Kayısı Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Kayısı Yumurta Kaç Dakikada Pişer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 356 kez okundu.

Kayısı yumurta kaç dakikada pişer ? Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan yumurta, protein bakımından oldukça zengindir. Zengin protein içermesinden dolayı eğer herhangi bir rahatsızlık yoksa günlük bir yumurta tüketimi uzmanlarca da tavsiye edilir. Yumurta haşlanarak tüketilecekse, vitamin değerlerini kaybetmemesi için çok uzun haşlanmamalıdır. Pişme sürelerine göre rafadan, kayısı ve katı kıvamlı olan haşlanmış yumurta çeşitleri içerisinde kayısı kıvamlı olanı en çok tercih edilendir.

Kayısı Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Kayısı kıvamlı haşlanmış yumurta için kaynayan suya atılan yumurta 5 dakika kaynatılabilir veya soğuk suda haşlanmaya bırakılan yumurta için 7-8 dakika süre tutulabilir. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta ise haşlanan yumurtayı soğuk suya tutmaktır.

Yumurtanın haşlanma süresi 15 dakikayı geçmesi durumunda beyazında bulunan sülfür ve sarısında bulunan demir etkisini yitirmeye başlar. Yumurtanın tepe kısmından kabuğuna iğne yardımıyla birkaç delik açmak haşlama esnasında yumurtanın çatlamasını ve patlamasını önler. Ayrıca haşlama suyuna kibrit çöpü, tuz veya sirke atmak da yumurtanın kolay soyulmasına yardımcı olur.

Özel Teknikler 

Dublör yumurta zamanlayıcı ile rafadan, kayısı veya katı kıvamlı haşlanmış yumurta elde etmek için süre tutmaya gerek kalmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git