Kızamık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kızamık İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 139 kez okundu.

Kızamık için hangi doktora gidilir ? Kızamığa hangi poliklinik bakar ? Kızamık için hangi bölüme gidilir ?

Kızamık İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kızamık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kızamığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kızamık Nedir ?

Çocuklukta geçirilen bir hastalık olarak bilinen kızamık genellikle ilkbahar ve kış mevsiminin aylarında ortaya çıkan, morbilli virüsünün bulaşmasıyla oluşan ateşli, döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızamık, kızamık virüsü ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bulaş yolu hava damlacıklarıdır. Hava damlacıkları ile kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. Hastalığın kuluçka süresi 10 ile 14 gün arasında değişmektedir. Hastalıkla ilgili şikayet başlamadan 2 gün önce ve vücutta döküntüler gözüktükten 4 sonra hastalık en bulaşıcı zamanını yaşar. Bir kez geçirilmesi hayat boyu bağışıklama için yeterlidir.

Kızamık Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Kızamık hastalığının nedeni ise, morbilli virüsünün bağışıklığı zayıf kişi tarafından ağız ve yutak boşluğuna yerleşmesidir. Virüs yerleştiği yerde üreyerek vücuda yayılır özellikle lenf dokularında üremeyi sürdürür. Bu morbilli virüsünün vücuda yerleşmesinden sora döküntülü ve kırmızı lekeler ortaya çıkmaya başlar. Bu virüsü taşıyan herkes kızamık rahatsızlığını yaşamaz, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere, çocukken kızamık aşısı olmayan kişilere bulaştığı bilinmektedir. Kızamık hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Hapşırma, öksürme, başkalarına temas etme ve konuşma gibi virüslerin havaya ve başka bir tene yayılmasıyla risk grubundaki kişilere bulaşır. Kızamığa neden olan virüs morbillinin bulaştığı yerde 2 3 saat canlı kaldığı ve işlevini yitirmediği bilinmektedir. Kızamık bir çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinmektedir ancak erişkin kişilerde de dönem dönem bu hastalık görülmektedir.

Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kızamık virüsünün size bulaşmasından bir hafta sonra artık siz de bir virüs taşıyıcısı ve bulaştırıcısı oluyorsunuz. Bu kuluçka süresi boyunca kızamık hastalığına neden olan virüs bir belirti göstermeden üremeye ve yerleşmeye devam eder. Kuluçka süresi 10 güne ulaştığında ise vücudunuzda ateş belirir. Halsizlik, yüksek ateş, geniz ve burun akıntısı, ışığa duyarlılık ve ağız içinde pembeden kırmızıya doğru bir alanın içerisinde beyaz lekeler görülür. Gözlerde sulanma ve göz kızarması da kızamık hastalığında ki ilk 10 günde oluşan kuluçka süresinin görülen belirtilerinden biridir. Bu belirtiler 2 3 gün içerisinde kendini kızamık teşhisi için yeterli olan kahverengiden kırmızıya geçişli döküntülü lekelere bırakır. Kırmızı lekeler vücudun hemen her bölgesinde döküntüler ile görülmeye başlanır. Kırmızı lekeler oluşmaya başladığında yüksek ateş diner ve diğer belirtiler yavaşlar. Bu kırmızı renkli döküntüler kabarır büyür ve koyulaşmaya başlar. Kırmızı renkli döküntülerin sayısı artarken dinen yüksek ateş tekrardan artar. Kendini yorgun hissetme, sürekli yatma isteği, iştahsızlık, öksürük ve hapşırık, ishal de bu süre zarfında kızamık belirtileri olarak görülür. Döküntüler tam anlamıyla çıktıktan sonra ateş düşer, yorgunluk belirtileri yok olur çocuk normal hayatına döner. Bu kabarık ve kırmızı renkteki benekler yavaş yavaş geçmeye başladığında ise lekeler iz bırakmadan dökülür.

