamilelik dolayısı ile oluşabilecek çatlakların önüne geçecektir. Bunun dışında egzama bulunan bölgeye kullanıldığında tedavi sağlayacaktır. Yağlı ve akneli bir cilt yapısına sahip olan hamilelerin kükürtlü sabunun kullanmasında herhangi bir mahsur bulunmaktır. Kükürtlü sabun hamilelikte vücudun yağ oranına dengeleyici için sağlık açısından da yararlı olacaktır.

Semt pazarlarında, aktarlarda, internet ortamında temin etmek mümkündür. İnternette sanal pazar adı altında birçok site bulmak mümkündür. Kükürtlü sabun bu sitelerden temin edilebilir. Özellikle hamilelikte dikkat edilmesi gereken husus doğal olduğu için kullanımı tavsiye edilir. Fakat tavsiye edilen bu kullanımda tedbiri elden bırakmamak gerekmektedir.

Hamilelik döneminde olan ve kuru cilde sahip olan kadınların kükürtlü sabunu kullanması vücudu daha çok kurutacağı için tahriş olmasına neden olacaktır. Yani tedbir elden bırakılmamalı ve vücudun yağlı veya kuru olduğuna dikkat edilmelidir. Hamilelik sürecinde sıkıntı çekilen bir diğer nokta ise vücudun her zamankinden 4 veya 5 kat daha fazla sivilcelenmeye meyilli olmasıdır. Kükürtlü sabun bu noktada devreye girmektedir. Hamilelik için kuru olmayan biri ciltte kullanılmasında herhangi bir sakınca olmayan kükürtlü sabun bu sivilceleri azaltacak ve düzenli kullanımda ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Son dönemlerde kükürtlü sabunun geçmiş yıllara oranla nahoş olan kokusu da düzenlenmiş ve diğer sabunlarla aynı statüde hoş bir koku verecek şekle getirmiştir.

Gerçek Kükürtlü Sabun Nasıl Anlaşılır ?

Aktarlardan ve eczanelerden rahatça elde edilebilen bu sabunlar kullanılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta sabunun orijinal olup olamadığıdır. Aksi takdirde istenmeyen ve beklenmeyen etkilerin görülmesi olasıdır. Kükürtlü sabun rengi altın sarısı ile beyaz arasında bir renktedir. Ferahlatıcı bir kokusunun bulunması da sabunun orijinal göstergeleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ikinci dikkat edilmesi gereken nokta ise bu sabun, kullanılırken hiçbir kimyasal ürününün kullanılmaması gerektiğidir. Düzenli kullanıldığında ise daha hızlı sonuç alınabilir. Bunun yanı sıra, bu sabun her kullanıldıktan sonra yıkanan bölge mutlaka ılık su ile tekrar yıkanmalıdır.

Kükürtlü Sabun Nereden Alınır ?

Semt pazarlarında, aktarlarda ve internet ortamında kolaylıkla bulunabilir. İnternette doğal pazar adı altındaki sitelerde bulmak mümkündür. Egzamanın tedavisinde kullanılan kükürtlü sabunun başlardaki kötü kokusu da ortadan kaldırılmış ve diğer sabunlar gibi güzel kokması sağlanmıştır. Kükürtlü sabun alırken kesinlikle doğal olmasından emin olunması gerekmektedir. Kullanılacak olan kükürtlü sabun güvenli bir yerden alınmalıdır. İçeriğine kimyasal maddeler katılmış olanlar kesinlikle alınmamalıdır.

Kükürtlü Sabun Bozulur Mu ?

Kükürtlü sabun içeriğinde bulunan antiseptik ve kurutucu özelliği nedeniyle sivilce, akne, mantar gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ve bitkisel sabunlar arasında hızla yükselen bir popülerliğe sahiptir. Tedavi süreci bakımından yüzyıllardır kullanılan kükürt elementi ile sabunun karışımından meydana gelir. Doğada bulunan en dayanıklı elementlerden ve maddelerden bir tanesi olan kükürt sayesinde kükürtlü sabun uzun süre bozulmadan dayanabilir. Oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekmektedir. Aktarlarda, eczanelerde ve semt pazarlarında bulmak kolaydır.

Kuru ciltlere kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kükürtlü sabun uzun süre kullanılmazsa da herhangi bir değişim veya bozulma göstermeyecek bir doğal üründür. Bozulacak kadar uzun süre kalmamasının nedenlerinden bir tanesi de haftada en az 3 olacak şekilde kullanmanın bakım ve tedavi için hayati önem taşımasıdır. Göz ve göz çevresinde uzak tutmak gerekmektedir. Özellikle cilt problemi yaşayanlara dermatologlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Kükürtlü Sabun Kokusu

İlk zamanlarında kükürtlü sabunun içinde bulunan element yüzünden hoş olmayan kokusu bulunmaktaydı. İlerleyen dönemlerde bu koku giderildi ve bugünkü kükürtlü sabunun diğer sabunlar gibi hoş koku yayması sağlandı.

