Kavurma Kaç Dakikada Pişer?

Kavurma Kaç Dakikada Pişer?
15 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 456 kez okundu.

Kavurma kaç dakikada pişer ? Özellikle kurban bayramı sonrasında sofralarımızı süsleyen kırmızı et, damak zevkine göre birçok şekilde pişirilebilir. Bu pişirme yöntemlerinin en sade olanı kavurma halidir. Hem sade hem de daha basit olmasından dolayı kavurma daha çok tercih edilir. Fakat kırmızı et denildiğinde pişirme yönteminden çok püf noktaları ve pişirme süresi de çok önemlidir. Çünkü kırmızı et doğru şekilde pişmediği zaman istediğimiz kıvamda yumuşak olmayabilir veya çok fazla da eriyebilir. En doğru şekilde nasıl yaparız kaç dakikada pişirmemiz gerekir buna bir bakalım.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta dinlenmiş et olmasıdır. Kurban bayramında kesilen taze et sert olabilir. Eğer kurban etinden yapacaksanız etiniz en az bir gün dinlenmiş ve sinirleri alınmış olmalıdır. Diğer türlü kasaplardan almış olduğumuz et zaten dinlenmiş et olacaktır veya buzluktan çıkarıyorsak eğer 2 saat öncesinden buzunun erimesi için buzluktan çıkarılmış olmalıdır.

Diğer bir önemli nokta ise lezzetli olması için sıvı yağ değil iç yağı kullanılmalıdır. Et biraz kavrulduktan ve et suyunu saldıktan sonra 1 kg etin üzerine yarım su bardağı su gezdirilmeli ki yumuşak bir şekilde kavrulsun. Sonrasında kavurma tavanızın kapağını kapatın ve 15 dakika da bir karıştırın. Yaklaşık olarak 80-90 dakika aralığında kavurma hazır olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git