Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.180 kez okundu.

Karın ağrısı, lokal bir ağrı olmanın yanı sıra vücudunun belirli yerlerine ve organlarına kadar sirayet edebilen genellikle, mide, karaciğer, onikiparmak bağırsağı, böbrek ve pankreas çevresinde oluşan ağrılardır. Çoğu zaman akut olan bu ağrılar, birçok organdan doğan hasar veya damarlardan kaynaklanan bir rahatsızlık olarak kendini göstermektedir. Tedbiri alınmadığı ve tedavisi yapılmadığı sürece oldukça tehlikeli olabilen bu ağrılar için birçok tedavi ve iyileşme yöntemleri öngörülmektedir. Ancak karın ağrısına iyi gelen tedavilerin yapılabilmesi için öncelikle karın ağrısı hakkında bilgi sahibi olunmalı ve nedenleri şu şekilde araştırılmalıdır:

Karın Ağrısı Nasıl Kendini Göstermektedir?

Karın ağrısı, kısa süreli bir ağrı olarak tanımlandığında akut karın ağrısı teşhisi konulmaktadır. Ancak daha uzun süreli ve geçmeyen ağrıların altında mide, karaciğer ve bağırsak rahatsızlıkları yatmakta olup bu ağrılar artık akut ağrıları altında değerlendirilmez. Geniş bir zaman dilimine yayılan bu ağrılar için doktor teşhisi ve uygun tedavinin bulunması gerekmektedir.

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Karın ağrısı insan vücudunun genel olarak gövde kısmında oluşan ve göğüs kafesine kadar kendisini hissettirebilen hafif, orta ve ağır şiddetli ağrılar olarak ayrılırlar. Bu ağrıların birçok nedeni vardır, ağrılar, dışarıdan herhangi bir darbe sonucu başlayabilirken, iç organlardaki herhangi bir rahatsızlıktan dolayı da meydana gelebilmektedir. Mide, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, safra kesesi, pankreas ve onikiparmak bağırsağı gibi organlardan meydana gelebilen karın ağrılarının daha tehlikeli bir boyutu olan iç kanamadan dolayı da meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda derhal en yakın hekime başvurulmalıdır.
Karın ağrıları boşaltım sistemi organları ve üreme organlarının rahatsızlıklarına da dayanabilmektedir. Böbrek taşları, böbrek üstü bezi hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle karın ağrıları hissedilmektedir, aynı zamanda kadın ve erkek üreme organlarındaki rahatsızlıklar ve kadınlardaki aylık döngü nedeniyle oluşan adet sancıları da karın ağrısının nedenlerindendir. Karın bölgesi dışında oluşan bazı rahatsızlıklar da bu ağrıları oluşturabilmektedir, akciğer ve kalp rahatsızlıkları, kaburgaya bağlı kırıklar ve çatlaklar da gövdeye yayılan bir karın ağrısına sebep olabilmektedir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelmektedir?

Karın ağrısı şiddetli ve dayanılmaz olduğu hallerde hemen bir hekime başvurulmalı ve tedavi sürecine geçilmelidir. Ancak hafif düzeydeki ağrılar için genellikle geleneksel ve doğal yöntemler tercih edilmektedir.

Basit bir karın ağrısı için, öncelikle ağrının nedeninin ne olduğu bilinmelidir. Ağrının nedeni bilinmediği sürece yapılacak herhangi işlem aksi sonuç doğurabilir veya hiç işe yaramayabilir. Ağrı, mide çevresinde başlıyor ve küçük rahatsızlıklar halinde kendini gösteriyorsa genellikle bu ağrıların nedeni mide üşütmeleri, mide sıvısındaki pH dengesizlikleri, mide yanması şeklinde olmaktadır. Mide rahatsızlıkları için bitkisel çay tarifleri oldukça yaygın olmakla beraber mideyi rahatlatmakta ve kimyasal bir tedavi yolu olmadan doğal yöntemlerle ağrıyı dindirmektedir.

Mide Rahatsızlıklarına Bağlı Karın Ağrıları İçin;

Nane Çayı

Nane çayı geleneksel ve doğal yöntemlerden biri olarak yıllarca kullanılmakta ve mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelen bitkilerden birisidir. Nane yapraklarından elde edilen bu çayın yapımı çok basit olup evde kolayca yetiştirilebilen bir bitki olduğu için mide rahatsızlıklarında kullanımı oldukça yaygındır. Nane yaprakları, limon özü, mentol ve bolca antioksidan içerir, bu sayede mide sıvısındaki pH dengesizliklerini kontrol altına alınabilmektedir. Nane çayı daha çok kurutulmuş nane yapraklarından elde edilmekte ve ocakta kısık ateşte sıcak su ile kaynatılmaktadır. Ilık hale getirilen nane çayı, mide spazmlarına, ani mide yanmalarına iyi gelmekte ve aynı zamanda kronik ağrıları dindirmektedir.