Kükürtlü Sabun Cilde Faydaları Nelerdir ?

Anti-bakteriyel özelliği ile sivilce, sivilce izi, akne gibi cilt sorunlarının üstesinden gelebilmektedir.  Ciltteki ölü dokuları vücuttan uzaklaştırarak adeta peeling etkisi ile cildin yumuşamasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Keratolitik etkisi sayesinde sivilce izlerinin giderilmesinde aktif rol oynar. Doğal bir ter önleyici olduğu için vücut temizliğinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Antiseptik etkisi ile ciltte oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Cilde zararlı virüs, bakteri gibi mikro-organizmaların girmesini önler. Cildi derinlemesine arındırdığı için cildin daha iyi nemlenmesini sağlar. Çevresel kirliliğe karşı cildi koruma tabakası altına alır. Sivilce ve akneleri kurutucu özelliğinden ötürü doktorların tavsiye ettiği bu sabun,  bu sorunu yaşayan her bireyin kullanabileceği bir sabundur.

Egzama, sedef, mantar, alerjik reaksiyonlar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Gözenekleri açarak ciltte ki geniş görünümlü gözeneklerin azaltılmasına yardımcı olur. Varislere masaj yapıldığında kan dolaşımını hızlandırarak, dolaşım sisteminin rahatlamasını sağlar. Sıcak havalarda bu sabunla duş alındığında ter ve ter lekelerinin engellendiği görülecektir. Uyuz ve kaşıntı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ciltte ki serum miktarını da dengeler.  Gül hastalığı olarak bilinen Rosacea adlı hastalığın tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığının ve seboreik dermatitin tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavisinde çeşitli karışımlara da az da olsa katılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Kükürt sabun en belirgin özelliği olarak ciltteki yağı temizlemekte ve yağ dengesini sağlamaktır. Aşırı şekilde yağlanmış olan cilt yağın kir çekme özelliğinden dolayı kir tutmakta ve sivilce oluşumu için uygun ortamı hazırlamaktadır. Sivilce cilt problemlerinin başlarında gelmekte ve varlığı rahatsız edici olmaktır. Kükürtlü sabun ciltteki yağ oranını düşürerek kirlerin uzaklaşmasını ve sivilcelerin azalmasını sağlamaktadır. Sivilceler genel olarak yüz bölgesin de olsa da sırt ve omuz bölgelerinde de yoğunluktadır. Kükürtlü sabun bu bölgeler için de güvenilir şekil de kullanılabilmektedir. Yine bir cilt sorunu olan ve sivilce ile benzer oluşum sebepleri taşıyan siyah nokta oluşumları için de cildi temizleme ve kirlerden arındırması ile bilinen kükürtlü sabun bu noktaların temizlenmesini sağlamaktadır. Cilt için derideki gözenekleri açarak buraların içlerindeki kirlerin temizlenmesini sağlar.

Diğer cilt problemlerinden olan ve geniş alana yayılan egzama, mantar ve sedef hastalığı da kişi de büyük sorunlar arasında özellikle cilt hastalıklarının başlarında gelmektedir. Kükürtlü sabun bu hastalıklarda da kullanılmakta ve kişilerce faydasının görüldüğü belirtilmektedir. Ancak ne kadar cilt hastalığı olsa da vücut için büyük sorun teşkil eden bu hastalıklar önem arz ettiği için doktor izni alındıktan sonra bu sabun kullanılmalı ve herhangi bir yan etkisi görülmesi durumunda kükürtlü sabun kullanımı bırakılarak doktorla görüşülmelidir. Uyuz oluşumu da bir parazit tarafından oluştuğu için bu canlının deri üzerinden temizlenmesini sağlayarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Yüzde Kıllanma ve Tüylenme Yapar Mı ?

Güzelliğin temel noktası sağlıklı bir ciltten geçmektedir. Sağlıklı bir cildin püf noktası ise derinlemesine bir temizlikten geçmektedir. Piyasada birçok cilt temizliği ile ilgili ürün bulunmaktadır. Fakat artan sanayileşme, hazırcılık kozmetik ürünlerine de yansıdı. Gerek içerdikleri paraben, silikon, deterjan, mineral yağlar gerekse sahte ürün kullanmaları ciltte istenmeyen ve beklenmeyen etkilerin görülmesine sebep olabiliyor. Hal böyle olunca dermokozmetik ürünlere olan eğilim arttı.

Bizlere doğa ananın sunmuş olduğu, adeta mucize olarak nitelendirebileceğimiz kükürtlü sabunların birçok faydası bulunmaktadır. Artan popülaritesi akıllarda birçok soruya da beraberinde getirdi. Faydalarını sıralamadan önce bu soruyu cevaplandırmak istiyoruz. Soru şu: kükürtlü sabun yüzde kıllanma yapar mı? Öncelikle şunu belirtelim, tüylenme genetik faktörlere, hormonal nedenler, yanlış ürün tercihi gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşir. Kükürtlü sabun içeriği tamamen doğal olmasından ötürü herhangi bir şekilde yüzde veya vücutta kıllanmaya sebep olmaz.

