Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir ?

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir ?
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 440 kez okundu.

Dünya üzerinde yağı üretilen birçok bitki ve meyve bulunmaktadır. Bu meyvelerden biri de kayısıdır. Kayısının hem kendisinden hem de çekirdeğinden yağ elde edilmektedir. Her ikisinin de kullanım alanı ve faydası birbirine oldukça çok benzemektedir. Fakat çekirdeğinden üretilen yağ, daha lokal ve hızlı etkiler için kullanılmaktadır. Saça nem, cilde esneklik, kırışıklıklara direkt etki, lekelere yüzeysel olarak uygulanarak daha birçok faydanın sağlanmasına kayısı çekirdeği yağı yardımcı olur. İçinde bulunan E ve A vitaminleri sayesinde ince kırışıklıkların zamanla kaybolmasını sağlar.

Bu yağı kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İçinde yoğun miktarda A vitamini bulunan bu yağ bildiğiniz üzere birçok kozmetik ürünün de ham maddesi olmaktadır. Özellikle de kırışıklık giderici ve karşıtı olan kremlerin içeriğinde. Dilerseniz evinizin rahatlığında da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Bu nedenle dikkat etmeniz noktalar şunlardır;

 • Yağın yoğun basınç ile yani soğuk pres uygulanarak elde edildiğinden emin olun. Preslenen kayısı çekirdeği, yapısı içinde bulunan vitaminlerin değerini kaybetmeden yağın içinde kalmasını sağlar.
 • Sıcak işlem görmediğinden emin olmak için aldığınız kayısı çekirdeği yağı mutlaka serin ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Rengi itibariyle açık sarı ve sıvı bir kıvamda olmasına dikkat edin. Rengi koyulaşan ve kıvamı yoğunlaşan kayısı çekirdeği ve kayısı yağını satın almaktan kaçının.

Tüm bu ipuçlarına dikkat ettikten sonra evinizde güvenle bu yağı uygulayabilirsiniz. Deriye hızlıca nüfuz eden yağların başında yer almaktadır. Bu nedenle direkt olarak cilde uygulandığında, diğer yağların aksine yağlı bir his yaratmaz. Yumuşacık bir ten dokusu elde etmenizi sağlar. Üstelik durulama işlemine gerek kalmadan derinin hemen emdiği bir yağ olma özelliğini korur her daim.

 • Güneşten korunmak için kullanabilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce süreceğiniz bu yağ ile doğal bir güneş losyonu elde edebilirsiniz.
 • Zamanla kırışıklıkların giderilmesini sağlar.
 • Cilt tonu eşitlemek isteyenler için birebir bir kullanıma sahiptir.
 • Bağırsak sorunları için kullanılabilir.
 • Saçlarda kolay taramayı sağlar, dipten uca bakım yaparak ipeksi yumuşaklık sağlar.
 • İçinde bulunan A vitamini sayesinde cildin bu yağı hemen emmesini sağlar. Cilde esneklik ve parlaklık sağlar.
 • Ciltte kazandırdığı esneklik sayesinde yüzün sarkmasını önler. Bu sayede diri bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 • İçinde yoğun miktarda bulunan E vitamini ile doğal nemlendirici olma özelliğini barındırır.
 • Bebeklerinizin pişik olmasını bu yağ sayesinde önleyebilirsiniz.
 • Egzama, dermatit, döküntü vb gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. İster lokal olarak, isterseniz de bitkisel diğer yağlar ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.
 • Selülit problemi olanlar için biberiye yağı ile eşit oranlarda karıştırılarak uygulanması olumlu sonuç gösterecektir. Beş hafta devam ettireceğiniz bu uygulama ile bu soruna veda etmeniz mümkün.
 • Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Aromatik kokusu ile sizi mest ederek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca masajın yapıldığı bölgede gevşeme ve ağrının da dinmesi sağlanacaktır. Baş ağrıları için kullanacağınız kayısı çekirdeği yağı şakak bölgesine birkaç damla olacak şekilde damlatın. Daha sonra parmaklarınız yardımı ile masajın keyfini sonuna kadar çıkarın. Eğer karın, sırt ve diz ağrıları için uygulayacak iseniz. Direkt olarak ağrıyan bölgenin üzerine peristaltik hareketler ile 10 boyunca yedirerek uygulayın.

