Kayısı Sabunu Faydaları Nelerdir ?

Kayısı Sabunu Faydaları Nelerdir ?
27 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 724 kez okundu.

Kayısı, doğada en zengin içeriğe sahip meyvelerden biridir. Kayısı, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen, kabızlık sorununu çözen, kalp sağlığını koruyan, kansızlık sorununu gideren, kilo vermeyi kolaylaştıran, göz sağlığına iyi gelen, astımı hafifleten, kemik sağlığını koruyan bir bileşime sahiptir. Sadece kayısı meyvesi değil,  kayısı çekirdeği de insan sağlığına son derece faydalıdır. Kayısı çekirdeğinden, çekirdeğin yağının çıkarılması ile faydalanılır.

Kayısının bu denli faydalı bir meyve olmasında içerdiği A, C, E vitaminleri, fosfor, silisyum, kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum gibi mineraller etkilidir. Bu vitaminlerin ve minerallerin iç organlarımıza faydası olduğu kadar cildimize, saçımıza ve tırnaklarımıza da faydası vardır. Kayısının cildimize, saçımıza ve tırnaklarımıza faydasının olabilmesi de kayısı sabunları yapılmaktadır. Böylece bu mükemmel meyveden en yüksek verimde yararlanmış olmaktayız.

Kayısı Sabunu Nasıl Yapılır ?

Kayısı sabunu yapımı için öncelikle yağ (2.7 kg), kostik soda (400 ml), su (1.2 litre) ve kayısı veya kayısı marmeladı (istenilen miktarda) malzemelerinin temin edilmesi gerekir. Sabun yapmak için kullanılacak yağ zeytinyağı, iç yağı, kuyruk yağı veya tüm bunların karışımı şeklinde olabilir. Bu yağlar veya yağ karışımı bir defa kaynatılır ve elde edilen sıvı süzülür. Sıcaklığı çok yüksek olan bu yağ, 40 dereceye kadar soğutulur. Başka bir kapta da kostik soda ile su karıştırılıp kaynatılır ve bu karışım da 25 dereceye kadar soğutulur. Ardından yağ ile kostik soda ve su karışımı birbirine karıştırılır. En son da ezilmiş kayısılar veya kayısı marmeladı bu karışıma eklenir ve tüm malzemeler birbirine özdeşleştirilir ve kalıplara dökülerek katılaşmaya bırakılır.

Kayısı Sabunu Ne İşe Yarar ?

Kayısı sabununun en hissedilir yararı cildi nemlendirmesidir. Saça sürüldüğü zaman da saçı yumuşatır ve parlatır. Özellikle kuru ciltli bireylerin kendi yaptıkları kayısı sabunlarını kullanmaları hem endüstride üretilen sabunlardaki kimyasal maddelerden uzak kalmalarını hem de ciltlerine gereken nemi vermelerini sağlayacaktır.

Kayısı Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Kayısı sabununu sabah ve akşam kullanabilirsiniz. Yüzünüzü, boyun bölgenizi su ile ıslattıktan sonra sabunu köpürtün ve köpükle yüzünüze masaj yapın. Yaklaşık 20 saniye bekledikten sonra ılık bir suyla cildinizi durulayabilirsiniz.

 • İlk önce yüzünüzü ılık suyla ıslatın.
 • Ardından masaj yaparak sabunu köpürtün.
 • Yirmi saniye sonra durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kayısı Sabunu Neye İyi Gelir ?

Kayısı sabunu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde kırışıkları azaltır.
 • Kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlar.
 • Cilt üzerinde bulunan açık yara, kızarıklık gibi olguların iyileşmesinde önemli rol oynar.
 • Pişik, isilik ve hafif cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Güneş lekelerinin tedavisinde etkin rol oynar.
 • Yaşlanmaya bağlı özellikle ellerde ve yüz bölgesinde görülen kahverengi lekelerin azaltılmasında etkilidir.
 • Geniş gözenekli görünümün ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Düzenli kullanıldığında ciltte ki yağ dengesini düzenler.
 • Selüloittin azaltılmasında etkilidir. Ayrıca cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Saçlar için kullanıldığında gözle görülür oranda saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Bunun yanı sıra saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Cildin daha yumuşak olmasını sağlar.
 • İçeriğinde bulunan gamma linoleik asit sayesinde cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Yine içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde siyah noktaların giderilmesinde etkilidir.
 • Çevresel faktörlere bağlı olan cilt problemlerine karşı iyi bir çözümdür.
 • Kirpiklerin hızla uzamasını sağlar.

Kayısı Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir ?

Kayısı sabunu, içinde kayısı çekirdeği yağı ve özleri bulunur. Cilt için kullanılması kesinlikle önerilir. Çünkü bu sabun %100 doğal ve bitkisel yağlardan oluşur. Kayısı sabununda A, C ve vitamini bulunur. Bunun yanı sıra içinde potasyum ve lif barındırmaktadır. Cilt sağlığı ve bakımı açısından oldukça faydalı bileşenlerdir. Kayısı sabunu, kayısı meyvesinin tazesi ve kurusundan üretilerek yapılmıştır. Kayısı sabunun cilde faydalarını sizler için bu yazımızda paylaştık.