Eczanelerden ve güvendiğiniz bir aktardan kolaylıkla satın alabileceğiniz kükürtlü sabunun faydalarını şu şekilde liste haline getirebiliriz:

  • Antiseptik özelliği sayesinde vücut temizliği için idealdir.
  • Cildi yeniler.
  • Ölü hücrelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Sivilce, sivilce izi, akne gibi cilt sorunların önlenmesinde etkilidir.
  • Ciltte meydana gelen yağlanmayı kontrol altına alır.
  • Anti bakteriyel etkisi sayesinde cildi koruma altına alır.
  • Kaşıntıyı ortadan kaldırır.
  • Terlemeyi azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Kükürtlü Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır ?

Semt pazarları, eczaneler, aktarlar ve internetten kolaylıkla bulunabilen kükürtlü sabun cilt bakımında kullanılan doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Cildin yağ oranını dengeler, sivilce ve akne gibi birçok olumsuz gelişmeye ortadan kaldırır, egzamaya iyi gelir ve içinde barındırdığı antiseptik ve kurutucu özelliği sayesinde cildin parlamasına neden olur. Kükürtlü sabunu cilt bakımında kullanmak için bilinçli olmak gerekmektedir. Hatta daha başka bir deyişle söylemek gerekirse doğal olduğu için bilinçsiz davranmak kükürtlü sabun kullanmak bazı durumlarda yarardan çok kullanan kişiye zarar vermektedir. Bunun nedeni ise kurutucu özelliğinin olmasından dolayı kuru ciddi bir insanın kullanımında cildin tahriş olacağı ve hasar alacağı şeklinde açıklama yapmak mümkündür. Peki, kükürtlü sabun kullanımı öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?

Kükürtlü Sabun Yüze Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle kükürtlü sabunu cilt için kullanmak biraz fedakarlık isteyecektir. Bunun nedeni ise günde 2 kere kullanılacak olmasıdır. Her sabah yataktan kalkıldığında ve her gece yatağa yatmadan önce kükürtlü sabun ile yüz ve cilt temas ettirilmeli, yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Düzenli olarak kullanımda ciltteki faydaları gözle görülecek derecede artacaktır. Cilde bir parlaklık gelecektir. Sivilce ve akne varsa bunların ortadan kalktığı görülecektir. Egzama gibi bir rahatsızlık mevcutsa tedavisinin başında geldiği için kükürtlü sabun vücuda çok iyi gelecek. Kükürtlü sabun kullanırken bu faydalarından yararlanmak için sabunun hakiki ve doğal olduğundan emin olmak gerekmektedir. Cilt bakımında kullanırken göz ve göz çevresinde uzak tutulmalıdır. Bir cilt rahatsızlığı veya alerji mevcut ise doktora danışmadan kullanmak hata olacaktır.

Kükürtlü Sabun Sivilce Yapar Mı ?

Hayır, doğru kullanıldığı sürece kükürtlü sabun sivilce yapmaz. Hatta bu sabun sivilce oluşumunu önlemektedir. Birçok cilt rahatsızlığı için güvenilir şekilde kullanılan kükürtlü sabun sivilce oluşumunu da önemli derecede azalmakta ve tedavi etmektedir. Kükürt yıllarca cilt bakımı için kullanılmakta ve kullanımı hala devam etmektedir. Peki kükürtlü sabun nasıl sivilcelere engel olmaktadır ?

Kükürtlü sabun yağı çekme ve bu yağı vücuttan uzaklaştırma özelliğin de olan bir kozmetik doğal sabundur. Cilt üzerindeki yağı uzaklaştırarak sivilce oluşumunu da önler. Yağ kiri çekme ve biriktirerek mikroorganizma oluşumunu tetiklemektedir. Kirler cilt üzerinde birikerek iltihap oluşturarak sivilce oluşumuna sebep olur. Kükürtlü sabun deri üzerindeki gözenekleri açarak bu gözenekler içerisindeki yağı ve kiri oradan uzaklaştırıp sivilce oluşumunu önlemektedir.

Kükürtlü Sabun Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi ?

İçerisinde barındırdığı kurutucu ve antiseptik özellik dolayısıyla faydaları saymakla bitmeyen bir diğer doğal materyal kükürtlü sabun olarak dikkat çekmektedir. Kükürtlü sabunun birçok faydası ve sağlığa iyi gelen yararı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sivilce izlerini ortadan kaldırması olarak dikkat çeker.

Kükürtlü Sabun Sivilce Geçirir Mi ?

