Kayseri Hayvanat Bahçesi

26.03.2020
Kayseri Hayvanat Bahçesi

Kayseri Hayvanat Bahçesi, Kayseri Belediyesi tarafından 2013 yılında halka açılmıştır. Diğer adı ile Anadolu Harikalar Diyarı olarak da bilinmektedir. Tesisin içinde sadece hayvanat bahçesi yer almamakla beraber; buz pisti, su kaypark, mazakaland eğlence dünyası ve spor yapılacak özelleşmiş alanlar mevcuttur.

Hayvanat bahçesi, 800.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Tema Park olarak inşa edilen komplekste hayvanat bahçesi, su kayağı, spor alanları, eğlence merkezi, binicilik ve buz pisti yer almaktadır. 2013 yılında Türkiye’nin en başarılı temalı açık alan parkı seçilmiştir.

180 dönüm arazinin üzerinde yer alan hayvanat bahçesi, 161 türden 2 bin hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanların doğal yaşamında hissedebilmesi adına çeşitli üst düzey çalışmalar yapılmıştır. Hayvanat bahçesinin bir özelliği ise yurt dışından hiç hayvan getirilmemiş olmasıdır. Bunun yerine Türkiye’deki hayvanat bahçelerinde bulunan fazla hayvanlar getirilmiştir.

Kayseri Hayvanat Bahçesinde Neler Göreceksiniz?

Yırtıcılar

Etle beslenen hayvan grubu, genellikle avlarını dişleri ve tırnakları yardımıyla parçalayarak yemektedir. Bu memeli hayvan grupları ise yırtıcılar olarak adlandırılmaktadır. Bu hayvan türü dünyada her yerde görülebilir. Vücut yapıları, adaptasyon süreci ile uyumlu olarak geliştiğinden, avlarını yakalayabilmek adına keskin duyulara ve güçlü kaslara sahiptir. Genel olarak avlarından daha akıllı ve güçlü oldukları gözlemlenir. Bu hayvanlar genellikle et yediklerinden dişleri de buna uyum göstermiş ve zaman içerisinde sivrilmiştir. Kesici dişleri çok büyük olmasa da eti parçalayacak keskinliktedir. Öğütücü dişleri ise bir kemiği kıracak güçte bulunur. Dört ya da beş parmaklı olan ayakları keskin ve güçlü tırnaklara sahiptir.

 • Afrika Aslanı

Afrika alanı, savanlarda görülen en büyük yırtıcı olmakla beraber dünyanın en büyük kedilerinden birisidir. Bu aslanın erkek cinsinde boyları 90 cm’e kadar ulaşabilirken kuyruğu da dahil olmak üzere uzunlukları 2.70 cm’i görmektedir. Genç bir erkek aslanın ağırlığı ise 260 kiloyu görebilmektedir. Dişileri ise bunun yarısına ancak ulaşır. Postları albino aslanlar haricinde genellikle kahverengi-sarıdır.

Erkeklerinde yele görülürken kahveden siyaha kadar renk yelpazesinde değişiklik gösterebilmektedir. Kuyruğunun ucunda da yelesinde olduğu gibi tüy bulunmaktadır. Yeleleri sinirlendikleri zaman kabarmaktadır. Güçlü ve cesur bir hayvan olarak bilinen aslan ormanların kralı lakabıyla anılmaktadır. Çok saldırgan olan bu türün kükremesi yaklaşık 5 kilometre öteden duyulduğu gibi insanları av olarak da kullanabilirler.

 • Bengal Kaplanı

Kaplanın yaşadığı coğrafya Sibirya’nın güneydoğusundan Himalayalar’a kadar çöl görülmeyen hemen hemen her bölgede görülmektedir. Kaplanlar insanlık tarihinden de eski olup 2 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamakta olan en büyük kedi familyasıdır. Geçtiğimiz yüzyılda 8 alt türe sahip ve birey sayısı 100.000’i geçerken insanoğlunun avlanması ve doğa şartlarının sonucunda günümüzde sayıları 5000’e kadar düşmüş ve nesli tükenme tehlikesi ile karşılaşmıştır.

