Kısırlığa Hangi Bölüm Bakar?

Kısırlığa Hangi Bölüm Bakar?
1 Mart 2017 tarihinde eklendi, 447 kez okundu.

Kısırlığa hangi bölüm doktor bakar ? Kısırlık için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Kısırlık hangi bölüme girer öğrenin.

Kısırlık İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Kısırlık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kısırlığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

kisirlik-icin-hangi-doktora-gidilir

Kısırlık Nedir ?

Kısırlık, bir diğer adıyla infertlilite (üreme isteğinin azalması) olarak bilinir. Tanımına baktığımız zaman ise kısırlık, gerek kadın gerekse erkek de çocuk olmamasını ifade eden genel bir terimdir. Peki neden kısırlık olur biliyor musunuz? Şimdi gelin onlara bir göz atalım.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir ?

Kadınlardan başlayacak olursak eğer ki, ilk olarak yumurtalara değinmek isteriz. Yumurtlama esnasında oluşabilecek bozukluklar kısırlığa neden olabilir. İkinci olarak ise, kadındaki tüplerin tıkalı olması buna neden olabilen bir faktörken, üçüncü olarak rahimin içini döşeyecek bir doku vardır fakat bu doku rahim dışında gelişirse kısırlığa sebep olabilir. Dördüncü olarak ise, rahim ağzında oluşabilecek problemler olabilirken son olarak, alerjik sebeplerde bu duruma yol açabilir. Bu durumda özellikle alerjik nedenlerde muhakkak doktora başvurulmalıdır. Unutmayın sadece alerjik nedenler değil, her koşulda doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Erkeklerde oluşan kısırlık nedenlerine baktığımız zaman ise, gerek spermin hareketi gerek şekli gerekse sperm sayısı ilk sırada yer almaktadır. İkinci olarak spermin dışarı çıkmasını engelleyen tıkanıklıklarda buna sebep olabilirken, üçüncü olarak çevreden etkilenebilecek (çalışma şartları ve bunun gibi ) durumlarda buna neden olabilir.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir ?

Kısırlığın belirtilerine baktığımız zaman ise, zevk eksikliğinin olması, kadının 35 yada 40 yaşını geçmiş olması, erkeğin ilişkiye girmek istemesinin azalması gibi durumlar bize kısırlığın belirtilerini verir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisine göz attığımız zaman ise, ilk olarak erkeklerden başlayarak konuya girelim. Eğer ki kısır olan kişi erkek ise ilk olarak doktor kontrolünde sebebin neyden kaynaklandığına bakılır. Ardından durumun ciddiyetine göre ilaç tedavisi, kanal tıkanıklığı ameliyatı veya varikosel ameliyatı gerçekleştirilerek sorun ortadan kaldırılabilir.

Eğer ki sorun bayanda kaynaklanıyorsa,  yumurtlama ve aşılama tedavisi uygulanabilir. Ameliyat gerektiren durumlar var ise ameliyatla tedavi edilebilirler. Tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Burada tüp bebek tedavisi kadın veya erkekte fark etmez hangisinde sorun var ise her türlü uygulanabilecek bir tedavidir. Kadının kaynaklanan sorun var ise erkeklere bakış bu sorunlar çok daha rahat atlatılabiliyor. Bir söz vardır kadının kısırı yoktur kusuru vardır diye. Bu cümlede tam doğru olarak dediklerimizle birlikte onay kazanmaktadır.

Kısırlığa hangi doktor bakar ? Kısırlık için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git