Kekik Yağı Faydaları Nelerdir ?

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir ?
8 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Kekik yağı, ballıbabagiler familyasından olan kekik bitkisinden elde edilir. Kekik, güneş ışığı ve sıcağı seven, keskin, direkt ayırt edilebilen bir kokusu olan çok yıllık , otsu bir bitkidir. Tarlalarda, çayır, çimenlikli alanlarda, ormanda ve toprak sıcaklığı yüksek olan dağlık ve kayalık bölgelerde yetişir. Sater yada nemamaul otu olarak da bilinen bu bitki ülkemizde birçok yerde yetişebilir. Özellikle Akdeniz bölgesinde çokça görülür. 50`den fazla kekik çeşididen 21 tanesi ülkemizde yetişmektedir. Kekik mutfakta yemeklerde baharat olarak kullandığımız çok bilindik bir bitki olmasının dışında bitkisel tedavilerde de kullanılan şifalı bir bitkidir.

Kekik yağının şifalı olmasının sebebi kekik çiçeği ve yapraklarından buhar damıtma yoluyla elde edilen uçucu yağlardır. Kekik yağının içerdiği maddeler sayesinde pek çok hastalığı önleyici yada hafifletici özelliği vardır. Bu uçucu yağın özelliği uçucu ve aromatik olmasıdır. Özellikle Origanum ve Thymus majarona türlerinden çok daha fazla uçucu yağ elde edilebilir.

 

Kekik yağı, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bitkisel bir yağdır. Çeşitli hastalıklarda içerek yada cildimize sürerek kullanabiliriz. Kekik yağı düzgün ve yeterli kullanıldığında birçok faydası olan bir yağdır.

 • Tüm solunum yolları hastalıklarında oldukça etkilidir. Bronşiyal astım, boğmaca, zatürre tedavisinde etkilidir. Üst solunum yolları hastalıklarına ve öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Bademcik iltihaplanmasını engeller bademciklere iyi gelir. Sinüslerin açılmasına ve sinüzit dolayısı ile oluşan baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Kekik yağı, ağrı kesici özelliğinden dolayı romatizmal ağrıları gidermek, baş ağrısını azaltmak, kas ve mafsal ağrılarını gidermek için kullanılabilir. Regl kanamalarını düzenler, ağrı ve krampı azaltmaya, rahim kanserini önlemeye yardımcı olur. El ve ayak titremelerini azaltır. Kekik bitkisi yağı ağrıyan bölgeye sürüldüğünde ağrıyı alır.
 • Kekik yağının zihinsel açıdan rahatlatıcı ve sakinleştirici bir aromaterapik etkisi vardır. Omega 3 yağ asidinin seviyesini yükselterek beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Alzehimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır, gerginliği ve stresi azaltmaya yardım eder, sara krizlerine karşı etkilidir. Öğrenme güçlüğü ve konsantrasyon eksikliği çekenlerde etkilidir. Beyin hücrelerinde yaşlanmadan dolayı oluşan sorunları geciktirir. Zeka keskinliği ve zihin açıklığı sağlar.
 • Kekik yağı sindirim sistemi destekler. Aşırı yemek yenildikten sonra tüketilirse hazmı kolaylaştırır, şişkinliği yok edip oluşan gazı giderir. İdrar söktürür, prostat hastalığına iyi gelir. Bağırsaklardaki parazitleri, böbrekteki kum ve taşları düşürmede etkilidir. İştah açıcı özelliği vardır.
 • Kekik yağı kalp dostudur. Kalp kaslarını güçlendirir ve kalp kaslarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. Spazmı önler ve kalp damarlarını rahatlatır. Tansiyonu önler.
 • Yaşlanmayı geciktirici özelliğinden dolayı kekik yağı cilde faydalıdır. Cilt sarkmalarını, cilt lekelerini ve izlerini, deformasyonu engeller. Cildi sıkılaştırır. Selülit ve varis gibi sorunları önlemek için kekik yağı masaj yağı olarak kullanılabilir. Selülit için 7 şer damla kekik yağı, portakal yağı ve biberiye yağı ile 5 damla susam yağı ile karıştırılıp, ılıtılarak çatlak ve selülit olan bölgeye sürülür ve hareket edilerek vücudun terlemesi sağlanır. Bu kür her gün uygulanırsa selülitlere iyi gelir. Çevresel etkiler sebebiyle, ergenlik döneminde oluşan sivilce ve aknelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Egzama , uyuz için etkilidir. Kaşıntının önlenmesine yardımcı olur. Böcek ısırıklarını iyileştirici özelliği vardır. Mantar hastalığını ortadan kaldırır. Vücutta bakteri oluşmasına izin vermez.

