Karnabahar Ne Kadar Sürede Pişer ?

Karnabahar Ne Kadar Sürede Pişer ?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 328 kez okundu.

Karnabahar ne kadar sürede pişer ? Karnabahar, kızartılarak, fırınlanarak ya da sulu yemek olarak pişirilebilen bir sebzedir. Sert yapısı nedeniyle pişmesi oldukça uzun süre alır. Bu nedenle fırınlamadan ve kızartmadan önce haşlayarak yumuşatmak gerekebilir. Yaklaşık on dakika haşlamak yeterken, kaynar suyun içine bir kaç dakika batırıp çıkarmak da aynı etkiyi yaratacaktır. Ardından, kızartma yapacaksanız beş dakika, fırınlayacaksanız ön ısıtması yapılmış bir fırında, 180 derecede, yirmi ile yirmi beş dakika yeterli olacaktır. Sulu yemek yaparken de düdüklü tencere tercih edilmesi önerilir. Düdüklü tencerede en fazla yirmi dakikada karnabaharınız hazır olur.

Karnabahar Hangi Mevsimde Yenilmelidir ?

Karnabaharın doğal mevsimi sonbahar, özellikle de ekim ayıdır. Alınan karnabaharlar ince dallara ayrılarak pişirilmelidir. Fazla yıkanmamalıdır, dallarına hafifçe su çarpmak yeterli olacaktır. Karnabaharın taze olup olmadığı alt kısmındaki yeşil yapraklara bakarak anlaşılır. Yapraklarının ezilmemiş ve kararmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Karnabahar Hangi Yiyeceklerle Beraber Tüketilmelidir ? 

Karnabahar kızartması genellikle patates püresi ile servis edilirken, fırınlandığında ise kabak, patlıcan gibi mevsim sebzeleri ile birlikte pişirilebilir. Limon ve sirke karnabaharın her türüne çok yakışan soslardır. Sulu yemeğinde salçasını az, karabiber ve pul biberini fazla koymanız daha lezzetli bir tat sağlayacaktır. Bu yemeğe Brüksel lahanası ve brokoli dalları da ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git