Bir kaplan iyi bir sıçramada 10 metreyi aşabilecek güçte kendisini bulur. Kaplanın ön ayaklarında 5 parmak bulunurken arka ayaklarında ise 4 parmak bulunmaktadır. Göz bebeklerinin rengi sarıdır. Kaplanların ağızlarının içinde toplam 30 adet olmak üzere büyük dişleri bulunmaktadır. Köpek dişlerinin uzunluğu yaklaşık 9 cm uzunluğuna gelebilir. Kuyrukları vücutlarına oranla yarısı kadardır. Kuyruklarını çok hızlı koştuklarında virajlarda dengeyi yakalamak için kullanırlar.

 • Kurt

Köpeklere çok benzese de yakından bakıldığında vücutlarının daha uzun olduğu, göğsünün daha kısa ve yüksek olduğu algılanmaktadır. Kurtların kafası büyük olup, kafalarına göre kulakları daha küçük kalmaktadır. Renkleri yaşadığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Avrupa ve Asya’da sıcak olmayan iklimlerde boz kurtlar, kuzeye doğru gidildikçe siyah ya da beyaz renkli kurtlara rastlanır.

 • Boz Ayı

Hepçil olan ayılar yaşadıkları neredeyse her ortamda uyum göstermektedirler. Deniz seviyesinden yüksek olan dağlık alanlar genelde yaşadıkları yerlerdir. Genel olarak ise besin sıkıntısı çekmeyecekleri ormanlarda gündüzleri taşlık ya da kayalık alanda saklanırken insanlardan uzak bir yaşamı tercih ederler.

İri ve kaba yapılı olmalarına rağmen ürkek ve aynı zamanda da korkak canlılardır. İnsan ile karşı karşıya kalmaktan oldukça çekinirler. Vücut büyüklükleri ise batıdan doğuya doğru artmaktadır. En küçük boyutlu ayılar Alplerde yaşamaktadır.

Başları gövdelerine oranla daha küçük olan hayvanların, bacakları da kısa ve ayakları tüylerle örtülüdür. Tabanlarına basarak yürümeyi sağlarlar. Bıraktığı ayak izlerinden hemen ayırt edilebilirler. Arka ayakları üzerinde durarak ve yürüyerek belli bir mesafe alabilirler. Çiftleşme dönemleri dışında sürü halinde değil, tek başına yaşamayı tercih ederler. Bunun yanı sıra iyi bir yüzücü ve tırmanıcıdır.

 • Sırtlan

Afrika ve Hint kıtasına özgü bir hayvandır. Yırtıcı hayvanların artıklarını yiyerek beslenirler. Afrika bazında bakıldığında timsahtan sonra en güçlü çeneye sahip olan hayvandır. Asıl saf sırtlanların çeneleri öyle güçlüdürki kemikleri bile rahatlıkla kırabilirler. Çok aç kaldıklarında kemik yediklerine de şahit olunmuştur.

Asıl sırtlan grubu klan adı verilmekte olan küçük gruplar halinde yaşamaktadır. Klanların başında ise dişi bulunur. Dişi, sürüyü ava yönlendirir ve yol gösterir. Klanlar bir ya da üç erkekten oluşmak üzere başlarında kraliçe ile yönetilirler. Aralarında hiyerarşik bir düzen bulunan klanlarda erkekler en alt tabakada yer almaktadır. Genelde yavru dünyaya getirmekte olan kraliçenin davranışları saldırganlaştığında, klanlar devrim yaparak kraliçeyi tahtından eder fakat bu durum oldukça nadir karşılaşılır.

Sırtlan klanları birbirlerine karşı tehdit olsa da en büyük tehditleri geniş aslan sürüleridir. Az sayıda bulunan sırtlanlardan oluşan klanları aslan sürüsü boğazlamaktadır. Sayıca aslanlardan üstün olduklarında ise aslan sürüsüne saldırmayıp sadece göz dağı vermekle yetinirler. Özellikle erkek aslanlar sırtlanlardan nefret eder. Aslanlar sırtlanları gördükleri yerde çekinmeden öldürürler. Bu durum ise klanların acı kaybına sebebiyet vermektedir.

