Kek Fırında Hangi Ayarda Pişer ?

Kek Fırında Hangi Ayarda Pişer ?
3 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.973 kez okundu.

Fırında lezzetli yiyecekler yapabilmek ve olumlu sonuçlar alabilmek için öncelikle fırınımızın fonksiyonlarını yeterince iyi bilmemiz gerekiyor. Bu da hangi ayarda ne kadar pişirilmeli gibi ayrıntıların cevabını bulmamızda işimizi kolaylaştıracaktır. Peki, kek fırında hangi ayarda pişer ?

Kekler için uyguladığımız ayar için her zamankinden farklı bir yol kullanmalıyız. Çünkü kekler yapısı gereği daha yumuşak ve iyice pişmiş olması, hamurumsu kalmamış olması her açıdan önem taşıyor.

Kekler için mutlaka önceden fırını ısıtmak gerekmektedir. Kek başlangıçta 180° ısıtılmış fırına yerleştirilmelidir ve gerekli kabarmayı gösterdikten sonra 160°ye düşürülmelidir. Bu olay içinin de pişmesini sağlayacaktır. Eğer birden 160°ye düşürülürse kek istenilen kabarmaya ulaşamayacaktır. Kekin pişirilme sürecinin belki de en önemli noktası bu diyebiliriz.

Keki fırının orta rafına yerleştirmemiz gerekmektedir. Bu kekin her açıdan aynı ısıyı alması için önemli bir detaydır. Böylelikle kek ne üst rafta olduğu gibi birden kızaracak ne de alt rafta olduğu gibi çiğ kalacak. Kek için ideal yerimiz orta raf!

Keki yerleştirdikten sonra sürekli kapağının açılıp kapanması, içinin pişip pişmediğini kontrol etmemiz ilk yarım saat için oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Bu kekin kabarmasını önleyen etkenlerden en önemlisidir. Fırına yerleştirme süresinden yarım saat sonra kurdan ile kontrol edilerek pişip pişmediği anlaşılır. Alt ve üst fırın denilen alt ve üst çizgi ile gösterilen ayar ise keklerimizin pişmesi ve kabarması için ideal ayardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git