Kredi ve Kart Başvurusu Neden Reddedilir ?

Kredi ve Kart Başvurusu Neden Reddedilir ?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 168 kez okundu.

Kredi ve kart başvurusu neden reddedilir ? Kredi ve kredi kartı başvurularında her defasında ret cevabı alınmasının pek çok sebebi olmaktadır. Bunların başında kredi notunun düşüklüğü ve herhangi bir gelirin olmaması sayılabilir. Eğer ilk kredi başvurusu reddedildiyse, ikincinin reddedilmesi %50, üçüncünün reddedilmesi ise %95 ihtimaldir.

Kredi ve Kredi Kartı Başvurularının Reddedilme Nedenleri

Kredi Notu

Kredi ve kredi kartı başvurularının reddedilmesinin en temel nedeni kredi notunun düşüklüğüdür. Kredi ve kredi kartı ödemeleri ile birlikte başvuruları da kredi notunu etkilemektedir. Kredi başvurusunda ret cevap alınması ile kredi notu olumsuz etkilenir. Bu başvuruların sıkça yapılması ve her defasında ret cevabının alınması ile kredi notu daha da düşer.

Gelir Belgesi

Kredi ve kredi kartı başvurularında tıpkı kredi notu gibi gelir belgesi de önemli etkendir. Maaş bordrosu veya maaş yazısı gibi belgelerle gelirin belgelendirilememesi kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına sebep olur.

Yeterli Olmayan Gelir

Gelir belgelendirildiği halde eğer başvurulan kredi için yeterli gelir yoksa başvuru reddedilebilir. Kredinin taksit tutarı gelirin 1/3’ünü, kredi kartı limiti ise gelirin 4 katını geçmemelidir. Kredi ve kredi kartı başvurularında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

1000 TL maaş alan birinin 4000 TL limitli kredi kartı varsa eğer farklı bankadan kredi kartı başvurusu yapması durumunda başvurusu reddedilecektir. Çünkü yasaya göre tüm bankalardaki toplam limitin verilen limite denk olması gerekir.

Varlıklar

Gelir belgesinin olmaması durumunda bankalarda bulunan varlıklar sayesinde de kredi ve kredi kartı başvurusu yapılabilir. Mevduat, fon ve yatırım hesaplarına bakılarak, kredi değerlendirilmesi yapılır. Bazı bankaların verdiği gelir belgesiz krediler için varlıklar gösterilerek başvuru mümkündür. Ancak yeterli varlıkların olmaması da kredi ve kredi kartı başvurularının reddini sağlar.

Kefil

Kredi notunun yetmediği ve gelir belgesinin olmadığı durumlarda bankalar, kredi ve kredi kartı başvurularında kefil isteyebilir. Ancak kefil gösterilecek kişinin düzenli geliri ve gelir belgesi olmalı, eğer gelir belgesi yoksa bankalarda varlıkları bulunmalıdır. Aynı zamanda kredi notunun da kredi ve kredi kartı başvuruları için yeterli olması beklenir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git