Otoburlar

 • Zürafa

Orta ve Güney Afrika’da bulunan zürafalar, savanlık yerlerde yaşam göstermektedir. Uzun menzilli görüş mesafeleri kilometrelerce uzaktaki türdeş hayvanlarla iletişim kurmalarına imkan verir. Renkleri algılayabilen nadir memelilerden biridir. Ön ve arka ayaklarını senkronize bir şekilde hareket ettirerek adım atar. Erkek zürafalar yüksek dallardaki yapraklara erişirken, dişi zürafalar ise daha yere yakın olan yaprakları yemek için boyunlarını eğerler. Bu karakteristik özelliğinden dişi ya da erkek olduğu uzak bir gözlemden bile anlaşılır.

Belli bir üreme mevsimleri olmamakla beraber çiftleşme yılın her zamanında devam edebilir. Erkekleri 3 ile 5 yaş arasında dişileri ise 4 ile 5 yaş arasında eşeysel olgunluğa ulaşmaktadır. Gebelik süreleri 453 ile 464 gün arasında değişmektedir. Yavru bir zürafa doğduğunda boyu yaklaşık 1 metre 80 cm. iken ağırlığı 50 kiloyu bulabilir. Yavru dünyaya geldikten birkaç saat içerisinde yürümeye başlar. Anne yeni doğan zürafayı yaklaşık 10 ay boyunca emzirmektedir. Genelde sessiz hayvanlardır.

 • Deve

Asya ve Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşayan develer çöl hayvanıdır. Uzun süre susuzluğa dayanabilmekte olup geviş getiren iri cüsseli hayvanlardır. Asya devesi yaklaşık olarak 600 kg iken Afrika devesi yaklaşık 500 kg ağırlığındadır. Kuvvetli ağızlarının üzerinde bir yarık bulunduğundan en ser ve dikenli bitkileri ağızlarında herhangi bir kanama olmadan rahatça tüketebilirler. Develer binek hayvanı olmanın yanı sıra sütünden, tüyünden ve derisinden faydalanılmaktadır.

Tarih sahnelerinde, çoğu savaşta kullanılan develer özellikle Sümerler, Hititler, Hurriler ve İranlılar tarafından kullanılmıştır. Devenin vücudunda su depolamaya yarayan cepler bulunmaktadır bundan dolayı çöl gibi neredeyse hiç yağmur suyu almayan bir iklimde rahatlıkla 6 ile 7 ay boyunca hayatlarını idame ettirebilirler.

 • Lama

Güney Afrika’da bulunan Peru ve benzeri  yerlerde, dağlık alanlarda evcil olarak lama beslenmektedir. Narin vücutlu, uzunca boyunlu ve ince bacaklıdır. Deveden cüssece daha küçük olup hörgüçleri bulunmamaktadır. Gevil getiren canlı sinirlendiğinde ise tükürür. Ömrü yaklaşık 40 ile 50 sene arasında değişmektedir.

 • Tibet Öküzü

Yabani olan Tibet Öküzü, yerden omuz hizasına kadar olan yükseklikleri 2 metre iken evcil olanlar da bunun yarısı boyda oldukları gözlemlenmektedir. Kendilerini soğuk akşamlardan koruyan uzun tüylere sahiptirler. Yabani olanları siyah ve kahverengi renkte olurken evcil olanlar beyaz renkli de olabilir. Genelde grup halinde gezen hayvanların yaşam alanları rakımı çok yüksek olan dağlar ve yaylalardır. Otları, dikenleri ve bitkileri yemektedirler.

 • Cüce Keçi

Afrika kökenli olan bu keçi küçük yapılıdır. Vücutlarını örten kıllar diğer keçilere göre daha yumuşak ve kısadır. Karakteristik bir rengi bulunmamaktadır. Süt üretimleri vücutlarına göre oldukça verimli ve kalitesi yüksektir. Küçük ölçekte süt üretimi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir türdür. Bir doğumda anne keçi ikiz, üçüz hatta beşiz bile doğum yapabilir. Annelik duyguları diğer memelilere oranla oldukça gelişmiştir. Yeni doğmuş oğlaklar 2 kilogram ağırlığında iken cinsel olgunluğa 7 ile 8 ay içerisinde erişebilmektedirler.

