Karnabahar Ne Kadar Sürede Haşlanır ?

Karnabahar Ne Kadar Sürede Haşlanır ?
8 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 251 kez okundu.

Karnabahar ne kadar sürede haşlanır ? Kış sebzelerinden biri olan karnabahar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Düzenli beslenmeyi tercih eden ve sağlığına dikkat eden insanların oldukça tükettiği bir sebzedir. Kızartılan, yemeği yapılan veya haşlanarak tüketilebilen karnabahar özelliklere kış aylarında tercih edilen bir sebzedir.

Karnabaharın kızartması, salatası veya püresi yapılırken mutlaka haşlanması gerekir. Yalnızca yemeği yapılacaksa haşlanılmasına gerek duyulmaz. Karnabaharı haşlamak için tencere kullanılır. Varsa düdüklü tencerenizi de kullanabilirsiniz. Karnabaharları ayıklayalım ve bol su ile yıkayalım. Karnabaharı içindeki bakterilerden arındırmak isterseniz sirkeli suda bir süre bekletebilirsiniz. Sonrasında tencere içerisine suyu koyalım ve kaynaması için ocağın altını yakalım. Su kaynadıktan sonra karnabaharlarımızı tencerenin içine atalım. On beş dakika kadar haşlanması, sert olan karnabaharlarımızın yumuşaması için yeterli bir süredir. Haşlandıktan sonra süzgeç yardımıyla sudan çıkarılırlar.

Düdüklü tencerede haşlamak istiyorsak karnabaharların on dakika kadar haşlanması yeterlidir. Ancak tencerede olduğu gibi kapağını açamadığımızdan dolayı istediğimiz yumuşaklıkta olmalarını ayarlayamayız.  Karnabaharı haşlarken püf noktalarından bir tanesi çok ufak parçalara bölmememiz gerektiğidir. Suyun içinde kaynarken daha da ufalmasını istemeyiz. Bir diğer püf nokta ise karnabaharların haşlandığı suya limon sıkılmasıdır. Limon suyu karnabahar haşlanırken etrafa kötü koku yayılmasını engeller. Yağda kızartılan karnabahar fırında pişirilmesine göre daha ağır ve sağlıksız olduğundan pek önerilmez. Özellikle havuç, patates gibi sebzelerle birlikte haşlanması hem daha sağlıklı hem de lezzetlidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git