Kocatepe Camii – Ankara

Kocatepe Camii – Ankara
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 425 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti başkenti olan Ankara tatil sever insanların Uğrak yeri olarak kabul edilmese de tarihi ve eserleri bakımından günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Bunların en büyük örneklerinden biri olan Kocatepe Camii görünüş itibarı ile yüzyıllar önce inşa edilmiş gibi dursa da aslında yapılışı yakın zamana işaret etmektedir. Bu yazımızda Ankara Kocatepe Camii mimarisinden özelliklerinden ve oraya nasıl gidileceğinden bahsedeceğiz.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1967’de inşaatına başlanan ve yapılışı tam 20 Sene süren, 1987 de hizmete giren Kocatepe Camii tarihi bir yapı taşımasa da başkent Ankara’nın en büyük camilerinden bir tanesi olma özelliği taşır. Kocatepe Camii nin yapılışı farklı bir hikayeye dayanmaktadır. Bu hikaye Diyanet Vakfı’nın caminin yapılışına karar verdiğinde açtığı proje yarışmasıdır. Bu proje yarışmasına birçok Mimar ilgi göstermiştir. Kazanan proje bugün inşaatı yapılmış olan Kocatepe Camii’nin mimarı Vedat Dalokay projesidir. Hikâyenin ilginçliği ise Kocatepe Camii’nin emelleri atıldıktan sonra İnşaat projeden farklı bir yöne doğru gitmiştir. Bu duruma halkta aşırı tepki gelmesi ile cami Vedat Dalokay in projesi olan bugünkü halini almıştır.

Proje ve tasarım arasında fark olan Kocatepe Camii’nde geleneksel bilgi uygun görülmüştür. Bu geleneksel yapıyı kazandırılması için proje tamamlandığında Hüsrev Tayla’ya yetki verilmiştir. Bu geleneksel Yapı kabul edilmemiş olsaydı günümüzde mimar Vedat Dalokay in projesinden esinlenilmiş Pakistan’daki faysal Camii ile aynı şekilde olacaktı. Faysal Camii bugün dünya tarihi açısından eşsiz bir eser olarak adlandırılır. Halk tarafından ağır eleştirilere maruz bırakılan Kocatepe Camii mimar Sinan eserlerinin taklidi olarak adlandırılmıştır. Bu eleştiriler ciddiye alınmayarak günümüzdeki haliyle bırakılmış ve sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmış Sultan Ahmet Cami ilham alınarak tamamlanmıştır.

Mimari Özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara’nın en büyük ve en güzel camilerinden biri olan Kocatepe Camii 4500 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Her biri 88 metre uzunluğunda olan 4 adet minareye sahiptir. Bu uzunluk göz önüne alındığında minarelere asansörle çıkmak mümkündür. Minareleri dışında caminin alt bölümünde halkın farklı kullanışlarına açılmıştır. Bu kullanış alanları Ticarethane, kütüphane, otopark ve konferans salonu gibi çeşitli alanlara ayrılmıştır. Kocatepe Camii’nin ilham alındığı Sultanahmet Camii gibi içine girildiği zaman tarihi Osmanlı mimarisine, modern dönem mimarisine ve el emeği göz nuru avizeler, kapılar, mermerler, işlemelere sahiptir. Hamit Aytaç tarafından caminin içine, emin barın tarafından ise Konferans Salonuna yazılar yazılmıştır.

Kocatepe Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Kültür,06420 Çankaya /Ankara

Telefon: (0312) 295 70 00

Nasıl gidilir: Ankara’nın tarihi güzelliklerini gezmek için buraya gelen ve Ankara’yı çok iyi bilinmeyen misafirler kızılay Meydanı başlangıç noktası olarak kabul edebilirler. Kocatepe Camii ne ulaşmak için başlangıç kabul edilen Kızılay meydanında çeşitli dolmuşlar ve otobüsler yanında metroyu da kullanmak mümkündür. Ankara’daki diğer tarihi eserleri de farklı olarak Kocatepe Camii başlangıç kabul edilen Kızılay Meydanı’na yürüme mesafesindedir ve isteyen misafirler bu eşsiz güzellikteki camiye yürüyerek de ulaşabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git