 • Shetland Midilli

Midilliler pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Genellikle koşum amacı ile kullanılan midilliler aynı zamanda gündelik takiplerde iz sürme amacı ile de kullanılabilmektedir.

 • At

Ek tırnaklılar takımının, Atgiller familyasında yer alan bir memeli türüdür. Erkeğine aygır denirken dişisi kısrak olarak, yavrusu ise tay olarak adlandırılır. Küçük başı ve kısa kulakları vardır. Yelesi ve kuyruk ucunda uzun kıl topluluğu bulunur. Yaşam süreleri 20 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Bütün at türleri ot ile beslenirken, geviş getirmemektedir. Son derece cesur ve atılgan olan hayvanlar evcilleştirildiğinde ise sahiplerine oldukça sadıklardır.

 • Ceylan

Boynuzgiller familyasına ait olan ceylan, uzun bacaklı, iri gözlü zarif vücutlu hayvanlardır. Ceylanın bir diğer adı gazel olarak da bilinir. Yaklaşık 30 çeşidi bulunmaktadır. Afrika, Arabistan ve Güney Asya’da çöllerin altında kalan bölgelerde sürü halinde yaşamlarını sürdürürler.

 • Kamerun Koyunu

Kamerun koyunlarının aslı Batı Afrika’da yaşamakta olan Kamerun’dur. Ormanlar, stepler ve savanlar doğal yaşama alanlarını oluşturur. Sürüler hainde yaşarlar. Oldukça ürkek aynı zamanda da hareketli hayvanlardır. Hamilelik süreçleri 140 ile 150 gün arasında değişip tek yavru yapmaktadırlar. Annelik duyguları oldukça gelişmiştir.

 • Zebra

Atın yakın akrabası olan zebra siyah beyaz çizgilerinden kolaylıkla tanınmaktadır. Zebralar tıpkı atlarda olduğu gibi yelelere sahiptirler. Vücut yapıları da atlara benzemekte olup oldukça hızlı koşmaktadırlar.

 • Kızıl Geyik

Kızıl Geyik; Avrupa’da, Kafkas Dağlarında ve Hazar Denizi’nin batı kısmında yaşamaktadır. Afrika’da bulunan tek geyik türü olma özelliği taşımaktadır. Kızıl geyik ülkemizde aşırı avlanmanın sonucunda nesli tehlikeye düşmüş ve koruma altına alınmıştır.

 • Ala Geyik

Dünyada en saf yabani ala geyiklerin bulunduğu yer ülkemiz sınırlarında yer alan Antalya’dır. Yaşayan yerel halk tarafından benekli geyik olarak da anılmaktadır. İran’ın batı kıyılarında ve Asya’da doğal olarak bulunmazlar. Çok ürkek olan bu hayvanlar en ufak bir desibel aralığında gözden kaybolur. Yaşam süreleri ise yaklaşık 12 yılı bulmaktadır.

 • Wallaby Kanguru

Kangurular birden fazla habitat ortamında yaşamını sürdürebilir. Genelde geceleri aktif olan hayvanlara gündüzleri de rastlamak mümkündür. Hızları saatte 50 kilometreyi bulan kanguruların zıplayışı ise yaklaşık 3 metre uzunluğunu bulur.

 • Karaman Koyunu

Karaman Koyunu Orta Anadolu’da kara ikliminin özelliklerine uyum sağlayan bir koyun ırkıdır. Eti ağır kokulu olarak bilinir. Gövdesi iri kuyruğu ise iki katlı olmak üzere diğer koyunlara kıyasla oldukça büyüktür. Türkiye’de bulunan koyunların ırkının yarısını bu tür oluşturmaktadır.