Kayısı sabunu oldukça hafiftir. Yumuşak olduğundan cilde kolaylıkla uygulanır. Cildi tahriş edici bir özelliği bulunmamaktadır. Bu özelliğinden dolayı bebek ve çocukların cildine de rahatça uygulanabilir. Özellikle bebeklerde sıklıkla görülen isilik, pişik ve benzeri cilt problemlerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Cildi nemlendirir ve cildin nemini dengeler. Doğal bir bakım sağlar. Aynı zamanda ciltte kalıntı bırakmaz. Kuru yağlı ya da karma cildiniz olabilir. Bu sabun her cilt için uygundur. Her cilt tipi rahatlıkla uygulayabilir. Kayısı sabunu Gamma Linoleik Asit (GLA) içermektedir. Bu asidin cildi sıkılaştıran bir özelliği vardır. İçinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde yaşlanma belirtilerinin yavaşlatır. Kayısı sabunu cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

 • Kayısı sabununun Anti-inflamatuar yapısı olduğu için egzama ve buna benzeri cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Cildin yağ oranını dengeler.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan ya da oluşmuş güneş lekelerine iyi gelir.
 • İleri yaşlarda ciltte oluşan kahverengi leke ve tabakayı giderici etkiye sahiptir.
 • Ciltte hijyen eksikliğinden dolayı oluşabilecek sağlık sorunlarını da önler.

Kayısı Sabunu Sivilcelere İyi Gelir Mi ?

Malatya ile özdeşleşen kayısı sabunu, bitkisel bir üründür. Geleneksel yöntemlerle elde edilmesi ve içeriğinin tamamen bitkisel olması, kullananların oldukça memnun olduğu ve olumlu sonuçlar elde ettiği bu sabun, sağlığın hemen hemen her alanında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle cilt için birçok faydası bulunan kayısı sabunu son dönemlerde oldukça popüler durumda. Çünkü artan sanayileşme kozmetik dünyasına da maalesef ki negatif bir etki ile yansımış durumda. Negatif etkilerden bazıları kullandığımız en temel ürünlerin bünyesinde bulunmakta. Bunlar silikon, paraben, deterjan, mineral yağı, shea butter olarak sıralanabilir. Hal böyle olunca bizde bitkisel içerikli olan dermokozmetik ürünlere yöneldik ve herkese tavsiye etmeye başladık. Güzel bir cildin en temel püf noktasının temizlik olduğunu artık herkes biliyor. Bu temizliğin yapılması için sizlere tamamen bitkisel içeriğe sahip olan kayısı sabununu öneriyoruz. Bu yazımızda sizler için kayısı sabununu masaya yatırdık.

Kayısı sabunu içerdiği yüksek oranda ki A, C, E vitamini, lif, lionelik asit, olielik asit, potasyum ile cilt bakımından oldukça gözde bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca antiseptik olması ile de sivilce, sivilce izi, akne, siyah nokta gibi cilt sorunlarına oldukça iyi gelmektedir. C vitamini sayesinde kırışıkları azaltan kayısı sabunun anti-age özelliği olduğunu söyleyebiliriz. E vitamini sayesinde kuru ciltleri nemlendirmektedir. Hassas ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir dermokozmetik ürün olan kayısı sabunu içerdiği Gamma lionelik asit sayesinde cildin nem dengesini korumaktadır. Aynı zamanda belirttiğimiz asit cildin sıkılaşmasında aktif rol oynamaktadır. Egzama, ciltte oluşan tahrişler, kızarıklıklar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt tarafından oldukça hızlı emilen yapısı ile ciltte mevcut olan fazla yağlanmayı en aza indirir. Böylelikle sivilce oluşumunu yavaşlatır.

Kayısı Sabunu Saça Faydaları Nelerdir ?

Sağlığın her alanı üzerinde birçok faydası bulunan kayısı, ağırlıklı olarak Malatya olmak üzere tüm Türkiye’de yetişmektedir. Bu yüzden oldukça şanslıyız. Kayısı içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde hem cilt için hem de saçlar için inanılmaz etkilere sahip olabiliyor. Hele ki kayısıdan elde edilen yağ ise oldukça faydalı. Kullananların oldukça memnun olduğu kayısı sabunun, saçlar için faydalarının neler olduğuna, nasıl kullanıldığını bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

Gelelim kayısı sabununun saç için faydalarına. Yeni saç oluşumunu destekler. Saçların parlaklığını ve canlılığını artırmaktadır. E vitamini açısından oldukça zengin olduğunu daha önce belirtmiştik. Badem yağı ile benzer özellikler göstermesi ile de tüm saç tipleri için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bahsettiğimiz özellikler ışığında şu bilgiyi rahatlıkla sizlere verebiliriz, saçların daha hızlı uzamasını ve saç uçlarında oluşan çatallaşmanın önüne geçer. Ayrıca kayısı sabunun iyi bir nemlendirici olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği sayesinde saçlar giderek daha da güçlenir. Ayrıca kepeklenmeyi de durdurduğunu söylememiz de yarar var. Saçlar da oluşan egzama ve mantar gibi hastalıkların önlenmesinde de rahatlıkla kullanılabilir. Antiseptik olması ile yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Kayısı Sabunu Saça Nasıl Uygulanır ?

Peki, kayısı sabunu saçlara nasıl uygulanmalı ? İlk etapta saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Ardından masaj yaparak saçlarınızı kayısı sabunu ile köpürtün.  Beş dakika boyunca masaj yaparak kan dolaşımınızı hızlandırdıktan sonra saçlarınızı durulayın.  Size önerimiz bu sabunu kullanırken herhangi bir kozmetik markasının şampuanını kullanmamanız. İçerdikleri deterjan, silikon ve paraben saçlarınıza zarar verebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git