Kredi Almak İçin Şartlar

Kredi Almak İçin Şartlar
1 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Kredi almak için şartlar nelerdir ? Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmış ve hemen hemen herkesin cüzdanında en az bir tane bulunmaktadır. Kredi kartı sahibi olmak aslında çok basit ve kolay bir işlemdir. Bazı şartları yerine getirdiğinizde bütçenize uygun bir kredi kartı almak mümkündür. Bu şartların ilki yaş faktörüdür.

Yaş faktörü

Birey 18 yaşını doldurmuş ise bu şartı yerine getirmiş demektir. Buna istinaden nüfus cüzdanı ile gittiği bir bankadan kredi kartı alabilmektedir. Tabi bu durum için bir kaç şartın daha uygun olması gerekir. Yaş faktörü uygun olmayan bazı bireyler için ise ek kart çıkartılabilmektedir. Ek kart sahibi olmak için anne ya da babanın bankaya başvurması yeterli olacaktır. Ancak bu durumda kart işlemlerini sadece anne ya da baba yapabilmektedir.

Belgelerin bireye ait olması

Birey bankaya teslim edeceği belgelerin kendine ait olduğunu belirtmelidir. Kendine ait olmayan belgeler ile kredi kartı ya da herhangi bir kart sahibi olamaz.

İkametgah adresi

Bankanın kişiye ulaşabilmesi için adres bilgisi şarttır. Bir sorun olduğunda ve banka iletişime geçemediğinde adrese belge gönderebilir. Bütün bunlar için ikametgah adresi belgesi yeterli olacaktır. İletişim adresi de bir o kadar önemlidir. Bu adres e – posta ya da telefon olabilmektedir.

Öğrenciler için öğrenci belgesi

Son dönemlerde öğrenciler için de çıkartılabilen kredi kartlarını bankalardan almak için banka, bireyden öğrenci belgesini istemektedir. Öğrenci belgesini getiren öğrenci, kredi kartına sahip olmak için bir de gelir tablosu getirmelidir. Böyle bir belge yoksa bankalar, en fazla 500 liralık kart verebilmektedir.

Gelir ve gider tablosu

Kredi kartı almanız için gelir ve gider tablonuzun banka tarafından incelenmesi gerekir. Bir ay içerisinde gelen ve giden para akışını kontrol edip ona göre kart limiti belirleyen bankalar, bu duruma oldukça önem vermektedir. Günümüzde oldukça fazla borçlu olan insanlar, hem bankayı hem de kendilerini zor duruma sokmaktadır. Banka sizin gelir gider tablonuzu incelediğinde kredi kartı borcunu ödeyip ödeyemeyeceğinizi de inceler. Ödeyemeyeceğiniz tutarda kredi kartını size vermez.

Kredi notu

Kredi kartı almak için bir şartta kredi notu unsurudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olur ise kredi kartı almanız o kadar kolay olacaktır. Kredi notu, bankalar tarafından oluşturulan bir puanlama sistemidir ve bu sistem, bireyin ödemelerini düzgün bir şekilde yapması ve ödemeleri aksatmaması ile yükselen bir not sistemidir. Bu sistem ile kredi almanız da etkilenmektedir. Kredi almadan önce banka öncelikle kredi notunuza bakmaktadır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olur ise kredi almanız o kadar kolay olacaktır. Kredi notunuz düşük olduğunda bankalar sizi zorlayacaktır. Düşürmemeye dikkat etmeli ve ödemelerinizi düzenli yapmaya özen göstermelisiniz.

Kara liste

Kredi kartı almak için bir de kara listede olmamanız gerekir. Kara liste, bir bireyin ödeme yapamaması ve bu ödemelerin en az 3 ay üst üste yapılamaması gerekir. Bunun sonucunda ise yasal takibin başlaması ve kara listeye girmeniz gelir. Kara listeye giren kişinin sicili de bozulabilmektedir. Sicilin bozulması da her yerde önünüze çıkan bir engeldir. Kara listeden çıkmanız için yaklaşık olarak 5 yıl gerekir.

Banka geçmişi

Bankalar ile olan banka geçmişiniz kredi kartı almak için ya da kredi çekmek için önemli bir unsurdur. Banka geçmişi ile ödemeleriniz ve banka ile olan ilişkiniz göz önüne alınır. Sicil kaydı bu bağlamda önemlidir. Kredi notu ya da kara liste gibi etkenler de bu unsur ile bağlıdır.

Limit sınırlaması

2014 yılında çıkarılan bir kanun düzenlemesi ile kredi kart limitlerine bir düzen gelmiştir. Bu düzen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılmıştır. Bu düzenleme ile bir kişinin kredi kartları toplam limiti ve kişinin geliri göz önüne alınarak, kişinin geliri, kredi kartı toplam limitlerinin 4 katından fazla olmamalı şartı gelmiştir. Bu gayet güzel ve kişiler açısından da bakıldığında yararlı bir düzenlemedir. Çünkü günümüzde ödeme yapma sıkıntısı oldukça fazladır. İnsanlar kredi kartlarının limitini harcayıp ödeme yapmaya gelince de sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumun önüne bir nebze geçmek için bu düzenleme gerekli idi.
Kredi kartı alabilmek için öncelikle gelir gider tablosu ele alınmalı ve gerçekten gereksiz ve ödeme yapılamayacak düzeyde ise kredi kartı alınmamalıdır.

Sonuç

Sonuç olarak bakıldığında ise kredi kartı alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz önemlidir. En önemlisi ise kredi notu ve kara liste unsurlarıdır. Kredi notu düşük olan bireyler bir ihtimal kredi kartı sahibi olabilir fakat kara listede olan kişiler kredi kartı sahibi olamaz. Bütün bu şartların yerine getirilmesi ile birlikte banka size bir kredi kartı çıkartabilir ve bu kartı ya adresinize ya da şubeye isteyebilirsiniz. Kredi kartına sahip olmadan önce kredi kartı kullanımını da öğrenmenizde fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git