Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 194 kez okundu.

Kıl dönmesi için hangi doktora gidilir ? Kıl dönmesine hangi poliklinik bakar ? Kıl dönmesi için hangi bölüme gidilir ?

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kıl dönmesi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kıl dönmesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Nedir ?

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen tıp dilindeki pilonidal sinüs, derinin içerisinde kıl kökünü çevreleyen, duvarı kalın bir kisttir ve kıl derinin içine doğru uzama gösterir ve bu kılların etrafı protein içerikli bir maddeyle çevrelenmiş olduğu için diğer kıllara göre daha kısa zamanda daha fazla uzama gösterir. Bu kist genellikle erkeklerde ve kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde görülür ancak hem bayanlarda hem de erkekler de tıraş edilen her bölgede çıkabilir. Sıcak havalarda var olan hastalık daha rahatsız edicidir ve görülme yaş aralığı ergenlik döneminden kırklı yaşlara kadar uzamaktadır ve oturarak çalışan yani uzun süreli oturma pozisyonunda olan kişilerde daha sık görülür.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Pilonidal sinüs yani kıl dönmesinin genel sebepleri arasında tıraş olmak, sıkı giyinmek, fazla kilolu olmak, gün içerisinde normalden fazla oturur pozisyonda kalmak, çok terlemek ve genetik bir durum olan fazla kıllı olmak durumları gösterebilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Deride tahriş olmuş görüntüsü, kızarıklık ve kaşıntı; kılların alınması veya tıraş edilmesine karşın kalan ve alınamayan kıl varlığı gibi belirtiler kıl dönmesi denen pilonidal sinüs rahatsızlığının belirtilerindendir. Bu hastalık başlangıç aşamasında ağrı tepkisi vermez ancak ilerlemiş safhalarında kıl dönmesi oluşumu olan bölgede ağrı tepkisi görülür. Ayrıca kıl dönmesi kendini sivilce şeklinde de gösterebilir. Eğer kıl dönmesi iltihaplandıysa bu belirtilerin yanında akıntı, akan iltihapla beraber koku, kızarıklık, kaşıntı ve ateşte görülebilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi veya bu benzeri belirtileri fark ettiğiniz anda doktorunuza baş vurmak önemlidir. Eğer kıl dönmesine iltihap eşlik etmiyorsa doktor müdahale etmeyebilir bunun yerine bölgeyi temiz tutmanızı, oluşumu sıkmamanızı ve bedensel hijyeninize dikkat etmenizi önerir. Fakat kistte iltihap oluşumu söz konusuysa müdahale gerektirebilir.

Eğer iltihaplanma başlangıçtaysa doktor steril bir ortamda kistin üzerine küçük bir delik açarak iltihabı akıtır. Eğer iltihaplanma fazla ve genişse bölgesel anestezi uygulayarak iltihabı akıtır. Daha sonra kılı alır ve oluşan yarayı steril bir şekilde kapatır. Bu işlemden sonra iltihapta yayılma varsa antibiyotik kullanılır. Fakat tekrar eden, geniş kapsamlı ve karmaşık kıl yapıları barındıran oluşumlarda ameliyat gerekebilir.

Kıl dönmesi için hangi doktora gitmeyelim ? Kıl dönmesi hangi bölüme girer diye soruyorsanız genel cerrahi ölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git