Papatya Çayı

Papatya çayı da yüzyıllardır nane çayı gibi mide rahatsızlıklarına bağlı oluşan ağrılar için doğal yöntem olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı, kurutulmuş papatya yapraklarının kısık ateşte su ile kaynatılıp süzülmesi sonucu yapılmaktadır. Çayın ılık hale gelmesiyle birlikte mide ağrıları için içilmesi oldukça yaygın olan geleneksel ve doğal bir tedavi yöntemidir. Papatya çayı ve çaydan elde edilmiş olan öz mide asitlerini oranlarını düzenlemekte ve mide öz sıvısının mide duvarına verdiği zararı önlemektedir. Papatya çayı mide duvarında bulunan mukozanın tahrip olmamasına yardımcı olmaktadır. Böylece mide yanmalarından mideyi korumakta ve mide duvarının zarar görmemesini sağlar. Aynı zamanda papatya çayı mide rahatsızlıklarına bağlı oluşan mide bulantısına da iyi geldiği için yüzyıllar boyunca tercih edilen bitkilerden biri olmuştur.

Zencefil Çayı

Zencefil çayının başta mide olmak üzere sindirim sistemine birçok yararı bulunmaktadır. Zencefil çayı mide üşütmesi ve mide bulantısına bağlı oluşan karın ağrılarına oldukça iyi gelen doğal bir tedavi yöntemidir. Her ne kadar zencefil çayı karın ağrılarına iyi gelse de fazla dozda tüketilmesi zararlı sonuçlara neden olmaktadır.

İnce ve kalın bağırsak rahatsızlıklarına bağlı karın ağrıları için;

Lifli gıdalar tüketilmeli

Lifli gıda tüketimi artırılmalı ve bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesi sağlanmalıdır. Lifli gıda birçok yönden bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamakta ve bağırsak hareketlerini sindirimi kolaylaştırıcı hale getirmektedir.

Bol bol egzersiz yapılmalıdır.

Egzersizin vücut için kayda değer bir önem taşıdığı günümüz için yadsınmayan bir gerçektir. Egzersiz yapılması birçok yönden insan sağlılığına faydalıdır ve yapılan bu egzersizler sindirim sistemi için hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Egzersizlere ve sağlıklı vücut hareketleriyle beraber metabolizma hızlanır, kan akış hızı artar ve bağırsaklar hareketleri düzene girer. Karın ağrılarının önemli bir kısmı düzenli egzersiz ve spor ile en aza indirilmektedir.

Bağırsak hareketleri en az seviyeye indiği takdirde ve bazı durumlarda ağrı dinmeyebilir ve şiddetini artırabilir. Bu gibi durumlarda hafif seviyeli kas gevşetici kullanılarak bağırsak rahatsızlıklarına bağlı karın ağrısı en az düzeye indirilebilir.

Bol bol su içilmesi gerekmektedir.

Su, insan yaşamının en önemli ve hayati değer taşıyan ihtiyaçlarından birisidir. Bu anlamda temiz su tüketimi ince ve kalın bağırsak hareketlerini bir düzene sokacak ve sindirimi kolaylaştıracaktır. Bağırsak hareketleri düzene girdiği takdirde ise buna bağlı oluşan karın ağrıları büyük ölçüde giderilmiş olacaktır.

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Bağlı Karın Ağrıları İçin;

Düzensiz bağırsak hareketleri ve karın ağrılarının bir nedeni de huzursuz bağırsak sendromu olabilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu “irritabl bağırsak sendromu” olarak da adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık günün her saatinde hastaya bağırsaklarda oluşan sebepsiz bir sancı yaratabilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunun sebep olduğu karın ağrıları; gaz ve şişkinlik, ishal, kabızlık, içinde mukus bulunan dışkı ve bağırsak hareketlerindeki değişikliklerin bir sonucudur. Bu bağırsak hareketlerinin düzene girilebilmesi ve karın ağrılarının giderilmesi için:

 • Kola, asitli yiyecekler, gazozlu içecek ve kafein barındıran içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içecekler huzursuz bağırsak sendorumunu tetiklemekte ve bağırsak hareketlerini düzensiz hale getirerek uzun süreli olabilen karın ağrılarına sebep olmaktadır.
 • Gluten tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Huzursuz bağırsak sendromuna yakalanan bazı kişilerde bu rahatsızlığın ve karın ağrısının glutene karşı hassasiyet ile ilgili olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu nedenle gluten tüketiminin azaltılması, hiç olmazsa kontrol altına alınması gerekebilmektedir.
 • Bir günde yenilen yemek öğünlerinin hafif tutulması ancak altı öğüne çıkarılması önerilmektedir. Uzmanlar hafif ama sık sık yemenin bağırsak hareketlerindeki dengesizlikleri düzeltebileceğini ve bağırsak sendromuna ilişkin karın ağrılarının azaltılabileceği, kontrol altına alınabileceğini tespit etmişlerdir.
 • Bol bol su içilmesi huzursuz bağırsak sendromu için oldukça etkilidir. Genel olarak su tüketimin seviyesinde olması hem sindirim sistemine yararlı hem de boşaltım sistemine yararlıdır. Bu anlamda su tüketimi karın ağrılarını gidermeye ve huzursuz bağırsak sendromunun atlatılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Huzursuz bağırsak sendromuna sahip olan kişilerin aşırı kırmızı et, balık tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Kırmızı ve beyaz etin aşırı tüketimi bağırsak hareketlerini olumsuz etkileyebilir ve karın ağrısına neden olabilir. Tüketimin azaltılması karın ağrısına iyi gelecektir.
 • Yoğurt, peynir, süt ve süt ürünlerinin tüketimi azaltılmalıdır. Bağırsak ağrılarının bir nedeni de laktoza karşı hassasiyet olabilmektedir. Bağırsakta bulunan laktaz enziminin yeterince veya hiç bulunmaması nedeniyle süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz sindirilememekte ve bu da bağırsakta birikme, sancı, bağırsak hareketlerinde düzensizlik, huzursuz bağırsak sendromu olarak kendini göstermektedir. Bu yolla oluşan karın ağrılarının geçirilmesi için laktoz içeren besin ve ürünlerin tüketiminin azaltılması veya bir hekime başvurulması gerekmektedir.
 • Her ne kadar laktoz içeren yoğurt, peynir, süt ve süt ürünlerinin tüketimi laktoz hassasiyeti bulunan kişiler için önerilmese de böyle bir hassasiyeti bulunmayan kişilerin probiyotik ürün tüketimi uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Fermente süt ürünleri, doğal ve katkısız kefir, doğal yoğurtlar ve diğer probiyotik yiyecekler bağırsak hareketlerini düzenler ve karın ağrısına iyi gelir.
 • Huzursuz bağırsak sendromunun sancısını azaltmak için bazı çaylar da yine tedavi olarak denenmektedir. Rezene çayı, nane çayı, papatya çayı ve melisa çayı bağırsak sendromuna karşı iyi gelen çaylardan birkaçıdır.
 • Ambalajlanmış gıdalardan, uzun süreli raf ürünlerinden ve fasulye, nohut gibi bazı baklagillerden uzak durulması yine huzursuz bağırsak sendromunun verdiği karın ağrısını önlemeye yardımcı olur.
 • Bağırsak ağrılarına iyi gelen bir diğer yöntem ise doğru ve etkili masaj hareketlerinin yapılmasıdır. Masaj, bağırsak hareketlerini kendine has düzenine geri dönmesini sağlar ve ağrıların geçirilmesine yardımcı olur.
 • Tarçın çayı da, zencefil çayı, nane çayı ve papatya çayı gibi bağırsakları rahatlatan çaylardan birisidir. Tarçın çayı, bağırsak hareketlerini düzenleyerek karın ağrılarına iyi gelmektedir.

Kadınlarda Karın Bölgesinde Oluşan Adet Ağrıları İçin;

