Kızamığa Hangi Bölüm Bakar ?

03.07.2016
Kızamığa Hangi Bölüm Bakar ?

Enfeksiyonel bir hastalık olan kızamık hastalığı için hangi bölüme gidilir sorusuna cevaben elbette ki çocuk hastalıkları bölümüdür. Kızamık daha çok çocuk hastalığı olarak bilinmektedir. Kızamık hastalığı döküntülü ve akut bir enfeksiyon hastalığı olması sebebiyle bulaşıcı hastalıklar grubundadır ve havaya bıraktığı damlacıklarla kolaylıkla çevresindeki kişilere bulaşabilmektedir. Kızamık virüsünün ortalama 10-14 günlük kuluçka dönemi vardır. Kızamık virüsünün en bulaşıcı dönemi ise şikayetler başlamadan evvel ki 2 gün ve döküntüler başladıktan sonra ki dört gün aralığındadır.

Kızamık virüsünün 1. ile 3. gün arasındaki belirtileri ise; burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, yüksek veya hafif ateş, üst azı dişlerinin diş etinde beyaz noktalar, kuru öksürük belirtileri kızamık hastalığının tanısını koymaya yeterlidir. 4. ile 8. günler arsında ise 39-40 dereceye kadar varan ateş ve hastalığın karakteristik özelliği olan döküntüler görülmektedir. Döküntüler ilk olarak kulak arkalarından başlayarak kol ve bacaklara kadar inmektedir. İyileşme süresinde ise yine aynı sistematik şekilde döküntüler kurumaktadır.

Kızamık virüsü tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Zamanında tedavi edilmezse şayet kızamık hastalığı; tüberküloz ve zatürre enfeksiyonların aktif hale gelmesine sebep olmaktadır, lenf bezi iltihabı ( boynunda ), beyin iltihabına ve orta kulak iltihabına yol açmaktadır. Bu aşamaya gelen kızamık virüsü için uzman doktor yardımı şarttır. İlk kızamık belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden çocuk hastalıkları bölümüne gitmek şarttır.

Kızamık virüsünden korunmak için 15 aylık bebeklere hafifletilmiş canlı virüs aşısı uygulanmakta. Ayriyeten ise bağışıklık sistemi zayıf ve beslenmesi bozuk olan çocuklarda ise altı ay sonra 1 doz aşı destek için uygulanmaktadır.

Her ne kadar çocuk hastalığı olarak bilinse de kızamık virüsü, ciddiye alınması gereken bulaşıcı bir hastalıktır ve mutlaka çocuk hastalıkları bölümüne gidilerek tedavi şekline geçilmesi gerekmektedir. Kızamık daha ciddi boyutlara ulaştığında ise çocuk hastalıkları doktoru sizi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji ve çocuk sağlığı ve hastalıkları ( pediatri ) bölümlerine yönlendirecektir. İhmal edilmemesi gereken başlıca hastalıklardan biridir kızamık virüsü hastalığı ve mutlaka bir hekim gözetimi altında tedavi edilmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.