Kızlık Zarı Kaç Yaşında Bozulur ?

Kızlık Zarı Kaç Yaşında Bozulur ?
11 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 986 kez okundu.

Kızlık zarı kaç yaşında bozulur ? Kızlık zarı sosyal yaşantımızda önemli bir yere sahip olsa da tıp dünyasında vajinayı enfeksiyonlara karşı koruduğu bilinen zarımsı yapıda ki dokudur. Kızlık zarı vajina içinde 3-4 cm içeride bulunan 2-3 cm kalınlığında ki bir dokudur. Bu zar çarpma, düşme, sarsıntı halinde bozulan yapıda değildir, aksine sağlam bir dokudur ve vajina içine bir cisim ile zorlanması halinde yırtılır. Vajina içinde ki bu zarın yaş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Şu ya da bu yaş sınırı olarak bir bozulma durumu yoktur. Bu zara zarar verilip zorlanmadığı sürece ömür boyu bu zar sağlam şekilde duracaktır. Ancak çok şiddetli kaza, büyük travma, vajina içine giren bir cisim ile kızlık zarında bozulma olabilir.

kizlik-zari-kac-yasinda

Küçük yaşta tecavüz, kaza, travma, yanlışlıkla bir cismin girmesi halinde zar yapı bozulmuş olabilir. Ancak bu durumda yaşanmayabilir. Bunun için uzman bir jinekoloğa gidilip bilgi alınmalıdır. Zarın yırtılıp yırtılmadığını ancak doktor kontrol ederek anlayabilir. Ancak durduk yere zar yırtılması durumu imkansıza yakındır.

Kızlık zarı kaç yaşında bozulur ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git