Düzenli kullanımda olumlu sonuç alındığı gözlemlenmiştir. Düzenli kullanımdan kastedilen haftada en az 3 kere kullanmak gerektiğidir. Yüzde bulunan ve insanda nahoş bir görüntüye sebep olan sivilcelerin izlerinden kurtulmak için kükürtlü sabun kullanmak tavsiye edilebilir. Evde doğal yöntemlerle hazırlanan kükürtlü sabun kürleri mevcuttur. Bu kürler kükürtlü sabun ile birlikte kullanıldığında yüzdeki sivilcelerin izlerinin yok olmasına yardımcı olacaktır. Yüzde bulunan sivilceleri yok etmek için kükürtlü sabunu eczanelerde, aktarlarda, veya semt pazarlarında bulmak mümkündür. İnternet ortamında da doğal pazar adı altında satılmaktadır. Kendine has diğer sabunlardan  ayrı olarak hoş olmayan bir kokusu bulunmaktadır.

Haftada en az 3 kere iyice köpürterek yüze sürülmeli, kuruması beklenmeli ve ılık suyla durulmalıdır. Bu ritüel düzenli olarak gerçekleştirildiğinden yüzdeki sivilce izlerinden kurtulduğu gözlemlenecektir.

Yüz üzerinde bulunan tüm mikropları veya bakterileri ortadan kaldırır. Doğal peeling etkisine sahiptir. Yüzü çok fazla kuruttuğu için kuru cilde sahip insanların kullanılması tavsiye edilmez. Kimyasal içermeyen doğal bir yöntemdir. Temin edilirken iyi araştırılması gerekmektedir. Piyasada bulunan bazı kükürtlü sabunlar içerisinde kimyasal karıştırılmıştır. Bu sabunlar kullanıldığında yüzde bulunan sivilce izlerini ortadan kaldırmadığı gibi aksine yüzün daha çok sivilcelenmesi de neden olacaktır. Cildi derinlemesine temizler. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu halkın sivilce veya egzama gibi rahatsızlıklarda sıkça kullandığı bir yöntem olarak dikkat çeker. Pahalı kozmetik ürünlerinin aksine hesaplı bir doğal yöntemdir. Kükürtlü sabun ile yüzde bulunan sivilce izleri temizlenirken başka herhangi bir kimyasalın temas etmemesinden emin olmak gerekmektedir.

Kükürtlü Sabun Cildi Kurutur Mu ?

Tabi ki derinin sağlığı için yağın da belirli bir oran da bulunması gerekmektedir. Bu yüzden kuru ciltler için kükürtlü sabun kullanımı uygun değildir. Zaten miktar olarak az bulunan yağ bu ciltler de kükürtlü sabunun kullanımı sonucu oranı azalmakta ve daha da kuruyan cilt hasarlara dayanıksız olmaktadır. Bu şekildeki cilt tahriş olmakta ve alerjik reaksiyonlar artmaktadır.

Kükürtlü sabun biraz nemlendirilmiş deriye uygulanarak köpürtülür ve biraz bekledikten sonra bol su ile ovularak deri üzerinden uzaklaştırılmalıdır. Hafta da 2-3 kez uygulanabilir. Sürekli kullanılan sabun derinin doğal yapısını bozmakta ve tahrişe sebep olmaktadır.

Cilt zamanla yıpranır ve kendi ölü derisi üzerinde kalmaktadır. Kükürtlü sabun bu ölü derinin uzaklaşmasına yardımcı olmakta ve yeni derinin yüzeye çıkmasını sağlamaktadır. Kısaca peeling etkisi yaratmaktadır. Elbette kullanımını sürekli olması cilt için olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu yüzden belirli aralıklarla kullanımı 2-3 gün de bir gibi bu zararlı etkilerinden kurtulmayı ve cildinizin doğal florasının kaybolmasını da önlemektedir. Kükürtlü sabun kuru ciltlere uygulanmamalıdır. Bu sabunun yağı çekme vücuttan uzaklaştırma etkisi olduğu için kuru ciltler de az miktar da olan yağın çekilmesine ve cildin tahriş olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kükürtlü Sabun Saça Faydaları Nelerdir ?

Her sabun da olduğu gibi kükürtlü sabunun da yapımında yağ kullanılmaktadır. Elbette bu yağ kullanım açısından sıkıntı yaratmayacak ve faydası dokunacak olan bitkisel yağlardır. Elbette bitkisel yağların kullanımındaki amaçlardan birisi de hoş kokularının olmasıdır. Kükürtlü sabun yapımında bitkisel yağlar, kükürt, su ve sabun sodasıyla beraber çoğunlukla birçok faydası olan ve yapıcı onarıcı etkisiyle omega 3 içeriğinden zengin zeytinyağı da kullanılmaktadır. Zeytinyağı birçok bitkisel sabun kullanımın da zenginleştirmek için kullanılmaktadır. Kükürtlü sabun diğer sabunlara göre hoş olmayan bir kokuya da sahiptir. Elbette kullanım sonrası kükürtlü sabun kokusu iyi temizlenme sonucu arındırılmış olur.  Peki kükürtlü sabunun saç için önemi nedir ?

