Kıyıköy – Trakya / Kırklareli

Kıyıköy – Trakya / Kırklareli
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 332 kez okundu.

Bozulmamış doğası ile yediden yetmişe herkesin dikkatini çeken Kıyıköy, İstanbul’a olan yakınlığı ile de göz doldurmakta. Trakya’nın her köşesinden rahatlık bir ulaşım imkânına sahip olan Kıyıköy, Kırklareli sınırları içerisinde yer almaktadır. Karadeniz sahilinde bulunmasıyla da Trakya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan sahil beldesi unvanını da elinde bulduruyor Kıyıköy.

Istıranca ormanlarından doğan ve Kıyıköy’ün iki yakasından dökülen Kazan ve Pabuç deresi ve çevresinde ki orman ile Kıyıköy sizlere mükemmel bir tatil sağlayacak. Deniz ürünleri ile zengin olarak bilinen bu iki dere Kıyıköy’ü haliyle piknik alanı haline getiriyor. Bunların yanı sıra şehir etrafında yer alan surlar ve doğa ile iç içe inşa edilen köy evleri ve masmavi deniz sizleri bekleyen diğer güzelliklerden.

Kıyıköy Tarihi

İlkçağ kasabası olan Kıyıköy’ün bilinen ilk adı Salmydessos’dur. Eski kaynaklardan bazıları, Salmydessos’ u kutlu, kutsal, iyi, güzel olarak anlamlandırsa da bazı kaynaklarda pırıltılı halkın beldesi olarak geçmektedir. Tarihçi Bilge umar M.Ö 400 ‘lü yıllarda Helenler ’in buraya “bal yiyenlerin yurdu” dediğini bildirmektedir.  Bölgede yaşayan Trak boyları da bu isimle anılılardı. Bu sebepten ötürü Kıyıköy mitolojide de saygın bir yere sahiptir. M.Ö 500’lü yıllara gelindiğinde ise Perslerden kaçan Lidyalıların yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlayan Kıyıköy, tarih içinde Persler, Medler, İskitler ve Ceneviz kolonilerine de ev sahipliği yapmıştır.  Adı Kıyıköyle anılan en önemli kişi Nerondur.  Neron, Trakya valisi iken buraya sayfiye olarak gelmiştir.  Yıllar ilerledikçe kıyıköy ilk önce Rus ardından Bulgar ve Yunan işgallerine tanıklık eder.  Tarih kitaplarında sıklıkça bahsedilen Midye-Enez hattının bir ucunda bulunan Kıyıköy’ün o zamanlarda ki adı Midye idi. 1960 senesine kadar Midye olarak anılan Kıyıköy, Midye isminin yabancı olmasından ötürü ismi değiştirilmiştir. O dönem Rum ve Bulgarların ağırlıkla yaşadığı bölgeye daha sonra Selanik göçmenleri yerleştirilir.

Kıyıköy o dönemlerde oldukça popüler bir ticaret şehriydi. Şöyle ki; Trakya’nın iç kesimlerinden antik Diyonisos şarap yolu üzerinden şaraplar buradan Avrupa limanlarına aktarılırdı. Kazandere ve Pabuç dere arasında denize at başı gibi sokulan Kıyıköy’ü çepeçevre saran, imparator 6.Jüstünyen döneminde yapılan surlar, Bizanslılar tarafından restore edilen nadir yapılar arasında yer almaktadır. Kıyıköy merkeze girişi kolaylaştıran iki ana giriş kapısı ve batı duvarları günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu surların yüksekliği yer yer 5 metreyi bulurken kalınlığı ise 2,5 metreyi bulmaktadır. Güney cephesinde gizli bir kapı bulunur. 180 merdivenle limana inen bu bölüm o dönemlerde su almak için kullanılırdı.

Huzur ve şifa arayanların da önemli uğrak noktası haline gelen Kıyıköy’de başka bir önemli nokta ise Aya Nikola manastırıdır.  Her ne kadar bugünlerde bakımsızlıktan kendi haline terkedilmiş te olsa, o dönemlerde birçok önemli heykele ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı fethinden sonra geç dönem Osmanlı mimarisinin etkileri görülen Kıyıköy Camii yine kıyıköy’e ayrı bir güzellik katmaktadır. Yeşil ve mavinin ahenk içerisinde dans ettiği bu bölgede oldukça kültürel ve tarihsel içerikli zengin tur programları mevcuttur.

Kıyıköyde Nerede Kalınır ?

Kısa yaz sezonunu fırsata çevirmek isteyenler için Kıyıköy eşsizdir.  Rüzgârlı tepe olarak bilinen mevkide bulunan Kıyıköy Resort Hotel,  orman ve denizi ayaklarınıza sermekte. Kıyıköy Marina ise isimlerini Kıyıköy’ün tarihinden alan sekiz farklı oda seçeneği ile ziyaretçilerini bekliyor. En bilinen bu iki otelin yanı sıra yirmi kadar otel ve pansiyon ile bütçenize ve zevkinize uygun güzel bir tatil yapabilirsiniz.

  • Kıyıköy Resort Otel – Telefon: (0288) 388 63 64
  • Kıyıköy Marina – Telefon: 0541 768 39 39

Kıyıköyde Ne Yenir ?

Geçim kaynağının balıkçılık olduğundan bahsetmiştik. Bu sebepten ötürü her türlü balığın en leziz, taze haline ulaşabilirsiniz. Özellikle Mezgit, Balkan balığı, Tekir, Karagöz, Palamut’ un çok olduğu Kıyıköy’de hemen hemen restoranda damak zevkinize uygun haliyle tüketebilirsiniz. Öte yandan Kıyıköy-Saray arasında yer alan köylerde kır restoranları bulabilirsiniz.  Yöresel lezzetleri, manda yoğurdu gibi besinleri tüketmek isterseniz tavsiyemiz Lale dere kır restoranıdır.

Kıyıköy Nerede, Nasıl Gidilir ?

Araç ile: Eğer özel aracınız varsa İstanbul’dan çıkış yaptıktan sonra Tekirdağ ‘ın Çerkezköy ardından Saray ilçesine varmanız gerekecektir.  Saray ilçesinden 30 km devam ettikten sonra Kıyıköy’ü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Toplu taşıma ile: İstanbul- Esenler otogarından Kıyıköy’e giden otobüsler sayesinde bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git