Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir?

04.02.2016
Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kemik ağrısı kemikte herhangi bir sorundan dolayı meydana gelen ağrıya kemik ağrısı denir. İskelet sisteminin en önemli üyeleri olan kemikler bazen çok büyük sorunlarla karşımıza çıkar. Bunun için vücudun tamamında ağrı sorunu yaşanır. Kemik ağrısı için uzmanlar oluşan ağrının daha da ileri bir seviyeye gelmemesi için acilen bir doktor kontrolüne gitmeleri gerektiğini söylemektedirler. Çünkü kemik ağrısı sorunu kemiklerde meydana gelen tümör olabileceğini söylemektedirler. Kemiklerdeki bazı ağrı ve sızılarla kendini gösteren ağrıların altında, en ciddi olanı kemik erimesi, kemik iltihaplanması, romatizma, gut ve sebebi bilinmeyen fibromiyalji gibi hastalıklara bağlı olarak oluşmasının yanı sıra, gelişme ve büyümeye bağlı olarak kemik ağrıları bir de darbelere bağlı olarak oluşan ağrılardır. Kemik ağrılarının bir çok sebebi vardır.

Kemik Ağrısı Nedenleri

Vücuda hareket imkanı veren kas ve iskelet sisteminde oluşan şişlik, ağrı, hareket etmeyi engelleyen sınırlayan çeşitli rahatsızlıkların içinde en çok görüneni romatizmadir. Romatizma hastalığının bilinen 200 çeşidi vardır. Bunların içinde en sık görünene yaşa bağlı olarak gelişen ve bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla gözlenen bir hastalık olmasına rağmen erkeklerde de en sık görülen gut hastalığı vardır. Kemik ağrılarının nedenleri içinde en tehlikeli olanı ve kadınlarda daha çok görülen çeşidi (osteoporoz) kemik erimesidir. Vücudun yapısı gereği kendini yenileme özelliği vardır. Fakat yaş ilerledikçe bu yenileme hızı azalarak dokulardaki ölmeler yenileme görevini görememeye başlaması ile kemiklerde erime başlar. Bunun kadınlarda sık görülmesinin sebebi ise ostrojen hormonunun erkeklerde de testosteron hormonunun azalması ve kaybıdır. Kilo kaybının çok olması, sigara ve alkol kullanımı da kemik kayıplarına neden olur.

Vücut direncinin düşmesi derin yaralanmalar sonrası, bakteri ve mantarın kemiklere bulaşması, kan yolu ile kemiklere taşınması, kemiklerde iltihaplanmaya sebep olur. Kemiklerin ihtiyacı olan D vitamini ve kalsiyum kötü beslenme, güneş ışığından yeterli faydalanmama sonucu kemiklerde ağrıya sebep olur. Kalsiyum D vitamini eksikliği nedeni ile 2 yaş altındaki çocuklarda raşitizm ve kemik yumuşaması osteomalazi rahatsızlığına sebep olur. Ergenlik çağında gelişmekte olan kemik yapısı hızlı büyüme göstermesi nedeni ile de kemik uçlarında ağrıya sebebiyet verir. Kemikleri ilgilendiren kanser türlerinden böbrek kanseri, ewing sarkomları, osteosarkom, beyaz kan hücresi kanseri, kan kanseri ve akciğer kanseri kemiklerde ağrıya sebep olur. Kemik kırılmaları, burkulması, çıkması, kemik tümorü, gaucher hastalığı, kemiğe alınan bir darbe, paratiroid bezlerinin olandan fazla faaliyet göstermesi gibi sebeplerde kemik ağrısına sebep olur.