Hücre yenileyici ve besleyici özelliklerinden ötürü saçta ki mikropları öldürür ve saçların daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Gün boyu saçların kapalı olmasından ötürü saçların döküldüğü artık herkesçe bilinen bir gerçek. İşte bu sorunun çözümünü bizlere en iyi şekilde sunan kükürt sabunu, hangi nedenden olursa olsun saçların dökülmesini engeller. Saçları arındırması sayesinde saçlarda oluşan yağlanmayı azaltır. Saçların nem ve yağ dengesini korur. Saç uçlarında oluşan çatal görünümün azaltılmasına yardımcı olur. Saç kırılmalarının önüne geçer. Bit sorunun önüne geçer. İnce telli saçların kalınlaşmasını sağlar.

Kükürt sabun en belirgin özelliği olarak ciltteki yağı temizlemekte ve yağ dengesini sağlamaktır. Aşırı şekilde yağlanmış olan cilt yağın kir çekme özelliğinden dolayı kir tutmakta ve sivilce oluşumu için uygun ortamı hazırlamaktadır. Sivilce cilt problemlerinin başlarında gelmekte ve varlığı rahatsız edici olmaktır. Kükürtlü sabun ciltteki yağ oranını düşürerek kirlerin uzaklaşmasını ve sivilcelerin azalmasını sağlamaktadır. Sivilceler genel olarak yüz bölgesin de olsa da sırt ve omuz bölgelerinde de yoğunluktadır. Kükürtlü sabun bu bölgeler için de güvenilir şekil de kullanılabilmektedir. Yine bir cilt sorunu olan ve sivilce ile benzer oluşum sebepleri taşıyan siyah nokta oluşumları için de cildi temizleme ve kirlerden arındırması ile bilinen kükürtlü sabun bu noktaların temizlenmesini sağlamaktadır. Cilt için derideki gözenekleri açarak buraların içlerindeki kirlerin temizlenmesini sağlar.

Diğer cilt problemlerinden olan ve geniş alana yayılan egzama, mantar ve sedef hastalığı da kişi de büyük sorunlar arasında özellikle cilt hastalıklarının başlarında gelmektedir. Kükürtlü sabun bu hastalıklarda da kullanılmakta ve kişilerce faydasının görüldüğü belirtilmektedir. Ancak ne kadar cilt hastalığı olsa da vücut için büyük sorun teşkil eden bu hastalıklar önem arz ettiği için doktor izni alındıktan sonra bu sabun kullanılmalı ve herhangi bir yan etkisi görülmesi durumunda kükürtlü sabun kullanımı bırakılarak doktorla görüşülmelidir. Uyuz oluşumu da bir parazit tarafından oluştuğu için bu canlının deri üzerinden temizlenmesini sağlayarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Saça İyi Gelir Mi ?

Kükürtlü sabun içeriğindeki kükürt sayesinde antiseptik özellik göstermekte ve saç aralarında oluşabilecek zararlı canlı organizmaların yok edilmesine ve bunlardan temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Saçın yıpranmasına ve sağlığını kaybolmasına neden olan bu organizmaların saç sağlığı açısından yok olması ayrı bir önem taşımaktadır.

Kükürtlü sabun hem kendi içeriği hem de içerisindeki zeytinyağının yapıcı ve onarıcı etkisinden dolayı saç kırıklarının önlenmesini de sağlar. Saç derisini de besleyici ve kanlanmasını sağlayıcı etki yaratmasından dolayı saçın daha canlı ve sağlıklı büyümesini de sağlar. Bu sabun sayesinde saç derisindeki gözenekler açılmakta ve saç derisi rahatlayarak büyümeyi önleyici etkilerin azalması sağlanarak saçın büyümesi ve canlanması sağlanmaktadır.

Kükürtlü Sabun Saça Zarar Verir Mi ?

Özellikle yağlı saçların temizlenmesine yağ oranının azalmasını ve yağın kir tutucu ve bakterilerin çoğalmasındaki etkisinden dolayı oluşabilecek etkilerden de saçı korumaktadır. Yağın tamamen temizlenmesi de saçın beslenmesini azaltmakta ve yine saç dökülmelerini artıracağı için sürekli kullanımı ve saçın sürekli yıkanması saç sağlığı için zararlıdır. Ancak belirli aralıklarla kullanılan bu sabun yağ dengesinin sağlanmasını sağlamaktadır.

Kükürtlü Sabun ve Bit

Saç derisindeki zararlı organizmaları önleyici etkisi aynı zamanda çocuklarda kirlilik ve yağ oluşumunun fazlalığından meydana gelen bit oluşumunun da önüne geçmektedir. Hem yağ oluşumunu önlenmesi hem de temizlenen saç diplerinde antiseptik özelliğine kadar bu canlıların barınmasına olanak vermemektedir.

Kükürtlü Sabun Saçı Kurutur Mu ?

