Kleopatra Kapısı – Tarsus / Mersin

Kleopatra Kapısı – Tarsus / Mersin
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 341 kez okundu.

Bu yazımızda sizler için Tarsus’un önemli mimarilerinden biri olan Kleopatra Kapısının tarihinden, özelliklerinden ve nerede olduğundan bahsedeceğiz. Tarsus adeta medeniyetler karması ve oldukça ilginç bir bölgedir. Yıllar öncesinden günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tarsus için derin tarih araştırmaları sonuçları gizemli bir bölge ifadesini kullanabileceğimizi söylemektedir. Kleopatra Kapısı da Tarsus için söylenebilecek tüm ifadeleri bünyesinde barındırmaktadır. O dönemlerde mimaride yer alan şehir kapıları, şehrin tüm girişlerine inşa edilmektedir. Bu düşünceyle Mersin şehrinin deniz girişine de bir kapıyı temsil etmesiyle deniz giriş kapısı inşa edilmiş ve adı Kleopatra Kapısı konmuştur.

Tarsus Kleopatra Kapısı Tarihçesi

Tarsus ilçesi tarihler boyunca çok geniş bir medeniyet kültürüne sahip eski bir yerleşik hayat bölgesidir. Şuan Mersin ili sınırları içerisinde ilçe büyüklüğüne ulaşmış bir şekilde varlığını devam ettiren Tarsus Roma Medeniyeti zamanında General Antonius ve sevgilisi Kleopatra’nın görüşmelerine ev sahipliği yapmıştır. Rivayetler göstermektedir ki o dönemde tören şekilde gerçekleşen iki sevgilinin kavuşmaları bu şehirde olmuş ve Kleopatra şehre bu kapıdan girmiştir. Bu nedenle kapının ismini bu şekilde anılmaktadır. Kleopatra Kapısı hem Tarsus için hem Türkiye için oldukça önemli kültürel miraslardan biridir. Kleopatra kapısının orijinal halinde Tarsus surlarından parçalar olduğu düşünülmektedir. Yapı Bizans dönemine mimari yapısına ait olmakla birlikte yüksekliği ve derinliği 6 metredir. Şehrin surları dönemin önemli paşalarından Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırıldığında geriye sadece bu kapı kalmıştır. 1800’lü yıllara kadar dayanıklı yapısını gösteren surlar 1835’te paşa tarafından yıkılmış ve yakın dönemde yapılan restorasyonlarla kapı günümüzdeki halini almıştır. Evliya Çelebi tarafından bu kapıya İskele Kapısı ismi verilmiş olsa da kapı günümüzde de Kleopatra Kapısı ismiyle anılmaktadır. Tarihten izler taşıyan bu yapı bir devrin gücünü, ihtişamını ve iktidarını temsil etmektedir. Kleopatra: Mısır Medeniyetinin ünlü Kraliçesi. Bir dönem tüm bu güç timsali, iktidar sahibi güçlü kasın tüm ihtişamıyla bu kapıdan geçmiştir.

İsmi Unutulmayan Kleopatra

Tarihte var olan birçok Kleopatra isimli kraliçeyi gölgesinde bırakmış, adeta var olan tek Kleopatra ismine sahip kraliçeymiş gibi kendini tarih sayfalarına kazımış adını yazımızın bahsi olan kapıya vermiş kraliçe tam olarak 7.Kleopatra’nın ta kendisi. Aslen Yunan kökenli olan kraliçe Mısır doğumludur. Oldukça zeki ve güçlü bir kadın olmasıyla birlikte dokuz dil konuşabilen bir kraliçeden bahsediyoruz. Mısır halkı arasında Yunanlıların kendi içlerinde evlendirilmeleri, kendilerini koruma içgüdüsüyle yaşamaları sebebiyle Kleopatra’nın da hayatı ve taht geçmişi bu minval üzere şekillenmiştir. Sezar ile gücüne güç katmış Roma’nın ayrılması ve Antonius’un kendisine olan aşkı onu Tarsus’a kadar getirmiştir. Tarsus’a gelen Kleopatra’nın taht mücadelesi de onunla birlikte gittiği her yerde devam etmiştir. Hem Antonuis’ten hem Sezar’dan çocukları olan Kleopatra aldığı Aktium yenilgisinden sonra İskenderiye sarayına kaçmış ve burada zehir içerek intihar etmiştir. Gerek o dönemlerde gerek günümüzde gücün ve mücadelenin nişanı olan Kleopatra sevgilisiyle buluşmalarına şahitlik eden deniz kapısına da ismini miras bırakmıştır.

Kleopatra Kapısı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Tarsus – Adana yolu 47. Km – Tarsus/ Mersin

Nasıl Gidilir? : Kleopatra Kapısına en kolay ulaşım yolu Adana Şakirpaşa Havaalanıdır. Buradan kalkan servisler ile en kolay ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde Mersin ve Tarsus’a ulaşım sağladıysanız buradan bölgedeki araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git