Kötü Giden İlişkinizi Düzeltmenin Yolları

Kötü Giden İlişkinizi Düzeltmenin Yolları
31 Mart 2016 tarihinde eklendi, 737 kez okundu.

Büyük bir aşk ve sevgiyle başladığımız ilişki, zaman içerisinde yaşanılan olaylarla birlikte kötü bir yola girmiş olabilir. Çıkmaza giren ilişkinizi toparlamak oldukça zordur. Eğer ilişkiniz sevgiyi de kaybetmiş ise ayrılık kaçınılmaz sondur. İlişkinizi çıkmaza sokmamak adına veya ilişkiniz kötü sürece girdiğinde ilişkinizi kurtarabilmek adına ilişki süresince yapmamanız gereken şeyler vardır.

İlişki süreci boyunca birbirinize karşı olan saygınızı kaybetmeyin. Çünkü saygı biterse her şey biter. Çünkü aşk, sevgi zamanla azalacak ve sizi birbirinize saygı bağlayacaktır. Birbirinize sürekli hakaret ederek, sürekli birbirinizle bağırarak konuşarak, hem ilişkinizi kötü duruma getirirsiniz, hem de ilişkinizin bitme süresini hızlandırırsınız. Birbirine saygısı olmayan çiftlerin kötü giden ilişkiyi kurtarmaları mümkün değildir. Birbirleriyle iletişim kurup sorunlarını çözmeye çalıştıkları an olayı tartışmaya çevirmeye elverişlidir saygısı olmayanlar.

Sevgilinizden önce, kendinizi sevin ve kendinizi önemseyin. Çünkü bu hayatta kendimizden daha değerli hiç kimse yoktur. Partnerinizi kendinizden daha çok severseniz, ona daha çok taviz vermiş olursunuz. Onu kaybetme korkusuyla istediği her şeyi yaparsınız. Ve belli zaman geçtiğinde tahammül sınırlarınız azalacağından kendinizi düşünmeye başlarsınız. Buda partnerinizin alışmış olduğu durumdan çıkmasına ve bu duruma alışamamasına neden olur. Böyle bir durumda sık sık kavgalar yaşanır ve ilişkinize bir çıkmaz yol görünür. Unutmayın, ilişkide her şeyi aldığınız kadar verin. Fazlası size dezavantaj olarak dönecektir.

İlişki süresince saygıyı korumuşsanız, sevgiyi de bağlılığı da korumuşsunuzdur. Aranızda sevgiden dolayı kuvvetli bağ vardır ve bu durumda ilişkinize bir şans verip, ilişkinizi kaybetmeme ihtimaliniz yüksektir.

kotu-giden-iliskinizi-duzeltmenin

Sürekli tartışıp sorunlu bir ilişki yaşıyorsanız kötü giden bir ilişki birkaç önemli adımla kurtarma şansınız vardır. Kötü bir ilişkiyi kurtarmanın ilk basamağı, problemlerinizi belirlemekten geçer. İlk aylarda bu kadar mükemmel olan ilişkinin bu duruma nasıl geldiğini, bu duruma sizi hangi davranışların getirdiğini objektif bir şekilde analiz edin. Analizi gerçekleştirirken sadece karşı tarafın davranışlarını değerlendirmeyin. Kendi hatalarınızı da kabullenerek değerlendirme yapın ve problemi belirleyin.

Probleminizi belirledikten sonra, ikinci basamağa yani olaylara onun açısından bakma kısmına geçin. Empati kurmak, sizi onu anlamaya itecek ve düzgün bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Belki de kavgaların sebebi sizsinizdir, belki de onu kıracak şeyler yapmışsınızdır ve kavganın verdiği öfkeyle bunu fark etmemişsinizdir.

Empati kurduktan ve olayların akışını fark edip doğruyu, yanlışı ayırt ettikten sonra diğer basamağa, yani iletişim kurma aşamasına geçin. Günümüzde ilişkilerde en sık yaşanan sorunlardan biri iletişim eksikliğidir. Yeterli ve sağlıklı bir iletişim kuramamak, bağırarak yada sürekli birbirinizi suçlayarak konuşmak, ilişkinizin süresini azaltıp, sevginin tüketilmesine yol açıyor. Partnerinizle sağlıklı iletişim kurarak, kırdığınız ve kırıldığınız durumları sakince anlatın. Haksız olduğunuzu düşündüğünüz konular için ondan özür dileyin. Önemli olan sevdiğiniz insanla ömür boyu birlikte olmak, gurur yapmak değil. Gururunuz aşkınızın önüne geçerse her zaman acı çekmeye mahkumsunuz. Bunu unutmayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git