Kuru saçı olanların kükürtlü sabunu kullanıma yaklaşımlarında dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü kükürtlü sabun içeriğinden dolayı yağı uzaklaştırmakta ve saçın kurumasına neden olmaktadır. Kuru saça uygulanan bu sabun saçın kuruluğunun artmasına ve saçın yıpranmasına da sebep olmaktadır. Aynı zaman da kepek oluşumunda artışına neden olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Saça Nasıl Uygulanır ?

Kükürtlü sabundaki kükürt saçla uzun süreli temas halinde bulunması da saçın olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden sabun masaj yaparak köpürtülerek kullanılmalı ve kükürtlü sabun kullanımı sonrası bol su ile temizlenmeli ve sabun iyi bir şekilde arındırılmalıdır. Haftada 2-3 defa kullanımı bu sabun için yeterlidir. Her gün sabunun kullanımı da yağın fazlaca uzaklaşmasına neden olabileceği için bunun önüne geçilmeli ve saç her gün yıkanmamalıdır.

Kükürtlü Sabunla Saç Yıkanır Mı ?

Evet, kükürtlü sabun saça uygulanabilmektedir. Ancak bu saçınızın yapısıyla alakalı bir durumdur. Genel olarak yağlı saçlara uygulanan kükürtlü sabun bazı saç problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Kükürtlü sabun genel olarak yağı çekme özelliğiyle bilinmektedir. Temizleyici etkisinden dolayı saçta oluşan zararlı canlıların uzaklaşmasını sağlamaktadır. Saçın yapısını bozan ve buradan beslenen bu canlılar saç derisinden uzaklaştırılmalıdır. İçeriğindeki kükürt sayesinde bu etkiyi yaratan kükürtlü sabun saça uygulanması biraz zor olsa da yararlı etkiler sağlamaktadır. Saçta bulunan ve ölü deri olarak bilinen kepek oluşumunu da önleyebilmektedir. Saç derisinin yapısını onararak derinin dökülmesini bir nebze azaltıp ve dökülen bu deriyi saçtan temizlemektedir.

Yağ, kiri çekerek saçın daha hızlı kirlenmesine sebep olmaktadır. Yağı uzaklaştırarak yağla beraber kiri de arındıran bu sabun saçın doğal dengesini sağlamaktadır. Yıpranan saçı onarmaktadır. İçerisine katılan zeytinyağının da desteği ile yapıcı ve onarıcı etki ortaya çıkarmaktadır.

Kükürtlü Sabun Saçı Kurutur Mu ?

Kuru saçlara uygulanmamalıdır. Yağı minimum düzeye inmiş saçlar ise yıpranmaya ve kırılmaya meyilli hale gelmektedir. Kükürtlü sabunun kuru yapıdaki saçlara uygulanması azalmış olan yağ oranının daha da azalmasına ve saç hücrelerinin yeteri kadar beslenmemesine ve kırılıp kopmalarına neden olmaktadır. Kükürtlü sabun bu yapıdaki saçlara kesinlikle uygulanmamalıdır. Sürekli olarak kükürtlü sabun kullanımı da yağlı saçlar da bile zamanla yağın çok az düzeye ulaşmasına ve saçların zarar görmesine neden olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Sakal Çıkarır Mı ?

Vücut temizliği için, ciltteki ölü derileri ortadan kaldırmak için, sivilce, akne, egzama gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan kükürtlü sabun elbette ki saç bakımında veya sakal oluşumunda da kullanılabilir.

Kükürtlü sabunun daha önce saç çıkardığı ve saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir. Fakat son yıllardaki araştırmalar kükürtlü sabunu sakal çıkarmada da bir katkısı olduğu yönünde gelişmeleri ortaya çıkartmıştır. İçeriğinde bulunan antiseptik özellik ciltteki ölü deriyi ve mikropları temizlediği için ciltte sakal oluşumu mümkün hale gelecektir. Yüz hattında kullanıldığında gözenekleri temizleyecek cildin hava almasını sağlayacaktır. Bu durum sakal oluşumunda etkili olacaktır. Sakal oluşumu için ana temel olarak kabul edilmese de iyi bir alternatif yardımcı olarak sunulabilir. Semt pazarlarında, aktarlarda ve eczanelerde kolaylıkla bulmak mümkündür. Kükürtlü sabun alırken dikkat edilmesi gereken husus hakiki ve doğal olduğundan emin olunmasıdır.

Kükürtlü Sabun Yüze Nasıl Uygulanır ?

Sakal çıkması için kullanmayı düşünen insanların yüzüne uyguladığı kükürtlü sabun göz ve göz çevresinde uzak tutulmalıdır. Yağlı ciltler için ne kadar yararlı ise kuru ciltler için o kadar zararlı bir üründür. Bunun nedeni içinde bulunan kurutucu özelliğin cildi daha çok kurutacağı ve tahriş olmasına neden olacağından kaynaklanır. Düzenli kullanımlarda ciddi derecede faydalı olduğu gözlenmiştir. Kükürt ile sabunun karışımından meydana gelmiştir. Sakalın çıkmasına veya sakal altında tahriş olan deriyi tedavi etmek de kullanılabilir. Sakal çıkmasını isteyen arkadaşlarınıza kükürtlü sabunu yüze kullanımı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirsiniz.

