Katarakt İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Katarakt İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 134 kez okundu.

 Katarakt için hangi doktora gidilir ? Katarakta hangi poliklinik bakar ? Katarakt için hangi bölüme gidilir ?

Katarakt İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Katarakt nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda katarakthangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Katarakt Nedir ?

Göz en önemli duyularımızdan biridir. Göze gelen ışınların kırılarak, gözdeki ağ tabakasına düşürülen görüntülerin net şekilde oluşmasını sağlayan yapı olan göz merceğidir. Göz merceğinin her iki yüzü de dışa dönüktür. Göz merceği çok esnek bir yapıdadır. Mercek çok esnek bir yapıda olduğundan durumlara göre çapı değişir. Yakına veya uzağa bakarken, mercek kendi çapını ayarlar ve böylece görüntünün net bir şekilde oluşur. Göz merceği saydam bir yapıdadır. Bu yapı zamanla saydamlığını kaybeder ve bulanık görme gerçekleşir. Bu göz problemine katarakt denir.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir ?

Gözün zamanla saydamlığını kaybetmesi kataraktın birinci nedenidir. Bu saydamlık kaybı yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Göz merceğinin yaşlanması da kataraktın nedenlerindendir. Lens denilen göz merceği etrafı kapalı bir yapıdadır. Bu ortamda eski hücreler ve geçersiz proteinler birikir, bu ortamdan atılamayan hücreler gözün saydamlığını kaybettirir ve katarakta neden olur. Diyabet, tiroit hastalıkları, tansiyon rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar da katarakta neden olur. Genelde yaşlı insanlarda görülen katarakt genç insanlarda da bazı nedenlerle oluşur. Güneş ışığına çok uzun süre maruz kalan gençlerde, göze alınan darbelerde, gözün bir yere çarpılmasında ve gözünü yaralayan gençlerde katarakt ortaya çıkmaktadır. Güneş ışığına çok maruz kalan kişiler mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. C vitamini eksikliği birçok hastalığa neden olabileceği gibi katarakta da neden olmaktadır. Bolca C vitamini alınmalıdır.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir ?

Yaşlı insanlarda çok sık görülen bir rahatsızlık olan katarakt, hemen her yaşta ortaya çıkmaktadır. En fazla katarakt olan kişilerin yaş aralığı ise 60 yaşın üzerindeki kişilerdir. Kataraktın en önemli belirtisi bulanık ve çift görmedir. Hastanın net görüşü azalır ve yoğun ışıklı ortamlarda kişide ışık kamaşması ve çatallı görmeler oluşur. Çok nadir görülen kişiler ise bebeklerdir. Bebeklerde katarakt hastalığı çok zor fark edilir. Doktor muayenesi bebekler açısından çok önemlidir. Erken tanı çok önemlidir.

Katarakt Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kataraktın tedavisi ve teşhisi için mutlaka uzman bir göz doktoruna muayene olunmalıdır. Bu kontrolde kişinin göz merceklerine mikroskobik inceleme yapılır.

Katarakt körlüğe neden olabilmektedir ve ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Katarakt tedavisi ameliyatla tedavi edilmektedir. İlaçla tedavi edilmesi mümkün değildir. Tedavi yöntemlerinden biri de fako yöntemidir. Başarı şansı çok yüksektir. Bu tedavi de göze küçük bir delik açılır ve o açılan delikten içeri girilir. Göz merceğine yapay mercek takılır. Bu tedavi yöntemi olan ameliyat çok uzun sürmez. Hasta eski görme bozuklarından kurtulur. Hastaya narkoz verilmez göz damlası uygulanır. Ameliyat tek tedavi yöntemi olduğu için hastalığın evrelerinin ilerlemesi gerekmez. Hasta açısından ilerlemesi sıkıntı yaratır ve körlüğe kadar gider. Ameliyatın 15. Gününden sonra hastada görme düzelir. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Gözler ameliyat gününden itibaren 20 gün boyunca suyla ve sabunla temas etmemelidir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Göz kesinlikle ovalanmamalıdır. Televizyon izlememelisiniz. Gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Katarakt için hangi doktora gitmeyelim ? Katarakt hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git