Kemik ağrısının nedenleri arasında ise,

 • Kemik ağrısının ilk nedeni kemik erimesi ele alınır. Kemik erimesi özellikle yaşlılarda meydana gelen bir ağrıdır. Bu ağrı kemiklerin ağrımasına neden olur.
 • Ergenlik çağındaki kişilerde büyümeye bağlı kemiklerde ağrı sorunu yaşanır.
 • Vücuda giren bakteri ve virüslerin kemiklere ulaşması sonucu orada büyümeleri ile kemikler iltihap kapar. Bu iltihap kapma sorunu sonucunda kemik ağrısı sorunu yaşanır.
 • Kemiklerde meydana gelen ağrının diğer sebepleri arasında ise, kalsiyum ve d vitamini eksikliği yer alır. Bu iki vitaminin eksikliği kemikte ağrı sorunu yaşatır.
 • Kemiğin fiziksel darbe sonucu incinmesi, kemik kırılması, kemik tümörü gibi sağlık sorunları da kemik ağrısının diğer nedenleri arasında yer alır.
 • Aşırı kilo alma alınan kilolar kemiklerin daha çok yorulmasına kemiklerin zorlanmasına neden olur ağrılı günler başlar.
 • Ağırlık kaldırma taşıyabileceğimizden daha fazla ağırlıkta ağırlık taşıma.
 • Spor bilinçsizce yapılan spor, koşma, yürüyüş bunların aşırısı kemiklerimizi zorlamaktadır.
 • Sağlıksız beslenme aldığımız besinleri yeteri kadar alamamak.
 • Bazı hastalıklar bunlar kalıtsal olur genellikle
 • Uzun süre ayakta kalmak.

Kemik Ağrısı Belirtileri

Kemik hemen her yerde vardır. İlk başta kemik ağrısının belirtisi bel ve sırt kısımdaki kemiklerde meydana gelen ağrı yer alır. Vücudun her yerinde sızı şeklinde ağrılar,  kemiklerde meydana gelen kırıklar, şişlikler gibi durumlarda kemik ağrısının belirtileri arasında yer alır. Halsizlik, erken yorulma, iş yaparken çarpıntı, nefes darlığı, susuzluk hissi, idrara sık çıkma hissi, kabızlık gibi sorunların hepsi kemik ağrısının belirtileri arasında  yerini alır. Kemik ağrısı genelde ağrılı bölgede şişlik, kızarıklık, hareketin kısıtlanması, şekil bozukluğu, sinir sisteminde farklılıklar, kalp sorunları görülebilir. Bunun yanında kaşıntı, saç dökülmesi, baş ağrısı, döküntü, karın ağrısı, sırt bel boyun, topuk ağrısı gözde kaşıntı, güçsüzlük, yorgunluk, nemli ve sıcak havalarda ise eklem yerlerinde şiddetlenen ağrı görülmektedir.

Kemik Ağrısı Tedavisi

Kemik ağrısı sorunun tedavisi nedene bağlı yapılır. Yanı kemikte kırılma sorunu varsa alçı işlemi ile geçer. Kemikte incinme sorunu varsa sıcak su ve sabun işlemi ile geçer. Kemikte hareket etmede kısıtlı sorunu varsa egzersiz yaparak bu sorun atlatılır. Yanı kemiklerde meydana gelen bütün sağlık sorunlarının bir tedavisi vardır. Bu tedavilerin hepsi nedene yöneliktir. Kemiklerde oluşabilecek ağrının sebebine bağlı olarak D vitamini ve kalsiyum mineralini düzenli olarak almalı. Balık, balık yağı, yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketme, güneşten yeterli şekilde faydalanma, kuruyemiş ve yeşil sebzelerden tüketmek D vitamini ve mineral açısından gerekli olup kemik erimesini engelleyen besinlerdir. Düzenli olarak egzersiz yapmak kasları güçlendirmek, kilo kontrolü, ilaç tedavisi, ileri yaşlardaki kadınlarda azalan östrojen seviyesini dengelemek için takviyeler alma, kemik iltihaplanmalarında iltihap kurutucu antibiyotikler almak, kalsitonin hormonu kullanmak, kanser hastalıklarında ise radyoterapi ve kemoterapi görmek, cerrahi müdahale ile kemiklerde oluşan tümörlerin alınması gibi yöntemler uygulanır.

Kemik Ağrısı İçin Doğal Çözüm

Kemik ağrılarını geçirmek için eski dönemlerden beri kullanılan birtakım doğal metotlar bulunmaktadır. Özellikle kemik ve eklemlerden dolayı meydana gelen ağrılar için bu ağrıyan noktaların daha güçlü hale getirilmesi gerek. Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel deneylere göre bazı doğal besin ve doğal yolların kemik ağrılarına iyi gelindi söylenmiştir.

