Kene Sokması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kene Sokması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 148 kez okundu.

Kene sokması için hangi doktora gidilir ? Kene sokmasına hangi poliklinik bakar ? Kene sokması için hangi bölüme gidilir ?

Kene Sokması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kene sokması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kene sokmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kene Sokması Nedir ?

Keneler sıcakkanlı hayvanların kanlarından beslenen eklembacaklılardır. Keneler kan emdikleri organlarından insanları ısırır ve onların kanlarını emerler. Sadece kan emdikleri organı kanın içine koyarlar. Vücutlarının diğer bölgesi dışarda kalır. Kenelerin şekli kırmızıdır. Kanı emdikten sonra mavi renge dönüşürler.

Kene Sokması Nedenleri

Kene sokması tek bir nedeni vardır. Buda kenenin yaşadığı ortama girmektir. Yanı eğer sizler yeşilliğin olduğu alanda kalıyorsanız muhakkak kene sizi ısırmıştır. Daha sonra kene sıcakkanlı insanları ısırır. Bu iki neden eğer sizde bulunuyorsa sizi ısırır.

Kene Sokması Belirtileri

Kene ısırdığı zaman ağrı falan yaşanmaz. Bundan dolayı kenenin ısırdığını anlamazsınız. Ancak zamanla kenenin ısırmasından kaynaklı bazı belirtileri kendini gösterir. Bu belirtilerden ilki kaşıntıdır. Isırıktan sonra kenenin mikrobu kana karıştığından kaşıntı sorunu yaşanır. Daha sonra yüksek ateş, deride kızarıklık gibi diğer belirtiler de mevcuttur. Ayrıca baş dönmesi, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, halsizlik, kas zayıflığı gibi diğer belirtilerde yaşanır. Kene ısırmasında çok nadir görünen diğer belirtiler ise iltihaplı yara, sertleşen deri, cerrahi müdahale gerektiren şişkinlikler de kene ısırmasının belirtileri arasında yer alır.

Kene ısırması birçok enfeksiyona neden olabilir. Genelde kene ısırması kendini 24 saat içinde belli eder. Ama bu durum bazen 36 saate kadar gider. Bundan kaynaklı kene ısırması durumu eğer erken teşhis konulmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Kene ısırması için önlem amaçlı yeşillik alanlarına girerken uzun kol elbise giymek, çorap giymek çok önemlidir. Cildinize kene ısırmasını önlemek için bazı deodorantlar sürünüz. Kene ısırmasına karşı piknik alanlarından çıkarken özellikle kol ve bacakları kontrol ediniz.

Kene Sokması Tedavisi

Kene ısırmasından sonra diğer hatalıkların yaşanamaması için doktor tarafından hemen kene alınmalıdır. Daha sonra ısırılan yerin kaşıntı sorunu yaşanmasın diye bir krem sürünüz.  Bu kremin kaşıntı ve şişkinlik önleyici olmasına dikkat ediniz. Isırılan yere ağrı için bir sprey sıkılabilir. Ama bu ilaçların doktor tavsiyesi ile verilmesine dikkat ediniz. Altı saat sonra eğer şişme yaşanırsa buz torbası koyma işlemi iyi sonuç verecektir. Son olarak kene ısırmasına karşı kesinlikle kenenin deriden alması gerektiği unutulmamalıdır. Keneyi cımbızla alınız. Böylece daha iyi sonuç elde etmiş olacaksınız.

Kene sokması için hangi doktora gitmeyelim ? Kene sokması hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git