Kek Hangi Programda Pişer?

Kek Hangi Programda Pişer?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 725 kez okundu.

Kek hangi programda pişer ? Lezzetli bir kek pişirebilmek için, malzemeler ve kıvam kadar fırın ayarı da önem taşır. Kekin hem dışının hem de içinin eşit derecede pişmesini sağlamak için, yukarı ve aşağıdan aynı miktarda ısı veren geleneksel fırınları kullanmak en idealidir. Eğer fanlı ya da turbo fırınlardan kullanıyorsanız, ısıyı fırının içine eşit dağılacak şekilde bir programa ayarlamanız gerekir.

Kek Nasıl Kabartılır ?

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız, öncelikle fırınınızda ön ısıtma yapmalısınız. Yaklaşık on beş dakika boyunca, 160 ile 180 derece arasında ısınan fırına, kekinizi yerleştirin. 180 ile 200 derece arasında, kekin üst kısmı hafifçe kızarıncaya kadar yani yaklaşık beş dakika kalsın. Daha sonra sıcaklığı yeniden 160 dereceye kadar azaltın ve bu şekilde kek tamamen kabarıncaya kadar pişmesini sağlayın. Bu işlem yarım saat kadar sürecektir. Bu sırada fırının kapağını açmamanız önem taşır. Daha sonra beşer dakika aralıklarla fırınını açarak kontrol edebilirsiniz.

Kekin İçinin Piştiğini Nasıl Anlarım ? 

Kekinizin kabaran dış yüzeyinden ince bir kürdan sokarak içinin pişip pişmediğini anlayabilirsiniz. Kürdana çiğ malzemeler temas ediyorsa, bir süre daha pişirmelisiniz. Eğer içi hala pişmemesine rağmen, dışı fazla kabardıysa, üzerine bir alüminyum folyo kapatmanız faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git