 • Yerli Koyun

Orta Anadolu’da rastlanan bu tür Türkiye’deki koyun varlığının yaklaşık olarak yüzde kırk dördünü oluşturmaktadır. Bölge şartlarına oldukça uyum sağlayan koyun açlığa, kuraklığa dayanıklıdır. Et olarak verimi az ve kalitesi iyi olmasa da düzenli bakım ile verim artabilir.

 • Devekuşu

Afrika kökenli olan bu kuş uçamayan kuş türleri arasında yer almaktadır. Uzun bir boyna ve aynı zamanda da bacaklara sahiptir. Saatte neredeyse 100 kilometreye varan bir hızla koşabilirler. Yaşayan kuş türleri arasında en büyük yumurtaya sahip olan kuş türüdür.

Su Kuşları

 • Kuğu

Ördekgiller familyasında bulunan kuğu, iri ve genellikle beyaz renktedir. Evcilleşmiş kuğular genellikle ekmek ve yem ile beslenebilirken yabani kuğular ise bitki, böcek, kurbağa ya da sülük avlanıp yiyebilir.

 • Kaz

Ördekgiller familyasında yer almakta olup otçul kuşların arasındadır. Tüm dünyada gözlemlenen kazların 40’tan fazla çeşidi bulunur. Yapıları kuğudan küçük ördekten ise büyüktür. Otla beslenseler de yumuşakçalar ve böcekleri de yiyebilirler.

 • Muscovy Ördeği

Anavatanı Güney Amerika olan ördeğin değişik renklerde türleri bulunmaktadır. Göz çevrelerinde tüy bulunmadığından diğer ördeklerden kolaylıkla ayırt edilir.

 • Yeşilbaş Ördek

Parlak yeşil başı, siyah kuyruğu ve altında olan siyah çizgisi ile diğer ördeklerden ayırt edilir.

 • Runner Ördek

Görünüşünden ötürü sürekli koşacakmış hissiyatı veren ördek adını bunun üzerine almıştır. Asıl orijinali Hindistan’da bulunur.

 • Suna Ördeği

Ördekgiller familyasında bulunan Suna Ördeği başının yeşilliği ve göğsünün kızıllığından dolayı hemen ayırt edilmektedir.

 • Angut Kuşu

Beyaz başı ve kahverengi gövdesi ile ördeği andıran evcilleştirilebilen yabani bir kul türüdür.

 • Mandarin Ördeği

Özellikle erkek türlerinin göz alıcı renkleri ile hemen fark edilmekte olan türün dişileri ise oldukça sıradan tüy renkleri vardır. Canlı renkleri ile diğer ördeklerden hemen ayırt edilir.

 • Karolin Ördeği

Karolin ördeğinin de Mandarin ördeği gibi rengarenk tüyleri vardır. Mandarin ördeğinden üzerinde daha fazla yeşil tonu barındırması ile ayrılmaktadır.

 • Pekin Ördeği

Ülkemize 1984 yılında Çin’den gelen pekin ördeklerinin ana vatanı Çin’dir. Tüyleri kremsi gaga ve ayakları ise solgun turuncu rengindedir.

 • Flamingo

1 ile 2 metre yüksekliğinde bulunan flamingoların tüyleri beyaz ve pembe kanat uçları ise siyahtır. Güney Avrupa, Asya ve Amerika gibi kıtalarda habitatları görülür. Uzun bacakları ile perde ayaklı bir kuş türüdür.

 • Turna

Güney Amerika ve Antarktika haricinde tüm kıtalarda görülebilir. Genel olarak sazlık bölgelerde görülmektedir. Uzun bacaklı ve uzun boyunlu kuşlardır. Sesleri kilometrelerce öteden duyulabilir.

 • Leylek

Leylekgiller familyasının büyük ve uzun bacaklı bir kuş türüdür. Büyük bir kuş olup 4 ile 5 kilo arasında ağırlığı bulunmaktadır. Yaptıkları uzun göler sayesinde halk tarafından tanınır.

Tropik Kuşlar

 • Macaw Papağanı

Boyları 95 santime kadar ulaşabildiğinden en büyük papağan türlerinden biridir. Orta Amerika’nın güney kısımlarında doğal yaşamlarını idame ederler.