Zeytinyağı

Özellikle zeytinyağı gibi güçlü olan doğal faktörün kemik ağrılarınıza bire bir olacağını söyleyebiliriz. Zeytinyağı içerdiği oleocanthal maddesi sayesinde kemik ağrılarına neden olan iltihaplanmayı yok ederek, kemik ağrısının şiddetini azaltma konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte birde kepekli ekmek ve yulaf ezmesi gibi tahıl grubuna dahil besinlerin kemik sağlığınızı koruduğunu bilmenizi isterim. Bundan dolayı da kemik ağrılarını azaltmaktadır. Kemik ağrılarınız için hem soğuk su hem de sıcak su kompleksi uygulayabilirsiniz. Ayrıca da 15 dakikalık sıcak bir duş almanız kemik ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilir.

Kuşburnu

Kemik ağrılarınız için kesinlikle sizlere önerim kuşburnu yöntemini uygulamanızdır. Kemik ağrılarınıza oldukça etkili olabileceğinin garantisini verebilirim. Bildiğiniz gibi kuşburnu çayı yıllardır kahvelerde ve yeni nesil cafe-restoranlarda satılmaktadır. Bundan dolayı kolaylıkla bulabileceğiniz kuşburnunu, kemik ağrılarınız olduğu zaman kuşburnunun çekirdeğini ve kabuğunu tüketmenizi tavsiye ederiz. Özellikle toz haline getirilen kuşburnu kabuğunun ve çekirdeğinin tozu kapsül olarak tüketildiğinde kemik ağrılarına daha çok faydası olduğu söylenir.

Brokoli

Bildiğiniz gibi brokoli çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. İltihaplara karşı güçlü bir savaş açıcıdır. Kemik ve eklem ağrılarımız için inanılmaz fayda sağlayıcı bir besin değerimizdir. Bundan dolayı bol bol brokoli tüketmenizi öneririz.

Yumurta

Yumurta tam bir sülfür deposu olduğundan dolayı kemiklerimizin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı eklem ve kemik ağrılarımızda yumurtanın yeri de tartışılamaz. Kemik ağrılarımıza inanılmaz faydası bulunmaktadır. Kemik ağrısı yaşayanlar ve ağrısından dayanamayanlar bilhassa sabah kahvaltılarında yumurtayı sofralarında eksik etmemelidirler.

Zerdeçal

Zerdeçalın tadı her ne kadar kötü olsa da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Özellikle kemik ağrıları için bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca da kemik ağrısına en iyi gelen bitkisel çözüm önerisi olarak bilinir.

Etkili Uygulamalar

 • Ağrıyan bölgeyi sıcak tutun bunu bir havlu yardımıyla yapabilirsiniz temiz bir havluyu ısıtın ve ağrılı bölgeye koyun bunu birkaç defa uygulayın kemikleriniz ısınıca bir rahatlama gevşeme olacaktır.
 • Sıcak su ve sabun ağrıyan bölgeye sabunla iyice ovun ardında sıcak su ile masaj yapın.
 • Kuşburnu intihap lama ve ağrının azılmasına yardımcı olmaktadır. Kuşburnunu çay ve ya kapsül şeklinde alabilirsiniz. Ama sağlık uzmanları kapsül şeklinde alınmasında yana.
 • Yeşil çay günde en az iki fincan yeşil çayın alınmasının kemik ağrılarının gidermesindeki rolü oldukça vardır.
 • Brokoli, kiraz, maydanoz tüketin.
 • Yumurta, yoğurt, peynir, süt gibi hayvansal ürünleri tüketin.
 • Beyaz et tercihiniz olsun.
 • Kilolarınız fazla ise kemiklerinizi mutlu edin hemen rejime başlayın kilo vermeye çalışın.
 • Düzenli yürüyüş, ağır spor yapmayın.
 • Rahat ayakkabılar giyin özellikle bayanlar giydikleri ayakkabıların rahatlığına dikkat etmeli.
 • Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. Arada ayaklarınızı dinlendirin.
 • Duş alımlarınızda ağrıyan yere sıcak ve soğuk su değişimi yapın. İyi gelecektir.
YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.