Buz dolabında sakladığınız, açık renkli olan bu yağı bir çorba kaşığı suya veya süte 3-5 damla damlatarak hazırladığınız bu karışımı pişik oluşacak bölgelere masaj yaparak uygulayın. Böylelikle hassas cilde sahip bebekleriniz için etkili bir koruma kalkanı sağlamış olacaksınız.

Kayısı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir ?

Nemlendirici ve besleyici özelliği olan kayısı yağı cilde faydası saymakla bitmez. Cildin yüzeyinde oluşan pürüzlenmelerin, kırışıklıkların, kararmaların ve çatlakların görünümünü en aza indirger. Bildiğiniz üzere bir masaj yağı olan kayısı yağının düzenli kullanımı kusur olarak görülen sorunların yok olmasına yardımcı olur. Cilde direkt olarak uygulamayın.

Kayısı Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır ?

 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı kayısı yağı
 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 çorba kaşığı süt

Verilen malzemeleri eşit oranlarda karıştırın. Daha sonra karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. İki haftada bir uygulayabileceğiniz bu kürü yaklaşık 2 ay boyunca sürdürün. Bu şekilde zaman içinde cilt kusurlarının da geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca selülit sorunu yaşıyor iseniz eğer mutlaka kayısı yağından faydalanın. Portakal kabuğu görüntüsü yaratan selülit, yaz mevsimi yaklaştıkça can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Bu nedenle aşağıda verilen kürü gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Böylelikle selülite son verebilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Kırışıklıklar İçin Kullanımı

Göz kenarlarında oluşan ince çizgiler, dudak kenarlarında oluşan kırışıklıklar ve alın bölgesinde bulunan kırışıklıklarla başınız dertte ise, 25 yaşından sonra her gece olacak şekilde yüzünüze birkaç damla kayısı çekirdeği yağı damlatın. Daha sonra minik parmak hareketleri ile bu yağı derinize iyice yedirin. Deriye çok hızlı bir şekilde nüfuz eden bu yağ, yaklaşık iki hafta için gözle görülür bir etki yaparak cildinizin toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi hayat boyu, dilerseniz de kırışıklıkların görünümü en aza inene kadar uygulayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilt Kuruluğu İçin Kullanımı

Zamanla cilt, nemini kaybederek kuru bir hal alır ve kabuklanmaya başlar. Dökülme ve soyulmanın görünmesine de neden olabilir. Bu etkinin ortadan kalkması için, bir tatlı kaşığı badem yağı ile beraber cilde masaj hareketleri ile uygulayın. Eğer isterseniz günlük bakım kreminin içine birkaç damla kayısı çekirdeği yağı ekleyebilir ve bu şekilde günlük olarak da kullanabilirsiniz. Peki, kayısı çekirdeği yağı cildi kurutur mu ? diye düşünüyorsanız hayır herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla cildinizi nemlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Çatlaklar İçin Kullanımı

Hamilelik döneminde hızlıca alınan kilolar karın, kol ve basen bölgesinde çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca kilo değişimleri de bu soruna neden olabilmektedir. En etkili çözümlerden biri olarak kayısı çekirdeği yağını kullanabilirsiniz. Çatlak oluşumu gözlenen bölgeye kayısı yağı direkt olarak uygulayın. Durulamaya gerek duyulmayan bu yağ, deri tarafından hızlıca emilir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Akne, Aktif Sivilceler ve Lekeler için Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağı sivilcelere ve cilt lekelerine iyi gelir mi ? Ciltte oluşan koyu lekeler, aktif ve ağrılı sivilceler, akne vb gibi sorunların giderilmesini bu yağla sağlayabilirsiniz. Bunun için;

 • Bir tatlı kaşığı bal
 • İki yemek kaşığı beyaz kil
 • Bir tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı

Yağları temiz bir cam kap içerisinde iyice karıştırın. Homojen olarak yaptığınız bu karışımı yüzünüze maske olarak uygulayın. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından maskeniz kurumaya başladığı vakit cildinizi yıkayın. Bu işlemle aknenin yok olmasını, cilt yağ oranının da dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cilt yüzeyinde oluşan pürüzlerin, bacaklarda oluşan batıkların, boyun bölgesinde bulunan sarkmaların da giderilmesi sağlanır.

Kayısı Yağı Selülite İyi Gelir Mi ?

