Kekemelik İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kekemelik İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 116 kez okundu.

Kekemelik için hangi doktora gidilir ? Kekemeliğe hangi poliklinik bakar ? Kekemelik için hangi bölüme gidilir ?

Kekemelik İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kekemelik nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kekemeliğe hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kekemelik Nedir ?

Kekemelik bazen sağlık sorunlarından dolayı bazen de doğuştan gelen tam konuşamama ve heceleri bazen dört kere bazen de daha fazla tekrar etme durumudur. Konuşma akışı tam güzel bir şekilde gider iken bazen duraksamalar olarak kesintiye uğraması ve bundan dolayı konuşmanın yarım kalmasıdır. Her ne kadar özensiz ve isteksiz olan bu kesintiler kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. Sesleri uzatması konuşma esnasında ya da akıcılığı bozarak sürekli aynı harf ya da heceyi da tekrar ederek olur. Bu ne kadar çok uğraşsa bile kişi kendi tek başına asla düzelmeyen psikolojik ya da tıbbi yardım alması durumudur. S ve ş harflerini tam olarak söyleyemez ve oldukça zorluk çekerler.

Kekemelik Nedenleri

Her ne kadar geçmiş yıllar içerisinde kekemeliğin asıl nedeni olarak sadece psikolojik olan sorunlar diye düşünülüyor olsa bile aslında alakası olan bir durum değildir. Daha çok kişinin genetik olarak doğuştan gelmesi ile olur. Sonradan olan durumlarda ise kişide yer alan küçük dilin normal boyutuna göre kısa kalması ya da olması gerektiğinden daha uzun olmasından dolayı olduğu da gözler önüne gelmektedir.

Kekemelik Belirtileri

Kişi konuşur iken oldukça zorluk çeker. Konuşmadan çekilen zorluğun yanı sıra bazı kelimeleri söylemek için en az dört ya da beş kere söylemesi gerekir. Sürekli tam akışkan bir şekilde kişi konuşmasına devam eder iken birden kesintiye uğrayarak devam etmemesi ile belli eder. Sadece bu şekilde de değil bazı anlarda bir heceye ya da harfe takılı kalarak o kelimeyi ağzından çıkaramayıp en son pes etmesi de kekemeliğin belirtileri arasında yer alır.

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik son yıllar içerisinde daha yaygın bir hale gelmesinden dolayı tedavisi de oldukça önemli bir yerde olmaktadır. Kekemeliğin tedavisi için daha çok doğal olan ya da kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek yerine doktor kontrolünde gitmek gerekir. Ülkenin nerede ise her yerinde yer alan kekemelik kurslarından da yararlanılarak ciddi anlamda tedavisi mümkündür.

Kekemelik için hangi doktora gitmeyelim ? Kekemelik hangi bölüme girer diye soruyorsanız psikiyatri bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git