Kükürtlü Sabunu Saç Rengini Açar Mı ?

Güzelliğin kilit noktasının bakımlı ve sağlıklı görünen saçlar olduğunu söylememiz gerekir. Eğer saç renginizden memnun değilseniz, beyaz sabun olarak da bilinen kükürtlü sabunu denemenizi öneririz.

Ciltte ve saçlarda görülen yağlanmaya birebir olan kükürtlü sabunun saça faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak birkaçına yazımızda sizler için yer verdik. Çabuk yağlanan saçlar için kullanılacaksa düzenli yıkamada etkisini bir- iki hafta içinde görüleceğini söyleyebiliriz. Kepek oluşumunu da önleyen kükürtlü sabun, yeni saç oluşumunu da desteklemektedir. Saç dökülmesini de engellediği bilinmektedir. Haftada üç ya da dört kez uygulanabilen sabunu iyice köpürtmeniz gerekmektedir. Değerinin son günlerde daha çok bilinmesi ile bayanların aklına tek bir soruyu getirdi kükürt sabunu.

Kükürtlü Sabunla Saç Rengi Akıtmak

Kükürtlü sabun saç rengini açar mı ? Bu sorunun yanıtının evet olduğunu söyleyebiliriz. Saçının rengini koyu bulanlar, ya da yeni boyatıp ta saç rengini beğenmeyen bayanların tercih edebileceği ve saçlara kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir. Renk açmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine gelecek olursak bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

Kükürtlü Sabun Saça Nasıl Uygulanır ?

Şampuanınızla saçınızı iyice yıkayın. Daha sonra kükürtlü sabununuz ile saçınızı iyice köpürtün.  Duraladıktan sonra aynı işlemi tekrarlayın. Bu aşamadan sonra saçınız biraz sertleşebileceği için saç tipinize uygun kremle saçınızı nemlendirin. Bu adımları iki hafta sonra yeniden yapın. Saç renginizin git gide açıldığını göreceksiniz. Bir ya da iki aydan fazla koyu saç rengi kullandıysanız ve bu işlemleri uygulamak istiyorsanız C vitamini içeren ürünleri bu sabunun yanında kullanmalısınız.

Kükürtlü sabunu saç bakımında kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları kükürtlü sabunun doğal olduğundan ve içerisine herhangi bir kimyasal karışmadığından da mutlaka emin olmak gerekmektedir. Aksi bir durumda saç bakımında kepekleri önlemek yerine daha çok kepek çıkmasına neden olacaktır. Saç bakımında kullanılan kükürtlü sabun saç derisine fazla bastırmadan masaj yöntemi ile uygulanmalıdır.

İlk zamanlar kötü kokusu nedeniyle çok fazla tercih edilmemekteydi, fakat ilerleyen dönemlerde kükürtlü sabunu diğer normal sabunlar gibi hoş kokulu hale getirip insanların kullanımına sunuldu. Kükürtlü sabunu semt pazarlarında, aktarlarda veya internette bulmak kolaydır. İnternette doğal pazar adı altında birçok site vardır. Kükürtlü sabun bu sitelerde temin edilebilir.

Kükürtlü Sabunu Saça İyi Gelir Mi ?

İçinde antiseptik ve kurutucu özelliğini barındıran ve vücuttaki parazit ve bakteri oluşumlarını önleyen, deri hastalıklarına iyi gelen, saç dökülmelerine yardımcı olan ve vücuda yararları saymakla bitirilemeyen bir doğal ürün olarak karşımıza kükürtlü sabun çıkmaktadır. Kükürtlü sabun, yüzyıllardır bir çok tedavi için kullanılan kükürt elementinin meydana gelmiştir. Kükürt ve sabunun birleşimidir. Katı haldedir ve açık kahverengi rengindedir.

Kükürtlü Sabun Kepeğe İyi Gelir Mi ?

Günümüzde birçok insanın egzama, sivilce, akne gibi birçok rahatsızlıkta kullandığı kükürtlü sabun saç bakımında da kullanılabilir. İnsanların aklında kalan en büyük sürü kükürtlü sabunun saça kullandığında kepek sorununu oluşturup oluşturmayacağı. Bunun cevabı ise çok açık kükürtlü sabun içinde barındırdığı antiseptik özelliği nedeniyle kepek oluşumuna engelleyecektir.

Kükürtlü Sabun Saç Döker Mi ?

