Kredi Notunun Güncellenmesi

Kredi Notunun Güncellenmesi
31 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Kredi notunun güncellenmesi nasıl olur ? Günümüzde oldukça fazla olan kredi çekme işlemleri, ihtiyaçların çok fakat gelirin az olduğunu göstermektedir. Kredi çekmek için bazı şartları taşımak gerekir. İlk şart ise gelir gider tablosudur. Gelir gider tablosu, kredinizi karşılayacak tutarda ise krediniz onaylanabilir. Bunun yanı sıra kara listede olmamanız gerekir.Tabii bir de kredi notu vardır.Öncelikle kredi notunun ne olduğunu tam anlamı ile bilmek gerekir.

Kredi notu

Kredi notu, bankalar tarafından bireylere verilen ve finans hareketlerini temsil eden bir not sistemidir. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi alması ve kredi kartı alması biraz zordur. Kredi notunu yükseltmek için ise bazı hareketler yapılabilir. Mesela, nakit kullanmak yerine kredi kartını kullanmak kredi notunu yükseltmeye yardımcıdır. Bunun haricinde bankacılık hizmetlerini kullanmak da kredi notunu yükselten bir etkendir.

Kredi notunu düşürmek yerine yükseltmeye gayret göstermelisiniz. Kredi notunun düşüşü ile bankaların da tercih sırasında altlara düşmeniz mümkün. Kredi notunun güncellenmesi için belli bir süre olmadığı gibi bu süreyi sizin finansal hareketlerinizin belirlediğini de unutmamak gerekir. Kredi notunun güncellenmesi de bu bağlamda önemlidir. Kredi notu güncellediğinde bu durum kişiye de olumlu katkılar sağlamaktadır.

Kredi notu güncellenmesi

Kredi notunun güncellenmesi ile kredi notunun yeniden yükselişe geçtiğini görebilirsiniz. Bu durum için de bazı hareketler yapabilirsiniz. Kredi notunun yükselmesi oldukça faydalı olduğu için düşüşü de bir o kadar zararlı olacaktır. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi alması çok zor olduğu gibi bir de kredi kartı için başvuru yapması da oldukça zordur. Kredi notunun güncellenip yükselmesi bir hayli işine yarayacak olan kişiler, daha çok kredi notu düşük olan bireylerdir.

Kredi notu yükselmesi ve güncellenmesi için öncelikle bankacılık ürünlerini oldukça fazla kullanmanız gerekecektir. Bunun yanı sıra bir de nakit para yerine kredi kartı kullanmanız bu duruma katkı sağlayacaktır. Bireysel bankacılık için mobil şube ya da internet bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemler de kredi notunun güncellenmesine katkıda bulunur. Ödemeler ve satış alış işlemleri de kart üzerinden yapıldığında kredi notunun yükselmemesi neredeyse imkansızdır. Özellikle kredi kartı borcunu tam gününde ödemek ve üzerine 5 – 10 lira fazla yatırmak kredi notunuzu beklediğinizden daha çok yükseltecektir. Ödemelerin yanı sıra ödemelerin zamanında yapılması ve bazı ödemelerin kapatılması bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır.

Mevduat tutmak da bu konuda faydalı olan işlemler arasında yer alır. Mevduat hesabından işlem yapmak bir hayli yardımcı olacak işlemlerdir. Bir de yatırım hesabı açmak ya da emeklilik hesabı açmak oldukça faydalı olacaktır.

Kredi notu için dikkat edilecek bazı noktalar

Kredi notu, bankalar ile ilişkisi oldukça fazla olan insanlar için bir hayli önemli bir not sistemidir. Çünkü bu not sistemiyle kişi ile bankalar arasındaki ilişki pekişir ve kredi notu ne kadar yükselir ise bankalar kişiye o kadar ayrıcalık tanır. Bu bağlamda özellikle kredi çekecek olan insanlar dikkat etmelidir. Eğer kredi borcunuzu bir bankada kapattı iseniz ve başka bir bankadan kredi çekmek istiyorsanız öncelikle dikkat edilecek nokta sistemde görülmesidir. Sistemde hala borcunuz görünüyor iken kredi başvurusu yaparsanız krediniz olumsuz sonuçlanacaktır. Bu durum da kredi notunuza yansıyacaktır. O yüzden öncelikle krediyi kapattığınız bankadan bir belge alıp daha sonra kredi için diğer bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Kredi notunuz ayda bir defa yaptığınız işlemler paralelinde yenilenmektedir. Bu yenileme ile kredi notunuza ay içerisinde yaptığınız işlemler dahil edilir. Bu ayda bir defa olan tarih genel itibari ile her ayın ikinci haftası olabilmektedir. Kredi notunun güncellenmesi için bazı bildirimlerin de olması gerekir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), bazı bildirimler ile kredi notunu güncellemektedir.

Bu bildirimlerin gelmesi ise bankalara ve finansal kuruluşlara bağlıdır. Kredi notunuzun güncellenmesi için sürekli bakmanız gerekmemektedir. Bu durum Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olduğu için sizin sürekli bakıp kontrol etmeniz bir şey ifade etmeyecektir. Bunun yerine gelecek ayı bekleyebilirsiniz. Çünkü kredi notunun güncellemesi gecikebilir. Aynı şekilde bazı zamanlarda ise kredi notu, bir iki gün içerisinde yenilenebilir.Kredi notunu etkileyen bazı hareketler ile aylık bazda ve günlük bazda güncellemeler yapılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kredi notunuzun güncellenmesine bakmak için sürekli kontrol etmek yanlıştır. Bu durum sizin zararınıza olacak bir davranıştır. Her kontrol ayrı bir ücret demektir ve bu durumu her gün ya da iki güne bir kontrol etmek yanlış bir davranıştır. 45 günde bir defa kontrol etmeniz daha faydalı olacaktır.

Sonuç

Kredi notu, bir birey için oldukça önemlidir. Bankalar ve finansal kurumlar ile olan ilişkisi çok olan insanlar için kredi notu da kredi notunun güncellenme işlemi de bir hayli önem arz etmektedir. Bankaların kredi ya da kredi kartı vermesi için kredi notunun yükselmesi gerekir. Güncellenme konusu ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapıldığı için bu güncelleme bazı zamanlarda sadece iki gün sürer iken bazı zamanlarda ise bu zaman 45 güne kadar çıkabilmektedir.

Sürekli güncellenmesini beklemek ya da sürekli kontrol etmek bir çözüm olmayacağı gibi bu durumda her defasında ücret alındığı için sürekli bakmanız gereksiz bir durumdur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Kredi notunun yükselmesi için işlemlerinizi hesabınız üzerinden yapmanız fayda sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git