Kas Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 144 kez okundu.

Kas ağrısı aşırı hareketli olmaktan ya da bazı hastalıklardan dolayı günlük işlerimizi yaparken bizi zor durumda bırakır. Kas ağrısının nedenlerini ve tedavisini öğrenmek istiyorsanız buyurun birlikte kaslarımızdaki ağrının geçmesi için yapmamız gerekenlere bakalım.

Kas Ağrısı Neden Olur ?

Kasların fazla çalışması sonucu kas ağrıları oluşur. Bazen de bir hastalık nedeniyle kas ağrısı yaşanabilir.

Aşırı Kullanım

Kaslarımızı aşırı ve kontrolsüz kullanmamız, kaslarımızı bilinçsiz olarak zorlamamız kas ağrısına neden olur. Gereğinden fazla yapılan egzersizler, duruş bozuklukları, mola vermeden çalışmak kas ağrılarının nedenleri arasındadır.

Yüksek Ateş

Nezle, grip, kızamık, kabakulak, ateşli romatizma, sıtma, benekli humma ve çocuk felci gibi ateşli hastalıklar sırasında da kas ağrısı olabilir.

Kas Hastalıkları

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), polimiyozit veya dermatomiyozit gibi otoimmün (bağışıklık sisteminin hatalı tepkisinden kaynaklanan) hastalıklar, mikropların neden olduğu iltihaplı hastalıklar (trişinoz veya stafilokok bakterilerinin neden olduğu piyomiyozit gibi) hastalıklar da kas ağrısına yol açabilir.

Bazı İlaçlar

Amfoterisin B, Carbenoxolone, Chloroquine Clofibrate, Hydroxychloroquine, Steroid ilaçlar da kas ağrısına neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer ?

Kaslarınız ağrıyorsa ağrıyan kaslarınızı çok hareket ettirmeyin, dinlendirin. İşinizden bir süre izin alarak dinlenin. Hareketiniz sırasında kas ağrısı yaşıyorsanız alternatif yöntemler kullanın. Örneğin kalem kullanmaktan parmak kası ağrısı çekiyorsanız bilgisayar klavyesine geçin. Ya da bacak kas ağrısı çekiyorsanız, bir süre spora gitmeyi bırakın. Kaslarınızın ağrıyan yerine buz koyun. 10-20 dakika soğuk uygulama yapın. Bu sayede kas uyuşması oluşacak ve ağrınız kesilecektir. İltihabı azaltacaktır. Kas hücrelerinin metabolizma hızını düşürerek aküt hasar fazını hızlı atlatmalarını sağlar, iyileşmeyi hızlandırır. Yaralanmalarda damarları büzerek şişmeyi önler, kanamayı hafifletir. İç kanamaları azaltır, morarmayı önler. Kasınızın çevresini sargı bezi ile sarın. . Bu sayede kaslarınıza nufüs eden fazla iltihap sıvıları engellenir, ağrılı şişkinlikler önlenir. Elastik bandaj veya sargı bezleri aynı zamanda o bölgeyi korur ve destekler. Kiraz yiyin. Kirazın çok zengin antosiyanin içeriği kasların rahatlamasına yardım eder. Omega 3 yağ asitleri tüketin. Yüksek derecede iltihap giderici etkilidir. Özellikle ağır egzersiz sonrasında ortaya çıkan kas ağrısı ve kas hasarına iyi gelir. Somon balığı alabalık, ringa balığı, sardalya,keten tohumu, ceviz yiyerek omega 3 yağ asitlerini alabilirsiniz.

Sülfat mineral, magnezyum ve kükürt açısından zengindir. Kasların rahatlamasına yardımcı olmak için sülfat eklenmiş su ile banyo yapılabilir. Sıcak su dolu bir küvete bir fincan tuz eklenerek karıştırılır. Bu suda yaklaşık 20 ya da 30 dakika etkilenen alanlar bekletilir. Alan bir süre ovulabilir. Ağrının hafiflemesini sağlar ve kasları gevşetir. Ayrıca eklem ağrıları için de bu uygulama kullanılır. Kas ağrılarını bu bitkileri kullanarak da önleyebilirsiniz. Biberiye sadece tadı ve harika kokusuyla değil aynı zamanda mükemmel anti inflamatuar özelliği ile de bilinir. Taze veya kuru biberiye 2 yemek kaşığı kadar alınarak yarım litre kaynar su içine eklenir. Yarım saat demlenmesi beklendikten sonra bu suda bir bez ıslatılır ve etkilenen yerlere uygulanır. Kas ağrısını hafifletmek için günde iki ya da üç defa her gün tekrar edilebilir.

Kas Ağrısı Tedavisi

  • Yüksek ateşten dolayı tüm vücudunuzda kas ağrıları olabilir bu nedenle ateşinizi düşürmeye çalışın, Ilık su ile bir banyo yapın. Ateşiniz düşmüyorsa doktora gidin ve önerdiği ilaçları kullanın.
  • Kas ağrısı sebepleri kullandığınız ilaçlarda olabilir. Bu nedenle ilaçlarınız gözden geçirin. Yan etkilerine bakın. Kas ağrısına neden olacak ilaçlar kullanmayın. Kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışarak ilacınızı kullanmaya devam edin.
  • Kas ağrısı yaşamamak için günde en az 5-6 bardak su için. Ağır egzersizler yapıyorsanız 45 dakikada bir mola verin ve molalarda su için. Günde 10 litreden fazla su tüketmeyin. Saatte bir litreden fazla su tüketmeyin. Her gün bir tane maden suyu için.
  • Yüzmek eğlenceli bir sportif aktivite olmasının yanında kasların neredeyse tümünü çalıştıran hareketler içerir. Bu nedenle kas ağrısı yaşayan kişilere yüzme önerilir. Ayrıca vücudun rahatlamasında etkilidir. Bol bol yüzün. Kaslarınız sağlıklı bir şekilde çalışsın.
  • Kas ağrısı için masaj yağı: Hardal yağı, kas ağrısı için etkili olan bir diğer çözüm de hardal yağıdır. Hardal yağı kasların gevşemesine yardım eder ve kas yapısını rahatlatır. Aynı zamanda anti inflamatuar bir etkisi vardır. Etkilenen alana yavaş hareketler ile biraz hardal yağı sürülebilir. Ardından bölgeye masaj yapın. Kasların açılmasını yardım eden bu masaj ile ağrı da hafifleyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git