Kova Burcu Çocuğuna Nasıl Davranılmalı ?

Kova Burcu Çocuğuna Nasıl Davranılmalı ?
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 305 kez okundu.

Kova burcu çocuğuna nasıl davranılmalı ? En ilginç burçlardan birisidir kova burcudur. Özgürlüğüne düşkün, biraz asi, inatçı ve bilim meraklısı olan bu çocuklar ile anneler ne yapacaklarını şaşırabilirler. Küçüklüğünde gözlerinde ki zekâ ışıltılarıyla çevresindekileri etkileyen kova burcu çocuğu o anın yaşattığı tatmin hissinden dolayı ego geliştirebilir. Annenin bunu fark ederek bu egoyu, belki küçük hikâyeler aracılığıyla kırması gerekir. Zira hali hazırda, kova çocuğunun hümanizm potansiyeli oldukça yüksektir.

Bir kova burcu çocuğunun annesi olarak, çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri onun merakını engellemek olacaktır. Asla “ona dokunma, boşver sen anlamazsın, büyüklerin işine karışma” gibi cümlelerle hevesini kırmamalısınız. Zira geleceğin bilim insanını, yazarını, düşünürünü, başarılı bir siyasetçisini yetiştiriyor olabilirsiniz ve onun merakını engellemek, kolunu kanadını kırmak gibi olacaktır.

Diğer bir husus ise, kova burcu çocuğu için sınırlama koymamanız gerekiyor. Bunu ilerleyen yaşlarında anlayışla karşılamayacak ve otoritenizi sorgulayacaktır. Bu da evde yapılacak birçok kavga demektir. Evin elbette belli bir kuralları olmalıdır. Ancak bunu kova burcu çocuğuna dayatmamalı, benimsetmelisiniz. Bu hususta size en çok soracağı soru “neden” olacaktır. “Neden gece dışarı çıkamam?” gibi bir soruyla karşılaştığınızda “çıkamazsın işte, baban bacaklarını kırar” gibi çıkışlar yapmak yerine, endişelerinizden, geceleri sokakların pek güvenli olmayacağından bahsetmelisiniz. Bunu bir süre düşündükten sonra, anlayacağını göreceksiniz.

Ayrıca kova burcu çocuğu fazlasıyla neden diye başlayan sorular soracaktır. Sakince hepsine cevap verin, bu sayede onunla kaliteli vakit geçirmiş olursunuz. Bazen onu yalnız bırakmalı ve kendi kendine çalışabileceği bir ortam yaratmalısınız.

Ne yaparsınız yapın, onun sizin düşüncelerinizi kabullenmesini istemeyin. Bu sadece kova burcu çocukları için geçerli değildir. Her çocuk kendi fikirlerini edinme hakkına sahiptir. Siz sadece onun zihnini kötü düşüncelerden (size göre değil, genel olarak) korumalısınız. Kova burcu çocuğu gelenekler, sizin düşünceleriniz, diğer ideolojiler, din, ırk dâhil her şeyi sorgulayacak bir kapasiteye sahiptir. Onun sorgulamasını engellemeye çalışmanız size düşman olması için yeterlidir.

Kova burcu çocuğu, çok duygusal bir yapıya sahiptir ve insan ilişkileri .ok başarılıdır. Onunla iyi anlaşmak oldukça kolaydır. Çok uyumlu ve cana yakın bir tavrı vardır. Siz ona nasıl yaklaşırsanız o da size aynı şekilde yaklaşır. Kova çocuğu, kolay kolay bir şeye sinirlenmez. Fakat sinirlendiği zaman da çok çabuk sakinleşmez. Bu dengeyi kurabilmek için onu iyi tanımak gerekir. Bazen çocuklar yemek seçebilir. Çocuğa zorla sevmediği bir yemeği yedirmeye çalıştığınız zaman ya yemeyi yer ve kusar ya da yiyecek olsa bile inada bindirir yemez ve ağlar. Bu nedenle sevmediği şeyleri ona seveceği şekilde ya da içinde sevmediği bir şeyin olduğunu anlamayacağı şekilde servis ederek yedirebilirsiniz.

Kova çocuğu, ilgiyi çok sever. Dikkat çekmek istediği zamanlarda hastalık bahanesi bulabilir ya da birini kıskandığında huzursuzluk çıkarabilir. Bu gibi durumlarda onunla çok fazla ilgilenmemeli ve bunu devam ettirmemesi için bir şey yapmamalısınız. Fakat okula giden çocuklara derslerinde yardım etmeniz, onun başarısının artmasında çok etkilidir. Kova çocuğu, genellikle duygusal bir yapıya sahiptir. Okul hayatında başarılı olmak için zaten o kendi çabası ile uğraşır. Fakat onun sevdiği yiyecekleri ya da kurabiyeleri hazırlayıp o ders çalışırken ona verirseniz daha çok çalışmak isteyecek ve doğru bir şey yaptığını düşünecektir. Çocuğunuzu hiçbir şey için zorlamamalı ve kendi tercihlerini yapmasına izin vermelisiniz. Ona iyinin ve kötünün ne olduğunu anlatmanız yeterli olacaktır. O zaten aklının ışığında kendi yolunu bulur. Çocuklara bir şeyleri yapmaması için baskı yaptığınızda onu daha çok merak eder ve yapmaya yönelir. Bu nedenle ona sadece yol göstermeniz ve seçimi kendisine bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Kova burcu çocuğuna nasıl davranılmalı ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git