Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 934 kez okundu.

Tıp dalında miyalaji olarak adlandırılan kas ağrılarının sebebi aşırı ve kası yoran beden hareketleridir. Yorulan kaslar zamanla eski gücünü kaybederek ve şayet müdahalesi yapılmazda çok kas hastalıklarına neden olabilir. Kas ağrısı, günümüzde birçok kişinin yaşadığı kas ağrılarının sıklığı her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Kas ağrıları sertlik, gerilme, tutulma ve ağrılarla kişiyi rahatsız eder.

C vitamini

Kas ağrılarınız ve kas sağlığınız için C vitamini bakımında zengin olan sebze ve meyveler sizler için çok büyük önem taşımaktadır. C vitamini zenginlerini ister taze meyve ve sebze olarak ister taze olarak sıkılan sularını içebilirsiniz. Her iki şekilde de emin olun ki kas ağrılarınızın geçmesine yardımcı olacaktır. C vitamini bakımından zengin olan bazı sebze ve meyveler;  alıç, erik, portakal, mandalina, brokoli ve biber gibi zengin besinlerimizi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bitki çayları

Ağrıyan kaslarınızı hafifletmek adına; bir miktar güvercin ağacı, pelin otu ve papatyayı karıştırarak 5 dakika kadar kaynar suda demledikten sonra iyice süzerek, hazırlamış olduğunuz bu karışımı ağrıyan yerlerinize iyice yedirerek ağrıyan yerlerinizi hafifletebilirsiniz. Ayrıca da papatya yağı ve nanede cilde masaj yaparak uygulandığında oluşan kas ağrıları ve iltihabı en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Bunun dışında papatya çayı kas ağrılarına, gerilmelerine ve kas spazmlarına oldukça iyi gelmektedir.

Gevşeme

Hangi bölgenizde olursa olsun oluşmuş olan kas ağrısı ilk olarak rahatlayarak geçmektedir. Rahatlamayı sağlamak için ise kasları gevşetmek gerekir. Bunun için daha çok dinlenmek ve bol bol oturmak gerekecektir. Aksi taktirde yapılan sert ve ani hareketler ağrıların daha da artmasına sebebiyet vermiş olacaktır.

Sülfat

Bir başka iyi gelen yöntemde ise suyun içerisine az miktarda sülfat ekleyerek banyo yapılması gelir. Burada sülfatın içerisinde kükürt ve aynı zamanda magnezyum yer aldığından dolayı kasların rahatlamasına yardımcı olan bir hale dönüşmesini sağlar.

Tuzlu su

Aynı zamanda küvet eğer ki sıcak su ile doldurulur ise içerisine 1 fincan olacak kadar tuz eklemekte daha fazla fayda sağlamamıza yardımcı olmayı sağlayacaktır. Suyun içerisine yarım saat kalmak yeterli olacaktır ve bu süre içerisinde ağrı olan bölgelere hafif dokunuşlar ile masaj yapmak size daha da çok fayda sağlamayı başaracaktır.

Egzersiz

Kaslardaki ağrılar gerilmelerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı kasları gevşetmek gerekir. Hal böyle olunca yapılacak en iyi yöntem egzersiz yöntemi olmaktadır.

Buz

En basit olan yöntem ise kas ağrısının olmuş olduğu bölgeye yalnızca 10 dakika kadar kısa bir süre boyuna buz kompleksi uygulamak olmalıdır. Buz ağrıdan dolayı oluşan morluk yada şişme gibi sorunların önüne geçmeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda uygulandıktan sonra ağrının olmuş olduğu bölgede hafif ferahlama hissi yaratacaktır.

Hardal yağı

Kas yapısını rahatlatıcı bir özelliği olan hardal yağı, ağrı olan bölgeye masaj yapar şekilde sürülmelidir. Böylece sert olan kasların gevşemesi sağlanmış olur ve kas ağrısının azalması sağlanır. Hatta düzenli kullanımı sonrasında ağrıların geçmiş olduğu görülür.

Su tüketimi

Günde 8 yada 10 bardak olacak şekilde su tüketilmesi gerekir. Ağrı çeken kişi ne kadar az su tüketirse bir o kadar fazla ağrı çekmektedir. Bu sebepten dolayı kişi muhakkak gün içerisinde bol bol su tüketmelidir.

Kas ağrılarına iyi gelebilen başka alternatif yollar;

  • Özellikle nane yağı ve okaliptüs yağı karışımı kas ağrılarına ve kas gerginliklerine en iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu yağları ağrıyan yerlerinize hafif masaj şeklinde cildinize iyice yedirin.
  • Bildiğiniz gibi lavanta yağı rahatlatıcı özelliği ve hoş kokusuyla bir masaj yağıdır. Cildinize yapacağınız bu masajla kaslarınızda meydana gelen gerginlikleri ve ağrıları yok edebilirsiniz.
  • Flavonoidler açısından bir hayli güçlü olan çobanpüskülü, ısırgan otu, biberiye, takke otu, ve Oregon üzümü bitkilerini kas ağrılarınız için kullanabilirsiniz. Sizlere saymış olduğumuz bu bitkilerden bir tutam alarak çaylarını hazırlayıp içebilirsiniz.
  • Biberiye oluşan kas ağrılarına ve kas spazmlarına ciddi anlamda çok iyi gelen bir bitkidir. Bir su bardağın için bir miktar biberiye ekleyerek 3-4 dakika kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra şayet tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine bal tercih etmenizi öneririz. Hazırlamış olduğunuz çayınızdan günde bir bardak içmeniz yeterli olacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git