Evet, selülitler için kayısı yağını kullanabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
 • 1 tatlı kaşığı kayısı yağı
 • 1 tatlı kaşığı karanfil yağı
 • Yarım çay bardağı süt

Verilen malzemeleri karıştırıp tüm bacağınıza ve basenlerinize masaj yaparak uygulayın. Yapacağınız bu masajı elinizi yumruk yaparak aşağıdan yukarıya doğru yapmalısınız. Böylelikle kan akışını hızlandırarak selülite son verebilirsiniz. Bu işlemi dört günde bir uygulamanız gerekecektir. Bu disiplinle devam ettiğiniz sürece istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Diğer yağların aksine en hızlı emilen yağ çeşididir. Cilt yüzeyinde hızlıca emildiği için duştan sonra nemlendirici olarak uygulanabilir. Deride uzun süreli yumuşaklık sağlayan bu yağ ile istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz. Unutmadan şunu da belirtmek gerekir, şişkinliği ve morarmayı giderir. Eğer göz altına sürerseniz yaşlanma etkisi olan göz altı torbalarının da zamanla dindiğini göreceksiniz.

Kayısı Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?

Yoğun iş temposuna ayak uydurmaya çalışırken beden sağlığınızı ve kendinize olan zamanı ihmal ettiğiniz olur. Bu nedenle yorgun düşen vücutta bazı belirtiler ile vücut sinyaller verir. Boya, saç düzleştirme, fön, kremler vb uygulamalar ile saçlarda güçsüzleşme, kırılma, yıpranma ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. İşte bu sinyallerin de başında bunlar yer almaktadır. Bu nedenle saç bakımı için etkili bir çözüm olan kayısı çekirdeği yağı kullanılabilir. İçinde bulunan E vitamini ile saçlarınıza dipten uca bir saç bakımı yaparak saçlarınızın daha sağlıklı ve gür olmasını sağlar. İpeksi yumuşaklık sağlayan bu yağ ile müthiş saçlara sahip olabilirsiniz

Kayısı Yağı Saça Nasıl Kullanılır ?

 • 3 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 2 tatlı kaşığı Kayısı yağı
 • 1 tatlı kaşığı Hint yağı ve
 • 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı

Verilen bu yağları belirtilen miktarlarda karıştırarak homojen bir karışım elde ediniz. Hazırladığınız bu karışımı saçınızın her yerine dipten uca masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık bir buçuk saat boyunca bekletmeniz yeterlidir. Bekleme süresinin ardından ılık su ile durulayınız. Bu kürü ayda bir veya iki haftada bir olacak şekilde saçlarınıza uygulayarak saç sağlığı elde edebilirsiniz. Zamanla saçlarınızda oluşan kırıkların, saç dökülmelerinin vb sorunların giderildiğini göreceksiniz. Saç derisi sorunları, kepek ve döküntü gibi kusurlarınızın giderilmesine yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken tek bir nokta vardır. Kayısı yağı soğuk pres bir yağ olduğu için saç derisini tahriş edebilir. Bu nedenle yaptığınız karışımı biraz ısıtarak uygulayın. Ilık seviyeye gelen yağı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kayısı Yağının Vücuda Faydaları

Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkileri olan bir yağdır. Bu yağı yemeklerde, keklerde, çöreklerde kullanarak dolaşım sistemini doğru etkileyebilirsiniz. Kan basıncını düşürür, kolestrol seviyesini düşürebilir ve kan akışını düzenliyebilir. Mutfakta kullandığınız kayısı yağı ile bunu sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta şudur. Kozmetik için kullanılan kayısı yağının mutfakta kullandığınız kayısı yağından farklı olduğu.

Kayısı Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Bu yağın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Hassas ciltlerde kaşıntı, döküntüye çok nadiren de olsa sebebiyet verebilir. Fakat bu çok küçük bir yüzdeliktir. Eğer fazla kullanılır ise vücutta toksik etkiye neden olabilir. Bunun olmaması için bilinçsizce kullanımdan kaçınmalı yada doktorunuza başvurarak kullanmalısınız. Eğer akne tedavisi veya sürekli merhem kullanmanızı gerektirecek bir tedavi şekliniz varsa bunu da mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kayısı Yağı Fiyatı

Bu yağı temin edebileceğiniz birçok nokta mevcut. Fakat siz mutlaka tescilli kozmetik firmalarından, güvendiğiniz aktarlardan veya eczanelerden alınız. Sahte yağların piyasada oldukça rövanşta olduğu bilenen bir gerçek. Bozuk ve kullanıma hazır olmayan kayısı yağı, rengi koyu ve acı bir aromaya sahiptir. Buna dikkat ederek alışveriş yapmaya dikkat ediniz. Piyasa fiyatı 10 ile 90 TL arasıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git