Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler
20 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.138 kez okundu.

Kaşıntı, rahatsız edici bir his olmakla beraber kaşınan bölgede ağrı ve tahrişe neden olur. Kaşıntı, vücutta herhangi bir bölgede meydana gelebileceği gibi, bütün vücutta genel bir durum olaraktan ortaya çıkabilir. Kaşıntının uzmanlar tarafından açıklanan binden fazla nedeni vardır. Ama en yaygın kaşıntı nedenleri arasında egzama, alerji , hamilelik, böcek ısırması,  ilaçların yan etkisi, mantar, karaciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği vardır.

Kaşıntının geçirilmesini sağlamaktaki genel yargı,  kaşıntı olan bölgeyi veya bütün vücudu soğuk su ile yıkamaktır. Doğru bir yöntem olmakla beraber geçici bir çözümdür. Kaşıntı durumunda yapılacak şeyler kaşıntının şiddeti ve süresine göre değişiklik gösterir.

Sürekli olan ve bölgesel olmayan kaşıntı da mutlaka bir uzmana görününüz. Çünkü kaşıntının altında yatan önemli bir kronik hastalık olabilir. Böbrek yetmezliği , karaciğer hastalığı,  herhangi bir şeye karşı alerji de kaşıntıya neden olabilir. Bu tür kaşıntı nedenleri ciddi sorunlardır. Soğuk duş veya bitkilerle geçirebilecek bir durum değildir. Ama egzama, böcek ısırması,  toz vb. durumlardan oluşabilecek kaşıntıları bitkisel yollarla tedavi edebilirsiniz.

Limon

İçeriğinde bulunan anestetik, anti-enflamur , sitrik asit ve asetik asitten dolayı kaşıntı sorunlarını gidermede kullanılabilir. Limon suyuna az bir miktar su ekleyin ve bir pamuk yardımıyla kaşıntı olan bölgeye sürün. 2 saat bekletin ve yıkayın. Bu uygulama sırasında asla güneşe çıkmayın. Cilt lekelerine neden olabilir.

İçinde bolca C vitamini bulunduran limon oluşan kaşıntıyı alır ve cildi rahatlatır ayrıca kaşıntıya bağlı olarak oluşan ciltteki lekelerini, ciltte ki kızarıklığı da alır. Limon suyu ile kaşıntının olan yere birkaç damla damlatın ve bölgeyi masaj yapın 5 dakika kadar bekletin sonra yıkayın bu uygulamayı haftada üç defa yapın.

Elma Sirkesi

Kaşıntıları gidermede etkili olan elma sirkesini, ılık bir suya bir miktar ilave ederek pamuk yardımıyla kaşınan bölgeye uygulayın. Bir süre beklettikten sonra soğuk duş alın.

Elma sirkesini ılık banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Daha sonra aynı kabartma tozu uygulamasında olduğu gibi havlu kullanmadan kurumayı beklemeli ve bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayabilirsiniz. Aynı şekilde bölgesel kaşıntınız var ise bir pamuk yardımı ile elma sirkesine pamuğu batırıp kaşınan bölgede gezdirebilirsiniz. Bu yöntem de oldukça işe yarayacaktır.

Kekik

Kekik içeriğindeki timol adlı maddeden kaynaklı olarak sinir lifleri ile beraber kaşınmaya neden olan inflamasyonu da azaltır. Taze olarak tüketilebileceği gibi çayı yapılaraktan kullanılabilir.

Papatya

Kaşıntı ve deri dökülmelerine karşı kullanılan papatya çayı , aynı zamanda kaşıntı sonucu oluşan tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur. İçeriğinde bulunan doğal yağ, anti bakteriyel ve antiseptik özellik göstermesi nedeniyle ciltte oluşan iltihabı azaltarak,  ciltteki enfeksiyonu engeller. Çay olarak tüketilmesi değil, papatya çayının kaşıntı olan bölgeye pamuk yardımıyla sürülmesi tavsiye edilir.

Karanfil

Bir yemek kaşığı kadar karanfili bir su bardağı suda 5 dakika kadar kaynatın ve demlemeye bırakın sonra buz dolapta soğumaya bırakın soğuduktan sonra karanfil çayın da bir parça pamuk yardımıyla gün için de 3-4 defa kaşıntının olduğu yere uygulayın karanfilin yatıştırma özelliği vardır için de ki vitaminler birçok cilt soruna iyi gelmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git