 • Elektus Papağanı

Güney pasifik bölgesinden gelen kuş türü, yaklaşık 30 ile 40 santim aralığında olup, kısa kuyrukları ve güçlü bedenleri ile bilinen bir papağan türüdür.

 • Sülfür Kakadu

Kakadugiller familyasından olan kuş türü Malakka Yarımadası’nın Soloman adalarından gelmiştir. Çok çeşitli sesleri taklit etme yetenekleri ile tanınırlar. Islak çaldıkları gibi insan sesini de birebir taklit edebilirler. Bazı türleri 50 yıla kadar yaşamaktadır.

 • Amazon Papağanı

Taklit yetenekleri ve konuşma özelliklerinden dolayı tarih boyunca çok kıymet verilen bir kuş türü olmuşlardır. Anavatanları Amerika’dır. Verilecek bir eğitimle arkadaşlık edebilirler. Boyları yaklaşık 35 ile 37 santim arasında değişir.

 • Lori Papağanı

Endonezya civarında yaşayan hayvanların en dikkat çekici özelliği gökkuşağı renginde renklere her bir türünün sahip olmasıdır. Kelime kapasiteleri sınırlı olup bir ya da iki kelime konuşabilirler. 25 ile 30 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır.

 • Sultan Papağanı

Papağan türleri arasından en çok tercih edilip evcilleştirilen türdür. Kökeni Avustralya olan Sultan Papağını Hollanda üzerinden ülke topraklarına gelmiştir.

 • Sevda Papağanı

Anavatanı Afrika kıtası olan nemi ve sıcak iklimi oldukça seven bir papağan türüdür. İnsanlara olan yakınlığı ile bilinen papağan oldukça oyuncudur.

 • Jako Papağanı

Afrika gri papağanı olan bu papağan türü inanılamayacak kadar yeteneklidir. Sesleri çok iyi taklit edebildiği gibi sesin tonlamasına kadar taklit yetenekleri gelişmiştir.

 • Patagonya Konur

Anavatanı Arjantin olan kuş türünün mutlaka güzel renkleri için görülmesi gerekmektedir.

 • Pakistan Papağanı

Vahşi hayatta en yaygın olan papağan türüdür. Yeşil gövdeleri ve kırmızı gagaları sayesinde diğer papağanlardan oldukça kolay ayrılırlar.

 • Hint Bülbülü

Yaklaşık 9 ile 10 cm arasında olan bülbülün tüyleri kahverengi, beyaz ya da gri olup gagaları parlak turuncudur. Ötüşleri diğer kuşlardan farklı olarak daha tok ve melodiktir.

 • Golden Finch

Anavatanı Avustralya olan bir kuş türüdür. Bir diğer adı ile gökkuşağı ispinozu olarak da bilinmektedir. Avustralya’da doğanın tahrip edilmesi sonucunda nesilleri tükenme tehlikesi ile baş başa kalmıştır. Renkleri göz alıcıdır.

Sürüngenler

 • Albino Piton

Afrika çil pitonu yılan familyasındandır. Asya ve Afrika’da yaşamaktadır. Zehirsizdir ve dünyanın en uzun yılanlarının bulunduğu türdür. Boyları yaklaşık 9 metre uzunluğuna varabilir. Geyik, kemirgen, yaban domuzu ceylan ya da antilop gibi hayvanları avlayarak beslenir. 2 metreye kadar da küçülebilir. Albino pitonun özelliği ise renk pigmenti olmadığından beyaz olmasıdır.

 • Kaplumbağa

Hareketleri bakımından ağır ve telaşı olmayan hayvanların gelişimi de bununla doğru orantılı olarak yavaş olmuştur. Dünya üzerinde yaşayan soyu tükenmemiş en eski hayvanlardan bir tanesidir. Açlığa oldukça dayanıklı olan bu hayvan türü aynı zamanda da oldukça uzun yaşarlar. 100 ile 150 yıl arasında yaşarlar.

