Kısırlık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kısırlık İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 144 kez okundu.

Kısırlık için hangi doktora gidilir ? Kısırlığa hangi poliklinik bakar ? Kısırlık için hangi bölüme gidilir ?

Kısırlık İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kısırlık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kısırlığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • Üroloji

Kısırlık Nedir ?

Kısırlık halk arasında da biliniyor olduğu gibi hem erkeklerde hem kadınlarda medyana gelen bir durumdur. Eşler arasından birinin kısır olması bile çocuk olmasına engel olmaktadır. Erkeklerin kısır olması durumunda kadının tıp yolları ile hamile kalması oldukça zor olmasının yanı sıra kadınların kısır olması durumunda farklı etkiler ile hamile kalınabiliyor. Anne ve baba olmaya engel olma durumuna kısırlık denir.

Kısırlık Nedenleri

Bireylerin kısır olması daha çok doğuştan gelen bir durumdur. Her ne kadar geneli doğuştan olarak yer alsa bile hem erkeklerin hem de kadınların üreme organlarına sert bir şekilde darbe almaları da etki etmektedir. Sadece bu kadarı ile de değil psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yanı sıra uzun süre kullanılan yüksek dozlu ilaçlar da buna etki etmektedir. Küçüklük zamanlarından bu yana kadar anne baba olmak için üreme organlarının temizliğini tam yapmadan gelişi güzel hareket etmek de bunların üzerine etki eden yapılar olmaktadır. Kadınların vajinasında meydana gelen iltihaplanmalar ya da kisler eğer kısa sürede tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda kısırlık olmasına etki eden en büyük nedenlerin yanında yer alır.

Kısırlık Belirtileri

Kısırlığın en büyük belirtisi olarak her ne kadar eşler çocuk yapmak için erkek birey kadın vajinasına döllerini bırakıyor olmasına rağmen çocuklarının olmayışı ile anlaşılır. Birkaç cinsel birliktelik ile bu pek de anlaşılmaz iken eğer bireyler ortalama bir iki yıl boyunca denemesine rağmen her an bir türlü çocukları olmuyor ise kısır olduğunu anlayabilir. Kadınlarda kısırlık belirtisi bir yandan vajinalarında yumurtalarında olan durumlardan da anlaşılır. Eğer bir kadın normal olması gerektiği gibi her an düzenli olarak adet olmuyor ya da bir kere olduğunda da bir ay boyunca sürüyor ise bu da belli etmektedir. Kadınların vajinasından ciddi anlamda gelen akıntı ve etrafa yayılan kötü koku da bunların belirtisi olmaktadır.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi erkeklerde spermlerin üremesini arttırmak ya da hızını arttırmak için değerleri çok düşük değil ise ilaçlar ile olmaktadır. Eğer bebek olması için değerleri çok düşük ise onun tedavisi pek de mümkün değildir. Kısırlık kadınların yapılarında yer alıyor ise daha çok onların da vajinalarını ilaçlar ile etkileri kurutma yöntemleri tercih edilir iken kist gibi nedenler ise de ameliyat yolu ile halledilir. Ama kadında da kısırlık için değerler gerçekten çok yüksek çıktı ise tüp bebek tedavisi uygulanır.

Kısırlık için hangi doktora gitmeyelim ? Kısırlık hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git