Kefken Adası – Kandıra / KOCAELİ

Kefken Adası – Kandıra / KOCAELİ
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 360 kez okundu.

Özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için günü birlik tatilin en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Kefken Adası, hafta içi ve hafta sonları ziyaretçilerini en iyi biçimde ağırlamaya devam ediyor. Kocaeli sınırları içerisinde yer alan ve Cebeci Plajından bakıldığında tam karşınızda kalan Kefken Adası, hem tarihi hem doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini karşılıyor. Bu yazımızda Kefken Adası nerede, Kefken Adasına nasıl gidilir gibi tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırları içinde kalan Kefken Adası yukarıda da belirttiğimiz gibi Cebeci Sahilinin tam karşısında yer almaktadır. Kefken Adası kıyıya yaklaşık 10 dakikalık mesafededir. Ada Karadeniz’in soğuk sularının ortasında siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir. Kefken Adası’nda Cenevizliler zamanından kalma kale surları bulunmaktadır, surların yanı sıra adada yaklaşık kırka yakın su kuyusunun bulunduğu belirtilmektedir. Cenevizliler döneminden kalan bu kuyuların yağmur sularını toplamak ve biriktirmek amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.

Ada bitki türleri açısından oldukça zengin olmakla birlikte rakı imalatında kullanılan anason, yabani kavun adıyla bilinen ama az rastlanan bitki ile birlikte incir ve defne ağaçları da bulunmaktadır. Bitki çeşitliliğinin yanı sıra adada balıkçılık da gelişmiştir. Özellikle su altı avcılığı için uygun olan noktalarda adaya yakın noktalardadır. Adada 30 Kasım 1879 yılında inşa edilmiş bir Deniz Feneri bulunmaktadır. Bu fener yaklaşık 13-17 mil uçaklıktan görülebilmesi sayesinde Karadeniz’de yol alan gemilere yön vermektedir.

Cebeci Sahilinin tam karşısında konuma sahip olan adaya balıkçı tekneleri ile ya da küçük bir teken kiralayarak çıkabilirsiniz. Adanın kuzeydoğu yönünde küçük ama güzel bir plaj bulunmaktadır. Adanın etrafında ufak bir yürüyüş yaptığınızda Romalılar ve Cenevizliler zamanından kalma birçok tarihi eser görebilirsiniz. Yaklaşık olarak 45 dönümlük bir arazi olan adayı turlamak sadece 2 saatinizi alacaktır.

Kefken Adası birinci derece sit alanı olduğu bilinmekte ve geçmiş dönemlerde burada birçok ailenin yerleşik hayat sürdüğü bilinmektedir. Adanın bitki örtüsünün defne ağaçları tarafından kaplandığını ve bunun yarattığı manzaranın muhteşem olduğunu da belirtelim.

Kefken Adasındaki İlginç Rivayet

Kefken Adası ile ilgili birçok efsane dilden dile günümüze kadar gelmiştir. Efsanenin içinde yer alan 40 su kuyusunun varlığından söz etmiştik. Bu kuyulardan 39 tanesinin yeri tespit edilmiş ve bilinmektedir. Şuan hala bir tanesinin yerinin tespit edilemediği bilinmekte ve bu tespit edilemeyen kuyuda büyük bir define olduğu rivayet edilmektedir.

Kefken Adasında Ne Yenir ?

Kefken Adası’nın akıntısının fazla olması denize girmeyi zorlaştırsa da bir de avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj her dönemin taze balığının yenebilmesidir. Mesela; sonbaharda palamut, lüfer, nisanda kalkan, mayısta barbun ve istavrit, yılın her mevsiminde de levrek ve kefal bulabilirsiniz.

Kefken Adasında Neler Yapılır ?

Kefken adasında sit alanı bulunmasından dolayı ada seyahati mümkün değildir. Adada daha çok su altı dalışları ya da zıpkınla avcılık yapılmaktadır. Bunlara olta balıkçılığı da eklenebilir. Belirtmemiz gereken noktalardan biri de şu ki ada üzerinde mangal yakmak yasak.

Kefken Adası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kefken’e İstanbul’dan gelmek isteyenler için en doğru tercih TEM otoyolu olacaktır. TEM otoyolundan İzmit’e vardıktan sonra Kandıra Sapağından 40 km kadar içeri girip Kandıra’yı geçtikten 20 km daha ilerlediğinizde Kefken’i görebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git