 • Leopard Gecko

Diğer sürüngenlere göre bakımı oldukça kolay olan bir sürüngen türüdür. Gerek görünümleri gerekse besleme kolaylığı ile dünyada hızlıca yayılan bir akımla evde beslenir hale gelmiştir. Ele gelmekten çok hoşlanırlar ve sahiplerine alıştıklarında stres sahibi olmazlar. Diğer sürüngenlere kıyasla agresif hareketler göstermezler. 20 ile 25 yıl arasında yaşayabilirler.

 • Boa Yılanı

Hindistan sınırlarında görülen daha çok tropikal yağmur ormanlarında izi sürülen bir yılan türüdür. Bu yılan türü zehirsizdir. Yakaladığı avlarını boğuluncaya kadar sıkarak öldürür.

 • Tarantula

Genellikle Kuzey ve Güney Amerika’da görülen; iri vücutlu, kıllarla kaplı örümceğimsi familyasına aittir. 8 bacak, 2 kol ve 2 dili bulunur. Zehirli olmadıklarından dolayı evlerde de en çok beslenen örümcek türüdür.

 • Sarı Anaconda

Bu yılanın anavatanı Güney Amerika’dır. Boyları genellikle 8 ile 10 metre arasında olabilir. Dünyanın en büyük ve en uzun yılanıdır. Kalınlıkları 1 metreyi aşar. Genellikle memelileri yiyerek yaşamına devam ederi. Avını boğarak öldürmektedir.

 • Kraliyet Pitonu

Sudan, Nil’in batı yakası, Batı Afrika ve Senegal’de daha çok görülür. Afrika’da görülen pitonların en küçüğüdür. Dünyada en çok beslenen pet hayvandır. Adını ise Cleopatra’nın bileklerine takmasından almıştır.

Primatlar

 • Velvet Maymunu

Doğal yaşam alanı Afrika’nın güney yarısı ve Batı Hint adalarıdır. Daha çok ormanlık alanlarda barınmayı tercih ederler. Uyum yetenekleri oldukça yüksektir. Hemen hemen her ekosistemde yaşayabilirler. Genel olarak çoğunluğun yaşadığı alan ise 20 ile 40 derece arasındadır. Yaşamak için ihtiyaç duydukları ortak unsur ise ağaçlardır.

 • Babun

Babun ya da Habeş maymunu iri yarı cüsseleri ile köpeksi bir maymun cinsidir. Köpeğe benzeyen uzun burunları ve sivri dişleri bulunmaktadır. İnsansı maymunlar ailesine dahil olan en iri primattır.

 • Gibon Maymunu

Gibonlar, kuyruksuz bir maymun türüdür. Boyları genellikle 45 ile 90 santim arasında değişirken kiloları 13 kiloya kadar çıkabilir. Vücut oranına göre kol ve bacakları daha uzun kalır. Bu özelliklerinden dolayı ağaçta hızlıca sallanabilirler. Ellerinin ve başparmaklarının evrimi ise ağaca tutunabilmesi adına gelişmiştir.

Yırtıcı Kuşlar

 • Kartal

Kartallar diğer yırtıcı kuşlara oranla daha iri ve daha güçlü hayvanlardır. Diğer yırtıcı kuşlarla ortak olarak eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri bulunmaktadır. Kartalın görme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Diğer kuşlara göre ise daha yüksekten uçarlar.

 • Kızıl Şahin

Orta boyu ve geniş kanatları ile tanınan yırtıcı bir kuş türüdür. Havada bu kadar çok rast gelmesinin sebebi ise avlandığı hayvanların çeşitlilik göstermesidir. Yırtıcı kuşlar arasında en iyi manevraya sahip kuş türüdür.

 • Atmaca

Kanatları oldukça geniş buna rağmen boyları oldukça kısadır. Bacakları ve kuyrukları da vücut oranlarına göre daha uzundur. Bu özellikleri sayesinde avlarına kısa bir sürede yetişebilmektedirler. Dünyanın bütün ormanlık alanlarında görülen bu yırtıcı kuşları insanlar eğittikten sonra avlarda kullanmışlardır.

 • Doğan

Gündüz yırtıcı kuşlardan olup doğangiller familyasına aittir. Bazı türleri halk arasında kerkenez olarak adlandırılmaktadır. Doğanlar, güçlü kanatları sayesinde havayı yararak hızla ve düz bir çizgi boyunca uçmaktadırlar.

