Kireçlemeye Ne İyi Gelir?

Kireçlemeye Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 768 kez okundu.

Kireçlenme, daha çok eklemlerinizde kayganlık meydana getiren ve sürtünmeyi önleyen kıkırdakların ince bir yapıya dönüşerek aşınmaya sebep olası neticesinde meydana gelen iltihaplanmalara verilen genel bir addır. Kireçlenme olayı daha çok ayak, kalça, el, diz, bel ve boyun eklemlerimizde meydana gelmektedir. Bilhassa ayaklarını çok kullanmak zorunda kalan meslek gruplarında da görülmektedir. Ayrıca da 45 yaş üstü bireylerde sık sık yaşanan bir durumdur. Menopoz dönemindeki bayanlarımızda özellikle görülme olasılığı fazladır. Kireçlenmeye daha çok eklemlere aşırı yük bindirmek, aşırı kilo, ağır yük işçileri, eklemlerden ameliyat olunması, hareketsizlik ve romatizmal hastalıklar neden olabildiğini söyleyebiliriz. Şayet sabah uykudan uyandığınızda eklemlerinizde tutulma meydana gelebiliyorsa, merdiven çıkarken zorlanıyorsanız, diz bükerken çatırtı sesi geliyorsa, boyun bölgesinde sıkıntı yaşıyorsanız, eğilip kalkmada diz bölgesinde ağrılar meydana geliyorsa, hareketler sonrasında ağrılar hissediyorsanız yada eklem çevresinde şişlik meydana geliyorsa kesinlikle kireçlenme yaşıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı ihmal etmeden uzman bir doktora başvuru yapmanızı öneririz.

Kireçlenmeniz için ilk olarak yaşam tarzınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekir. Örneğin kilo verebilirsiniz, ani hareketlerden kaçınabilir yada düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Özellikle tıbbi literatürde kireçlenme için uygulanan en iyi tedavi yöntemlerinden bir tanesi akupunktur olduğunu söyleyebiliriz. İbrahim Saraçoğlu kireçlenme sorunu yaşayan bireylere çınar yaprağı kürünü önermektedir. Bir miktar çınar yaprağını suda kaynatarak, elde edilen suyu aç karnına içebilirsiniz. Bunun dışında yaklaşık yarım kilo ardıç tohumunu, 1 kilo bal ile iyice karıştırılarak günde 3 kere aç karnına yiyebilirsiniz. Bu karışımın kireçlenmelerinize çok iyi geldiğini sizlerde göreceksiniz.

 • Kireçlemenin sebeplerinde biri fazla olan kilolardır. Fazla kilolar kemiklere yüklenmektedir fazla kiloları taşımayan kemiklerde birçok hastalık oluşmaktadır bunlardan biri kireçlemedir. Kilolarınız fazla ise ilk yapacağınız şey kilo vermek kemiklerinizi rahatlamaktır.
 • Yürüyüş yapmak ağır sporlardan kaçının ama düzenli yapılan yürüyüşün kireçlemeye oldukça yararlıdır.
 • Kaplıcalar tedavide en etkili ve hızlı çözüm verir. Ama dikkat edilmesi gereken hastanın tansiyonunun olmaması ve kireçlenmeye bağlı olarak vücudunun şişkinliği olmamasıdır. Bu sorunları olan hastalara kaplıca önerilmemektedir.
 • Fizik ve tedavi hastanın durumuna göre uygulanmaktadır.
 • Soğuk ve sıcak kompres ağrının şiddetlendiği zaman ilk başta sıcaklık uygulayın daha sonra soğuk kompres uygulayın.
 • Okaliptüs yağı kireçlenmeye oldukça etkisi var ve tannik asit açısından bir hayli zengin olduğundan dolayı ağrıyan bölgeye okaliptüs yağını sürün ve 5 dakika kadar masaj yapın. Ağrıyan bölgeye günde iki defa uygulayın.
 • Zencefil intihabı önler ve ağrıyı giderir çay şeklinde demleyip günde iki fincan için.
 • Yeşil çayı her gün düzenli olarak içmeniz halinde kireçlenmenize çok iyi gelecektir. Ayrıca da bu çay sayesinde hem eklem ağrılarınız hafifleyecek hem de kıkırdak dokularınız güçlenecek.
 • İntihabı önleyen bazı sebzeler ve yeşillikler vardır. Kireç sorunu yaşayan hastaların tüketmesinde yararlı olduğu uzmanlar kanıtlamışlardır bunlar. Soğan, sarımsak, maydanoz, tere, turp, limon, kuşburnu çayı bunlar kireçlenme ağrılarını giderdiği ve kireçlenme oranını azatlığı da kanıtlanmıştır.
 • Bir miktar yabani elma çiçeğini suda çay gibi demleyin, daha sonra iyice sıkarak elde edilen suyu ıhlamur suyu ile karıştırın. Elde edilen bu kürü günde 3 defa tüketerek kireçlenme tedavi sürenize iyi geldiğini söyleyebiliriz.
 • Kireçlenme olan bölgelerinize masaj yapabilirsiniz. Masaj her türlü hastalığa iyi geldiği gibi kireçlemeye de iyi gelmektedir.
 • Bir tane yeşil soğanı ince doğradıktan sonra bir bardak suyun içinde kaynatın ve daha sonra elde edilen karışımı günde üç defa tüketerek, bilhassa kol ve diz eklem kireçlenmelerinize iyi geldiğini sizlerde göreceksiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git