Kozmetik Ürünlerin Ömrü Nasıl Uzatılabilir?

Kozmetik Ürünlerin Ömrü Nasıl Uzatılabilir?
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.987 kez okundu.

Kendine bakmayı, daha güzel görünmeyi seven kadınların vazgeçilmezidir kozmetik. Günlük yaşamda kozmetik ürünleri kullanmayan insan yok denecek kadar azdır. Ellerimizi nemlendirmek için kullandığımız kremler, tırnaklarımızı renklendiren ojeler, dudaklarımıza çekicilik katan rengârenk rujlar, etkileyici bakışlarımızın mimarı kalemler, farlar, rimeller, baş döndüren çeşit çeşit kokular… Daha neler neler…

Yaşamımız boyunca kreminden, parfümüne, rujundan fondötenine kadar birçok kozmetik ürün alırız. Elbette ömürlük olmayacaklar ama bir ton para verdiğimiz bu ürünlerin kısa sürede bozulması da cidden can sıkıcı bir durum.

Ürünleriniz bozulmuşsa (şekil, koku değişiminden, eskisi gibi sonuç vermeyişinden anlayabilirsiniz) bu ürünleri kullanmaya devam etmek sağlığınız açısından sakıncalıdır. Ciltte alerjik rahatsızlıklara, lekelenmelere sebep olabilir.

kozmetik-urunler

Aldığımız bu kozmetik ürünlerin ömrünü uzatmak için yapmamız gereken birkaç küçük yöntem var.

Öğrenmeye hazır mısınız? İşte onlar:

Öncelikle kozmetik ürünler neden bozulur? Kısa sürede bozulmalarına neden olan etkenler neler? Bunları bilip bu etkenleri ortadan kaldırdığımızda büyük oranda çözüm de bulunmuş olur.

Bozucu etkisi en yüksek etken sıcaklıktır. Yüksek sıcaklık ürünün yumuşamasına, erimesine neden olur. Şekil değişikliği geçiren ürünün kokusu da değişebilmektedir. Işık, nem, hızlı ısı değişimleri de kozmetik ürünleri bozucu etkiye sahiptir.

Rujunuzu, parfümünüzü vb. ürünlerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Rujunuzu sürmeden birkaç dakika önce çıkardığınızda sürülebilecek kıvama hemen gelecektir. Rimel ve eyeliner da sıcaktan çok çabuk etkilenir ve bozulur. Bu ürünler için buzdolabınızda küçük bir yer açabilirsiniz.

makyaj-malzemeleri

Gece gündüz kremlerinizi ve cilt serumlarınızı da buzdolabında saklayabilirsiniz.  Bu şekilde uyguladığınızda üründe bulunan içerik cilt tarafından daha hızlı emilir. Soğuk uygulandığı için ciltte etkisini beklenilenden daha çabuk gösterir. Canlandırıcı bakım kremlerinde bu etkiyi gözlemleyebilirsiniz.

Spreyli ya da pamuk yardımıyla uygulanan tonikler de soğuk kullanıldığı zaman daha fazla etki gösterir. Yani ürünlerinizi kullanma süresini arttırmışken bir de etki ettiği yönde faydası artar.

Parfümler de sıcak ve nemden olumsuz etkilenir. Bu nedenle buzdolabında muhafaza edilmesi önerilir. Buzdolabında korunan parfümün kokusunun kalıcılığı da artmaktadır.

Ojeler ışıktan, sıcaktan olumsuz etkilenmektedir. Işık almayan, serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Pürüzsüz ve kolay bir sürme işlemi için ojelerinizi de diğer ürünlerin yanına buzdolabına koyabilirsiniz.

Buzdolabınızda kozmetik ürünler için küçük bir alan ayırsanız iyi olacak gibi…

Buzdolabında yer yok, koyamam derseniz; ışık görmeyen, ısı değişimi yaşanmayan serin bir yerde de muhafaza edebilirsiniz. Tercih sizin…

Ürünleri kısa sürede bozan bir diğer etken havadır. Ürünleri kullanırken ağızlarını uzun süre açık bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Havayla uzun süre temas ederlerse bozulmaları daha hızlı olur.

Ürünleriniz uzun süreli olsun, paranız cebinizde kalsın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git