Kümes Hayvanları

 • Tavus Kuşu

Mavi Tavuskuşu Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşarken, anavatanının Hindistan olduğu düşünülmektedir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınmıştır. Yeşil Tavuskuşu da buna bir örnektir. Hepçil beslenen bu canlı, çiftleşmeden önce erkeği dişisine kur yapar.

 • Hindi

Tavuksular takıma ait olup, sülüngiller familyası içerisindeki bir alt familyadır. Amerika’ya ilk göçün gerçekleştirildiği sırada keşfedilmiş ve Avrupa ile böyle tanışmıştır. Günümüzde ise eti için yetiştirilen bir kümes hayvanıdır.

 • Sülün

Tavuksular takımında bulunmaktadır. Erkekleri ile dişileri genel anlamda birbirlerine benzemezler. Erkek sülünlerin daha parlak renkli tüyleri ve uzun bir kuyrukları vardır. Doğada yaşayanları av hayvanı olarak diğer hayvanlar tarafından avlanır.

 • Keklik

Sülüngiller familyasına ait kuş türüdür. Genellikle et için yetiştirilir. Çiftliklerde üretimi oldukça fazla görülür. En yaygın olan türü ise Kınalı Keklik olarak bilinir.

 • Bıldırcın

Bıldırcınlar küçük ve tıknaz yapıda olan ve karada yaşam sürdüren bir kuş türüdür. Günümüzde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Genellikle yumurtasından faydalanmak için insanlar tarafından çiftlik hayvanına dönmüştür.

 • Beç Tavuğu

Beçtavuğugilller familyasında bulunur. Anavatanı Afrika’dır. Oldukça büyük bir kuş türü olan beç tavuklarının boyu 40 ile 71 santim arasında ağırlıkları ise 700 ile 1600 gram arasında değişmektedir.

 • Denizli Horozu

Renkli tüyleri ile ve güzel ötüşleri ile dikkat çekmektedir. Tarihi çok bir bilgi olmasa da Denizli ile özdeşleşmiştir.

 • Güvercin

Güvercingiller familyasından olup kuş sınıfına aittir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde farklı türleri bulunmaktadır. Vücut yapısı bakımından orta büyüklükte kuşlardır. Gagaları da orta büyüklükte bulunmaktadır.

Kemirgenler

 • Rakun

Su yollarında, göletlerde ve bataklıkların çevresinde gözlemlenir. Geceleri ise su kıyılarına su içmek için gelen hayvanları avlar. İnce parmakları ile bilinen rakun aynı zamanda çok da iyi bir yüzücüdür. Dokunma duyuları da özellikle çok gelişmiştir.

 • Tavşan

Tavşangiller familyasına ait olup memeli bir hayvandır. Doğurarak çoğalırlar. Anne bakımları oldukça azdır. 1 haftadan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır. Her türlü sese tepki veren tavşanlar canlıların yaklaşması durumunda irkilir.

 • Sincap

Omurgalı hayvanların içerisinde yer alan sincap, aynı zamanda bir memelidir. Vücutlarının üst kısımları sarıdan kahveye doğru değişir. Kuyruklarındaki tüyler genellikle uzundur. Gözleri ise iri ve parlaktır. Ortalama yaşam süresi 10 yıldır ve otobur beslenirler.

Kayseri Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bu kompleks haftanın her günü sabah 10 ile gece 11 arasında açıktır, bayram ya da özel günlerde gitmeden önce mutlaka arayın.

 • Tam: 2.5 TL
 • İndirimli: 1 TL
 • 6 Yaş Altı Çocuklar, Engelli ve 65 Yaş Üstü Vatandaşlar, Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Ailelerinin girişleri ücretsizdir.

Kayseri Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Cırgalan Mahallesi, Kumarlı Mevki, 361. Sokak, Kocasinan / Kayseri

Bu kompleks şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araç sahipleri şehir merkezinden buraya 10 dakika içerisinde ulaşabilirler.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.