Kıskançlıktan Kurtulma Yolları

Kıskançlıktan Kurtulma Yolları
24 Mart 2016 tarihinde eklendi, 746 kez okundu.

Kıskançlık dozajında olduğu sürece ilişkiyi ayakta tutan şeylerden biridir. Kıskanmak kıskanılmak güzel şeydir ancak bizi ele geçirmemelidir. Kıskançlık tamamen insani ve normal bir histir. Kıskançlık sadece sevgiliye değil, yeni bir kardeşe, bir kişiye, bir eşyanın varlığına da dayanabiliyor. Kıskançlık duygusunun asıl nedeni kişinin kendine olan güvensizliğidir. Kıskanç biri sadece sevgilisinin sadakatinden şüphe etmez, olan her şeyi sorgular alakasız kişilerle arasında bağ kurabilir ve kafasında kurduğu senaryoyu yine kafasında oynayabilir.

Kıskançlıktan kurtulmak için yapılması gerekenlerin başında kendinize olan saygınızı yitirmeyin. Kıskanç insanlar kendilerini dışarıda ki herkesle kıyaslarlar. Bu kıyaslamalara girip hem hayatınızdaki kişiyi hem de kendinizi sıkmayın. Paranoyaklık size bir şey kazandırmayacağı gibi sizden sevdiklerinizi de alabilir.

Partnerinizden ya da hayatınızdaki kişilerden sürekli ilgi beklemeyin. Küçücük şeyleri bile kafanızda kurmaktan vazgeçin. Hayatınızda olan kişiyi rahat bırakın unutmayın o sizi sevdiği ve istediği için onun hayatındasınız. Eğer işi varsa onu sürekli aramaktan vazgeçin kendinize engel olamıyorsanız kafanızı oyalayacak başka şeyler bulun.

İlişkilerinizde tartışmalar ve küsmeler yaşanabilir. Bu küsmelerde sadece hayatınızda olan kişiyi suçlamayın. Hatanın sizde de olabileceğinizi düşünün. Sadece hayatınızdaki kişiye ait bir hayat yaşamayın. Kendinize ait bir dünyanız olduğunu ve onun da kendine ait bir hayatı olduğunu unutmayın. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyebilir buna karşı çıkmayın. Birbirinize yapışık yaşamaktan vazgeçin. Sürekli yan yana olmayın. Eğer hayatınızdaki kişiden şüphe ediyorsanız bunu rahatça konuşun. İlişkinizin nefes almasına izin verin.

kiskancliktan-kurtulma

Kafanızın içinde dolaşıp duran binlerce tilkiden kurtulun. Hayata pozitif yönünden bakın. Her zaman bardağın dolu tarafını görmeye özen gösterin. Kendinizi ve hayatınızdaki kişiye çokça sevin. Özellikle kendinizi. Kendi içinizde mutlu olmaya gayret edin unutmayın siz kendinizle barışık değilseniz ve mutsuzsanız ne kadar sevilirseniz sevilin hiç kimse sizinle sonsuza kadar mutlu olamaz.

Kıskançlık hissini tetikleyen duyguların listesini yapın ki olayları tek taraflı görmekten vazgeçip sorunun kendinizde olduğunu da görebilirsiniz. Kıskançlık yaptığınızda, hayatınızı kişiyi kısıtladığınızda onu kendinizin yerine koyun. Empati yapın ve bunun ne kadar saçma bir durum olduğunun farkına varın. Her defasında kıskançlık yapılmasının mantıklı olup olmadığına ya da böyle durumlarda verilen tepkilerin boyutlarının sizi ne hale getirdiğinin farkına varın. Korkularınızı, endişelerinizi açık yüreklilikle dile getirin. Kıskançlıktan kurtulmak için kendinize bolca vakit ayırın. Müzik dinleyin, kitap okuyun, arkadaşlarınızla buluşup sohbetler edin. Birbirinizden ayrı güzel zamanlar geçirebildiğinizin farkına varın. Ayrı zamanlar geçirdikten sonra sakın onu sorguya çekmeyin.

Partneriniz için olumsuz senaryolar düşünmekten vazgeçin. Onun size sadık kalıp kalmadığını düşünmek hem kendiniz açısından hem de partneriniz açısından sağlıklı bir ilişki yaşamanıza engel olur. Kıskançlığı ne olursa olsun yenemiyorsanız bir uzman doktordan yardım almalısınız. Hayatınızdaki kişiye ve özellikle kendinize güvenmeniz için yapmanız gerekenleri söyleyecektir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git