Kırmızı Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Kırmızı Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 983 kez okundu.

Kırmızı mercimek kaç dakikada haşlanır ? Kırmızı mercimek; çorbasının yanı sıra köftesi de yapılan, haşlanarak kullanılan bir bakliyattır. Mercimeğin üzeri geçecek şekilde su eklendiğinde tencerede haşlama süresi 15 dakika, düdüklü tencerede ise haşlama süresi 5-7 dakikadır.

Pişirme Önerileri 

Tencerede haşlarken, mercimek suyu çabuk çekeceği için dibine tutmamasına dikkat edilmelidir. Suyun yetersiz gelmesi durumunda ise sıcak su ilavesi yapılmalıdır. Düdüklüde haşlamak için su kaynadıktan sonra düdüklü kapağı kapatılarak 5 dakika daha pişirilebilir. Kırmızı mercimek çorbası yapımı için, tüm malzemeler düdüklüye alınıp üzerine su ilave edilerek haşlanır. Yaklaşık 5 dakika gibi kısa sürede mercimek çorbası, düdüklüde tencerede hazır olacaktır. Haşlanan mercimek blenderden geçirildikten sonra duruma göre su ilavesi yapılabilir.

Püf Noktaları

Kırmızı mercimek çorba olarak kullanılacağı zaman haşlanma suyunun fazla olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kırmızı mercimekten köfte yapılacaksa, kolay şekil verebilmek için suyunu iyi çekmeli, kıvamı cıvık olmamalıdır. Kıvamın cıvık olması durumunda bulgur ilavesi yapılabilir.

Özel Teknikler

Kırmızı mercimek çorbasının rengini tutturabilmek için mercimekler haşlanmadan önce iyi yıkanmalıdır. Çorbanın pişerken kıvamını tutturabilmek ve mercimeklerin iyi dağılması için de çırpma teli ile karıştırılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git