Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir ?
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 128 kez okundu.

Kayısı çekirdeği yağı faydaları nelerdir ? Dünya üzerinde yağı üretilen birçok bitki ve meyve bulunmaktadır. Bu meyvelerden biri de kayısıdır. Kayısının hem kendisinden hem de çekirdeğinden yağ elde edilmektedir. Her ikisinin de kullanım alanı ve faydası birbirine oldukça çok benzemektedir. Fakat çekirdeğinden üretilen yağ, daha lokal ve hızlı etkiler için kullanılmaktadır. Saça nem, cilde esneklik, kırışıklıklara direkt etki, lekelere yüzeysel olarak uygulanarak daha birçok faydanın sağlanmasına kayısı çekirdeği yağı yardımcı olur. İçinde bulunan E ve A vitaminleri sayesinde ince kırışıklıkların zamanla kaybolmasını sağlar.

Bu yağı kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İçinde yoğun miktarda A vitamini bulunan bu yağ bildiğiniz üzere birçok kozmetik ürünün de ham maddesi olmaktadır. Özellikle de kırışıklık giderici ve karşıtı olan kremlerin içeriğinde. Dilerseniz evinizin rahatlığında da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Bu nedenle dikkat etmeniz noktalar şunlardır;

 • Yağın yoğun basınç ile yani soğuk pres uygulanarak elde edildiğinden emin olun. Preslenen kayısı çekirdeği, yapısı içinde bulunan vitaminlerin değerini kaybetmeden yağın içinde kalmasını sağlar.
 • Sıcak işlem görmediğinden emin olmak için aldığınız kayısı çekirdeği yağı mutlaka serin ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Rengi itibariyle açık sarı ve sıvı bir kıvamda olmasına dikkat edin. Rengi koyulaşan ve kıvamı yoğunlaşan kayısı çekirdeği ve kayısı yağını satın almaktan kaçının.

Tüm bu ipuçlarına dikkat ettikten sonra evinizde güvenle bu yağı uygulayabilirsiniz. Deriye hızlıca nüfuz eden yağların başında yer almaktadır. Bu nedenle direkt olarak cilde uygulandığında, diğer yağların aksine yağlı bir his yaratmaz. Yumuşacık bir ten dokusu elde etmenizi sağlar. Üstelik durulama işlemine gerek kalmadan derinin hemen emdiği bir yağ olma özelliğini korur her daim.

Kayısı Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Peki, kayısı çekirdeği yağı saça iyi gelir mi ? Yoğun iş temposuna ayak uydurmaya çalışırken beden sağlığınızı ve kendinize olan zamanı ihmal ettiğiniz olur. Bu nedenle yorgun düşen vücutta bazı belirtiler ile vücut sinyaller verir. Boya, saç düzleştirme, fön, kremler vb uygulamalar ile saçlarda güçsüzleşme, kırılma, yıpranma ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. İşte bu sinyallerin de başında bunlar yer almaktadır. Bu nedenle saç bakımı için etkili bir çözüm olan kayısı çekirdeği yağı kullanılabilir. Saça güç ve parlaklık kazandıran bu yağ, saçın yapısını onararak yoğun bir bakım sağlar. Saçlar için uygulayabileceğiniz maske tarifleri;

 • Bir adet yumurta
 • Bir yemek kaşığı kayısı yağı
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Kayısı çekirdeği yağa saça nasıl uygulanır ? Verilen malzemeleri homojen bir karışım elde edinceye değin iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı saç diplerinden saç uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın. 60 dakika bekletin ve hemen ardından durulayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak saçınıza sağlık kazandırabilirsiniz.

 • Saç derisi sorunları için kayısı yağı

Yarım kahve fincanı kayısı yağını duşa girmeden bir saat öncesinden saçınıza uygulayın. Daha sonra streç film ile sarıp bir saatin dolmasını bekleyiniz. Bekleme süresinin ardından saçlarınızı yıkayıp durulayınız. Bu işlemle saçlı deride kızarma, pullanma ve kaşıntı gibi sorunların giderilmesi kayısı çekirdeği yağı faydası arasında yer almaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Ciltteki Kullanımı

