Kekin Piştiğini Nasıl Anlarız ?

Kekin Piştiğini Nasıl Anlarız ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 336 kez okundu.

Kekin piştiğini nasıl anlarız ? Tam tarifine göre yaptığımız, tam süresince fırında tuttuğunuz keklerimizin bir türlü pişme kıvamını tutturamıyorsak, fırında fazla tutup yakmaktan ve dışının pişip içinin pişmemesinden korkuyorsak yıllardır geleneksel bir yöntem haline gelen kürdan batırma yöntemini kullanarak tüm bu pişirme kıvamını tutturamama korkularımızı yenebiliriz.

Fırınımızı uygun dereceye ayarlandıktan yarım saat sonra kürdan batırma işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu işlemi kürdan olmadan da yapmamız tabi ki de mümkün. Bıçak veya çatal yardımıyla da kekimizin pişip pişmediğini anlayabiliriz.

Bu kontrol işlemini keki yerleştirdikten yarım saat sonra yapmamız önem taşıyor. Fırının kapağını ilk on dakikada açmamız veya onar dakika ara ile açmamız kekin kabarmasına engel olacağından, kek yarım saat hatta daha fazla pişirme süresi tanımalıyız. Yarım saat süreden sonra güzel bir görüntü veren ve mis kokular dağıtan kekimiz pişme yolunda ilerliyor demektir.

Kürdanımızı kek batırıp çıkardığımızda eğer kürdana hamur yapışıyorsa çiğ bir yumuşaklık bırakıyorsa kekin içinin daha pişmesi gerektiği anlamına gelir, eğer batırdıktan sonra kürdanda hiçbir kalıntı kalmıyorsa kekik yeterince piştiğini gösteriyordur. Fırını kapatıp keki dinlenmeye alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git