Belirtilerine gelirsek ilk 3 günkü periyotta hastada ateş, hafi kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerinde şişlik, ağzın üst ağzı dişlerinde ve yanak içinde beliren küçük beyaz noktacıklar vardır. Bu belirtiler kızamık için tanı koymaya yeterlidir. Sonraki 4 günlük periyotta (4-8) ise gözüken belirtiler; yüksek ateş (39-40 derece), vücutta döküntüler. Döküntüler kulak arkasında yüze doğru ve daha sonra da kol ve bacaklara doğru yayılır. Bir süre sonra solar ve yerinde hafif ir renk değişimi bırakır. Kızamık enfeksiyonu tüberküloz enfeksiyonunun aktif hale geçmesini sağlayarak daha sonra zatürreye, boyun damarlarında ki lenf iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabı gibi ciddi durumlara yol açabilir.

Kızamık Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kızamık hastalığının tedavisinde antibiyotikler bir işe yaramaz. Hasta olan kişinin yanına mutlaka önceden kızamık olan kişiler yaklaşmalıdır. Küçüklüğünde kızamık hastalığını geçiren kişilerin bu hastalığı tekrar yaşama riski yoktur. Ancak kızamık olmamış kişiler özellikle çocuklar dikkatli olmalıdır. Kızamık hastalığına neden olan virüsü yok eden bir ilaç yoktur. Ancak tedavi yöntemleri kızamık hastalığının belirtilerini yok etmeye yöneliktir. Öncelikle kızamık aşısı çocuklara 1,5 yaşına kadar yapılmalıdır. Bu aşı hekimler tarafından cilt altına yapılır. Bu aşının hiçbir yan etkisi yoktur.

Kızamığın tedavisinde hasta 10 gün izolasyon altında tutulabilir. Bu izolasyonda damlacık izolasyonudur. çünkü hastalık damlacık yoluyla bulaşır. Bu da hastalığın büyük partiküllerden oluştuğunu gösterir. Hastanın şikayetlerine göre belirli bir tedavi yolu izlenir. Hastanın ağrısı için ağrı kesici ilaçlar, yüksek ateş için ateş düşürücü ilaçlar veya şuruplar, aynı zamanda öksürük şurupları kullanılabilir. Bakterilere bağlı olarak herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece antibiyotik tedavisi hastaya uygulanmaz. Kızamıklı bir çocukla temas eden kişilere ( bunlar büyük ihtimal aile üyeleri ve yakın çevrede ki insanlar olabilir) gamma globülin yapılarak hastanın bulaşması engellenebilir veya hastalığın seyri hafifletilebilir. Kızamıktan korunma yolları aşılanmaktan geçer. Çocuklara zayıflatılmış canlı virüs aşısı 15 aylıkken tek doz olarak uygulanır. Beslenme ve bağışıklık gibi fizyolojik sorunları olan çocuklara 6 ay sonra bir destek dozu daha yapılır. Eğer bir salgın varsa 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilir. Böyle bir durumla karşılanırsa 15 ay dolduktan sonra bir destek dozu daha yapılabilir. Hastalığın seyrinin ağırlaştığı durumların bazı belirtileri vardır. Bunlarla karşılaştığınız zaman beklemeden doktora başvurmalısınız. Bu belirtilerden bazıları şunlardır ;

  • Çocuğunuzun öksürüğü zaman geçtikçe artıyor ve kötüleşiyorsa üzerine balgamda çıkarıyorsa, bu durumda virüse bağlı zatürre (pnömoni) getiriyor demektir. Hemen bir doktora başvurmalısınız.
  • Çocuğunuzun hastalığının seyrinde döküntüleriyle birlikte sürekli bir uyku hali içinde oluyorsa, huzursuz gergin ve sinirli oluyorsa ve şiddetli geçmeyen kasılmaları oluyor ise bu durumda çocukta beyin iltihabı gerçekleşebilir. Bu tehlikeli bir durumdur. Hemen bir doktora başvurun.
  • Çocuğunuz kızamığın yanında kulaklarında ağrı, işitme güçlüğü oluyorsa bu da orta kulak iltihabına işarettir. En yakın zamanda ilgili bir doktora başvurmalısınız.

Kızamık için hangi doktora gitmeyelim ? Kızamık hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git