 • Kekik yağı, sinek, böcek gibi haşereleri bulundukları ortamdan uzaklaştırmak için etkili bir yağdır. Bahçede yada evde ısı lambası veya difüzöre bir kaç damla damlatılarak sinek ve böcekler uzaklaştırılabilir. Ayrıca çok bilinmese de bahçedeki salyangozları kekik yağı yok edebilir.
 • Kandaki şeker oranını düzenleyerek diyabet hastalığına iyi gelir. Şeker hastaları bu şifalı yağı kullanarak şekerlerini düşürebilirler.
 • Kekik yağı içerisinde vücudun ihtiyacı olan mineraller vardır. Günde 1 yemek kaşığı kekik yağı tüketildiğinde vücudun günlük demir ihtiyacının yaklaşık %9`unu, magnezyum ihtiyacının % 5`ìni, kalsiyum ihtiyacının % 2`sini, K vitamini ihtiyacının % 27`sini karşılar.
 • Kekik yağı suya katılıp gargara yapıldığında ağız içindeki yaralara, diş ve diş eti iltihaplarına iyi gelir. Ağız kokusu yapan bakterilerin giderilmesinde etkilidir. Ferah bir nefes sağlar. Kekik yağı herhangi bir gargara solisyonuna da katılabilir.
 • Meme kanseri, Kolon kanseri, Rahim kanseri gibi kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için kullanılabilir. Araştırmalara göre kekik yağı kanser hücrelerine oksijen taşıyan glutatyon adlı bileşeni yok ediyor. Kanser hücreleri glutatyonsuz ortamda oksijensiz kalıyor ve yok oluyor.
 • Balla karıştırılarak tüketilmesi vücudu güçlendirir. Vücuttaki organizmaların düzenli çalışmasını sağlayarak vücudumuza enerji verir.
 • Cansız, cılız saç köklerini kuvvetlendirir. Saç bakımı sağlar. Badem yağı ve kekik yağı karıştırılarak saçlar bu karışımla yıkanıp on dakika bekledikten sonra durulanabilir.
 • Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan maddelere karşı koruyucudur. Özellikle alkol bağımlılığına karşı kullanılabilir.
 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücutta toplanan tuz ve suyun atılmasını sağlar. Ödem şikayeti olanların rahatlıkla kullanabileceği bir yağdır.
 • Düşük kan basıncını dengeler ve hipertansiyon sorunu şikayetlerini azaltır.
 • Dalak büyümesini engeller.
 • Kekik yağı doğal bir antiseptiktir. Yaraların mikrop kapmasını engeller. Enfeksiyon oluşmasına izin vermez. Ayrıca uykusuzluk sorununa iyi gelir. Gözlerin kuvvetlenmesini sağlar. Afrodizyak etkisiyle cinsel isteği arttırmaya yardımcı olur. Her derde deva olan kekik yağı bir çok özelliği bir arada bulundurması sebebiyle uzun zamandır insanların ilaç niyetine kullandığı bir yağdır.

Kekik yağını, bebeklerin, çocukların, hamile ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca ilaç kullananlar, epilepsi, astım, hepatit gibi rahatsızlıkları olanların doktor kontrolünde kullanmaları gereklidir. Birçok hastalığa iyi gelen bu şifa kaynağı ucu yağın ağız yoluyla tüketilmesi tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için doktor kontrolünde doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ?

Kekik yağı dahili ve harici olarak kullanılabilir. Dahili kullanılacaksa şekerin yada 1 bardak suyun içine 2-3 damla damlatılarak günde bir kez kullanılabilir. Fazla kullanılması zararlı olabilir. Harici kullanımında ise kekik yağı cilt üzerinde kullanılacaksa zeytin yağı yada badem yağı ile inceltilerek kullanılmalıdır. Bir pamuk yardımıyla cilde sürülerek kullanılabilir.

Kekik Yağı Evde Nasıl Yapılır ?

Öğlen sıcağında toplanan kekikler ayıklanarak çiçekleriyle beraber ince bir şekilde kıyılıp cam bir şişeye konularak üzerine saf zeytin yağı konulur ve ağzı kapatılıp 10 gün boyunca güneş alan bir yerde bekletilip kullanılacağı zaman süzülerek kullanılabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git