Peki, kayısı çekirdeği yağı cilde faydaları nelerdir ? Ciltte oluşan birtakım sorunlar görsel olarak sizi kötü etkileyebilir. Bu nedenle buda sizi çözüm arayışına sürükleyebilir. Bu arayışa girmenize ciltte sivilce lekeleri, yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar ve kuruluklar nedeniyle oluşan kabuklanma ve çatlamalar sebep olabilmektedir. İşte bu nedenleri ortadan kaldırmak için kayısı çekirdeği yağını kullanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Kırışıklıklar İçin Kullanımı

Göz kenarlarında oluşan ince çizgiler, dudak kenarlarında oluşan kırışıklıklar ve alın bölgesinde bulunan kırışıklıklarla başınız dertte ise, 25 yaşından sonra her gece olacak şekilde yüzünüze birkaç damla kayısı çekirdeği yağı damlatın. Daha sonra minik parmak hareketleri ile bu yağı derinize iyice yedirin. Deriye çok hızlı bir şekilde nüfuz eden bu yağ, yaklaşık iki hafta için gözle görülür bir etki yaparak cildinizin toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi hayat boyu, dilerseniz de kırışıklıkların görünümü en aza inene kadar uygulayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilt Kuruluğu İçin Kullanımı

Zamanla cilt, nemini kaybederek kuru bir hal alır ve kabuklanmaya başlar. Dökülme ve soyulmanın görünmesine de neden olabilir. Bu etkinin ortadan kalkması için, bir tatlı kaşığı badem yağı ile beraber cilde masaj hareketleri ile uygulayın. Eğer isterseniz günlük bakım kreminin içine birkaç damla kayısı çekirdeği yağı ekleyebilir ve bu şekilde günlük olarak da kullanabilirsiniz. Peki, kayısı çekirdeği yağı cildi kurutur mu ? diye düşünüyorsanız hayır herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla cildinizi nemlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Çatlaklar İçin Kullanımı

Hamilelik döneminde hızlıca alınan kilolar karın, kol ve basen bölgesinde çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca kilo değişimleri de bu soruna neden olabilmektedir. En etkili çözümlerden biri olarak kayısı çekirdeği yağını kullanabilirsiniz. Çatlak oluşumu gözlenen bölgeye kayısı yağı direkt olarak uygulayın. Durulamaya gerek duyulmayan bu yağ, deri tarafından hızlıca emilir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Akne, Aktif Sivilceler ve Lekeler için Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağı sivilcelere ve cilt lekelerine iyi gelir mi ? Ciltte oluşan koyu lekeler, aktif ve ağrılı sivilceler, akne vb gibi sorunların giderilmesini bu yağla sağlayabilirsiniz. Bunun için;

 • Bir tatlı kaşığı bal
 • İki yemek kaşığı beyaz kil
 • Bir tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı

Peki, kayısı çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanır ? Yağları temiz bir cam kap içerisinde iyice karıştırın. Homojen olarak yaptığınız bu karışımı yüzünüze maske olarak uygulayın. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından maskeniz kurumaya başladığı vakit cildinizi yıkayın. Bu işlemle aknenin yok olmasını, cilt yağ oranının da dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cilt yüzeyinde oluşan pürüzlerin, bacaklarda oluşan batıkların, boyun bölgesinde bulunan sarkmaların da giderilmesi sağlanır. Peki, diğer kayısı çekirdeği yağı faydası nelerdir ?

Kayısı Çekirdeği Yağı Neye Yarar ve Faydalıdır ?

 • Egzama, dermatit, döküntü vb gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. İster lokal olarak, isterseniz de bitkisel diğer yağlar ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.
 • Selülit problemi olanlar için biberiye yağı ile eşit oranlarda karıştırılarak uygulanması olumlu sonuç gösterecektir. Beş hafta devam ettireceğiniz bu uygulama ile bu soruna veda etmeniz mümkün.
 • Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Aromatik kokusu ile sizi mest ederek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca masajın yapıldığı bölgede gevşeme ve ağrının da dinmesi sağlanacaktır. Baş ağrıları için kullanacağınız kayısı çekirdeği yağı şakak bölgesine birkaç damla olacak şekilde damlatın. Daha sonra parmaklarınız yardımı ile masajın keyfini sonuna kadar çıkarın. Eğer karın, sırt ve diz ağrıları için uygulayacak iseniz. Direkt olarak ağrıyan bölgenin üzerine peristaltik hareketler ile 10 boyunca yedirerek uygulayın.

Kayısı çekirdeği yağı faydaları nelerdir ? Peki, kayısı çekirdeği yağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git