 • Kadınlarda adet dönemindeki sancıların birçok nedeni vardır. Ağır tıbbi yardım gerektirmeyen adet sancılarının geçirilmesi için ise yıllardan beri gelen birçok geleneksel doğal tedavi çeşidi mevcuttur. Papatya çayı bu tedavi yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen papatya çayı, adet döneminde kadınların adet sancılarına da oldukça iyi gelmekte ve karın ağrılarını azaltmaktadır.
 • Adet ağrılarında kadınlar ağrı süresince yatmalı ve dinlenmelidir. Adet döngüsü kadınlarda güçten düşme, yorgunluk, halsizlik gibi birçok sonuca sebep olmakta ve gündelik hayatı olumsuz anlamda etkilemektedir.
 • Bol bol su içilmelidir. Adet dönemi ağrıları için de su oldukça faydalıdır. Su, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak karın ağrısına iyi gelir ve vücudun rahatlamasını sağlar. Bu nedenle karın ağrısında su içilmesi gerektiği gibi adet dönemi sancılarında yeterli miktarda su içilmesi karın ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Sıcak su torbası kullanımı karın ağrılarına ve üşütme sonucu oluşan ağrılara oldukça iyi gelmektedir. Uzmanlar özellikle adet dönemi sancılarında sıcak su torbasını kullanımının ağrının giderilmesinde ve karın bölgesinin rahatlamasında faydalı olduğunu söylemektedirler. Ancak bu anlamda sıcak su torbasının niteliği ve torbanın karın bölgesine konulduğu yer oldukça önemlidir. Sıcak su torbasının dış tabakası koruyucu bir tabaka ile kaplanmış olmalı ve plastik kısım çıplak bulunmamalıdır. Aksi takdirde plastik kısım iletkenliği ile cilde zarar verebilmektedir. Sıcak su torbasının koruyucu kısmının bulunması bu açıdan oldukça önem taşımaktadır.
 • Sıcak su torbasının konulduğu karın bölgesi ise karnın yukarısı olmalı ve kadın rahmine çok yaklaştırılmamalıdır. Torba içinde bulunan sıcak su rahme zarar verebilir ve kalıcı sorunlar doğurabilir. Bu nedenle uzmanlar sıcak su torbasının doğrudan rahmin üzerine konulmaması gerektiğini ifade etmektedirler. Sıcak su torbası dikkat edilmesi gereken koşullara uyulduğunda karın ağrısına çok iyi gelmekte ve vücudu rahatlatmaktadır.
 • Sıcak duş… Adet dönemi sancılarına çok iyi gelen bir diğer yöntem ise sıcak duş alınmasıdır. Sıcak duş, genel olarak vücudu rahatlatır ve rahimdeki ani kasılmaları azaltarak karın ağrıların dinmesine yardımcı olur. Ancak duşta suyun sıcaklığı da büyük önem taşımakta olup sıcak su altında fazla kalınmaması gerekmektedir. Aynı zamanda sıcak duş her ne kadar karın ağrılarına iyi gelse de fazla alınması bazı zararlara neden olup bu zararlar idrar yolu enfeksiyonuna kadar varabilmektedir.
 • Spor yapılması ve doğru egzersiz hareketleri adet dönemi karın ağrılarına oldukça iyi gelen ve bilinen bir yöntemdir. Düzenli spor yapılması kadınlarda bu sancının azaltılmasına yardımcı olmakta ve rahmin kasılmalarının vücuda verdiği acıyı azaltmaktadır.
 • Adet dönemi karın ağrılarını önleyen ve ağrılara iyi gelen yöntemlerden biri ise ayakları sıcak tutmaktır. Kadınlarda ayakların sıcak tutulması, üşütmeyi engellemekte ve karın ağrılarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Karın ağrıları bir türlü geçmiyor ve şiddetini artırmaya devam ediyorsa vücuda uygun dozda ağrı kesici alınmalı veya bir doktora başvurulmalıdır. Tüm tedavi yöntemleri arasında en iyisi mutlaka bir doktora görünmek olacaktır.

İdrar Yolları Enfeksiyonuna Bağlı Karın Ağrıları İçin;

 • İdrar yolları enfeksiyonu karnın alt bölgesinde, ağrı ve yanma şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Karın ağrısının bir nedeni olan idrar yolu enfeksiyonunda belirtiler, idrarda kan, idrar tutmada güçlük, alt karında şiddetli ağrı, idrar debisinde zayıflık olarak kendini gösterir.
  Ağır dereceli idrar yolu için mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ancak hafif düzeydeki enfeksiyon için doğal yöntemler ve tedbirler uygulanarak enfeksiyon ve karın ağrısı giderilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi bol bol su içmek olacaktır. Su içmek vücuttaki toksinlere atmaya yardımcı olmakta ve böbrekleri çalıştırmaktadır. Bu anlamda hafif düzeydeki enfeksiyonun giderilmesi içi n bol su içilmesi ve idrar yolunun temizlenmesi gerekmektedir.
 • Bitkisel çaylar içilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonun oluşmasındaki nedenlerden bazıları, idrar yolunun üşütülmüş olması ve sıvı tüketilmemesidir. Bitkisel çaylar idrar yolundaki enfeksiyonun hem etkisinin azalmasını sağlar hem de enfeksiyon nedeniyle oluşan karın ağrısına iyi gelir.
 • Kahve, alkol, asitli içecekler, bol kafeinli içecekler ve limon suyu boşaltım sistemine zararlı olabileceğinden idrar yolu enfeksiyonu için de risk taşımaktadır. Bu gıdaların tüketilmemesi enfeksiyonu oluşturan nedeni geriletebilmekte ve karın ağrısının devam etmesini engellemektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bir diğer etken ayakların ve vücudun üşütülmesi olduğundan ayakların sıcak tutulması, çorap vs, giyilmesi karın ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisidir.

Sonuç olarak, karın ağrısının birçok nedeni olduğu gibi birçok da tedavi yöntemi vardır. Genel anlamda hafif ve geçici karın ağrılarının geçmesi için, nane limon çayı, zencefil çayı gibi bitki çayları, düzenli yapılan egzersizler, bol su tüketimi gibi yöntemler kullanılmakta ve bu yöntemler karın ağrılarına iyi gelmektedir. Ancak ağrı şiddetli ve geçmiyorsa mutlaka bir hekime başvurmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git