Saça kullanımı düzenli şekilde olmalıdır. Bu düzen tutulduğunda faydası birkaç gün içinde görülecektir. Yağlı saçlarda özellikle yağ oranını dengeleyecek ve saçların daha parlak bir hale gelmesini sağlayacaktır. Saç bakımında da kullanılabilir. Kükürtlü sabun saç dökülmesine de iyi gelecektir ve dökülen saçların da çoğalmasını sağlayabilir.

Kükürtlü Sabunu Egzamaya İyi Gelir Mi ?

Keratin eritici özellikle gösteren kükürt hafif laksatif olarak tarif edilebilir. Bu element oksijenle çok benzerlik gösterir. Bu nedenden dolayı deri hastalıkları tedavisinde, solunum hastalıklarında, alerjik durumlarda kullanılabilir. Kükürdün bu özelliği göz önüne alınarak kükürtlü sabun oluşturulmuştur. Haftada 3 kez kullanacak şekilde uygulanmalıdır. Bu düzenli kullanım kükürtlü sabunun peeling etkisinden dolayı vücuttaki birçok istenmeyen olayla tedavi niteliği görecektir.

Kükürtlü Sabunu Egzama Tedavisi

Kükürtlü sabun egzama tedavisinde de kullanılır. Bir cilt egzama ayak parmaklarında, ellerde, saç diplerinde görülmektedir. Egzama bu noktalarda kaşıntılı kızarıklık şeklinde kendini belli eder. Kükürtlü sabun kimyasal içermeyen doğal bir yöntem olduğundan yüzyıllardır egzamaya tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi evde kendi yöntemlerle hazırlanabilecek kürler ile sağlanabilir. Bu kürler egzamanın tedavisinde kükürtlü sabunun yanında elma sirkesi şeklinde oluşturulacaktır. Egzamayı tedavi etmek için egzama olan bölgeye kükürtlü sabun ve elma sirkesinin karışımı ile düzenli olarak yıkamalı ve egzamalı bölgeye uygulanmalıdır. Evde doğal yollarla yapılan bu kürler egzama geçene kadar kullanılmalıdır. Eller, ayaklar, bilekler, kulak içi ve daha birçok bölgede ortaya çıkan egzamanın en etkili ve en doğal yöntemi kükürtlü sabun olarak dikkat çekmektedir. Kükürtlü sabun kullanılırken egzamalı bölgeye başka herhangi bir kimyasal temas etmemelidir.

Kükürtlü Sabunu Saçtaki Egzamaya İyi Gelir Mi ?

Kükürtlü sabunu egzama tedavisi öncesi kullanmadan hangi cilt yapısına uygun olduğunu iyice araştırılması gerekmektedir. Bunun nedeni kükürtlü sabunun antiseptik ve kurutucu özelliğinden dolayı kuru ciltlerde kullanımının tavsiye edilmemesidir. Özellikle kuru saçlarda kullanıldığında kepeğe neden olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz kükürtlü sabunu egzama tedavisinde kullanırsanız, tedavi yerine daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Kükürtlü Sabunu Mantara İyi Gelir Mi ?

Yapısal olarak birçok cilt hastalığına iyi gelen kükürtlü sabun sağlık için önem teşkil etmektedir ve birçok derde deva olmaktadır. Yine bir deri hastalığı olan ve oldukça yaygın olan bu hastalıkta kükürtlü sabunla oldukça rahatlamalar sağlanmaktadır.

Kükürtlü Sabun Mantar Tedavisi

Canlı bir yapıya sahip olan ve ciltte renk değişimlerine, kaşıntı ve kızarmalar sebep olan mantar deri, tırnak ve saç diplerin de oluşabilmektedir. Özellikle parmak aralarında oluşumu görülen mantarlar nemli ve sıcak ortamları sevmekte ve buralarda çoğalmaktadır. Derinin ıslak ve nemli bırakılması, yeteri kadar hava alamaması nedeniyle oluşumu artan mantar deri kaybına ve rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kükürtlü sabunun antiseptik ve anti bakteriyel özelliğinden dolayı cilt üzerinde bulunan ve yerleşerek rahatsızlıklara sebep olan birçok patojen canlının ölmesine ve deri üzerinden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Kükürtlü Sabun Mantar Tedavisinde Nasıl Kullanılır ?

Mantar hastalığı için kullanılan sabun kişiye özgü olmalıdır. Mantar bulaşıcı bir hastalık olduğu için kullanılan eşyalar kişiye ait olması gerektiği gibi kullanılan sabunun da kişiye ait olması gerekmektedir. Yeteri kadar temizlenemeyen sabun üzerinde kalan mantar hücreleri bir sonraki kullanımda başka bölgelere de taşınabilmektedir. Bu yüzden bu bölgelerde bu amaçla kullanılan sabun sağlıklı bölgelerde kullanılmamalı ve mantarın yayılması önlenmelidir. Kükürtlü sabun kullanımı sonucu uygulanan bölge iyice temizlenmeli ve kuru bir bez veya kâğıt havluyla kurulanmalıdır. Tekrar mantar oluşumu önlenmelidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git