Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir ?

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir ?
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 558 kez okundu.

Karanfil ağacı, kışın yapraklarını dökmeyen ve boyu 20 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır türüdür. Bu ağacın tohum ve çiçekleri kurutulduğunda ortaya güzel kokulu karanfil bitkisi çıkmaktadır. Ülkemizde dört mevsim boyunca yetişebilen ve dilediğimiz zaman bulabildiğimiz karanfil, şifalı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Keskin aroması ve güçlü kokusuyla bizi kolayca etkileyebilen karanfil bitkisi, tomurcuklu bir bitkidir. Bu tomurcuklar Hindistan ve Çin’den tüm dünyaya ulaşmış ve en sonunda karanfil bitkisi, şifa dağıtan yapısıyla ün salarak aktarların raflarında baş köşeye oturmuştur.

Karanfilden elde edilen yağın içerisinde mineral, demir, hidroklorik asit, potasyum, A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra karanfil yağı fosfor, sodyum, kalsiyum açısından da son derece zengindir. Bu mucizevi yağdan kozmetik sektörü, ilaç sanayi ve evimizdeki mutfaklar sıkça faydalanmaktadır. Sağlık anlamında da pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan karanfil, bitkisel tedavilerde en çok kullanılan tohumlardandır. Bu makalede karanfil bitkisi ve ondan elde edilen mucizevi karanfil yağının faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karanfil Yağının Dişe Faydaları

Diş bakımında oldukça sık kullanılan karanfil yağı, antiseptik özelliği sayesinde mikropların kısa sürede ölmesini sağlar. Bunun yanı sıra dişteki ağrılara, ağızda ortaya çıkan ülserlere, diş eti iltihaplanmalarına ve boğazda oluşan şişlikler gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Bu mucizevi yağ ile bir nevi tüm dişerinize diş bakımı yapabilirsiniz. Evinizde gargara varsa karanfil yağı ile karıştırınız. Bu şekilde yaptığınız gargara dişlerin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca su ile seyreltilmiş karanfil yağı, ağız kokusunu da ile gidermek için hem etkili hem de doğal bir yöntem olarak bilinir. Anlık diş ağrılarında tedavi olarak bir parça pamuğun üzerine karanfil yağı damlatınız. Bu pamuğu ağrıyan dişin üzerine koyduğunuzda acınız hafifleyecektir.

Karanfil Yağının Uykuya Faydaları

Karanfil yağı hem stresi azaltmasıyla bilinir hem de afrodizyak etkisine sahiptir. Yeterli derecede kullanıldığında dikkat dağılmalarına, uykusuzluğa ve stresin azaltılmasına iyi gelir. Bu sayede depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar da önlenmiş olur.

Karanfil Yağının İltihaba Etkisi

Karanfil yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır ve bu özellik böcek sokmaları, yara, uyuz, mantar ve isilik gibi sorunlara karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra cilt problemleri arasında yer alan uçuk ve benzeri enfeksiyonlara da iyi gelir. Ancak kullanımına dikkat etmekte fayda var. Eğer cildiniz hassas karanfil yağını seyrelterek kullanmalısınız.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

Karanfil yağı, özellikle saç bakımı ve saç maskesi yapımında kullanılan yağlardan biridir. Bu tür kullanımlarda saçların beslenmesini sağlayan karanfil yağı, kırılan saçları onarmakta, döküntüleri de geçirmektedir. Besleyici özelliği bir hayli fazla olan karanfil yağının, saç maskelerine eklenerek haftada bir kez kullanımı yeterli olacaktır. Karanfil yağı ve zeytin yağını saç diplerine birlikte uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu mucizevi yağ, saç köklerini besler ve kafa derisinde oluşan mantar, yara, kaşıntı, deri dökülmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları

Karanfil yağı cilt sorunları konusunda oldukça etkilidir. Sivilce şişlikleri azaltır, kırışıklık ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki döküntü, isilik, kabarcık ve alerjik reaksiyon sonucu oluşan kırmızılıklarda son derece etkilidir. Oldukça güçlü bir yağ olduğu için uygulamadan önce zeytinyağıyla inceltmeli ve uygulamak istediğiniz bölgeye pamuk kullanarak sürmelisiniz. Böylece cildinizde meydana gelebilecek tahrişleri de önlemiş olursunuz karanfil yağı akneleri yok etme özelliği de kanıtlanmıştır. İçeriğindeki antibiyotik ile akneler üzerinde etkin bir tedavi sağlar. Karanfil yağı, aknelerin yanı sıra siyah noktaları da yok etmekte oldukça başarılıdır. Ayrıca içeriğinde yer alan uçucu yağlar sayesinde arındırma vazifesi de görür. Bu sayede cildinizi hem tedavi eder hem de temizler.

Karanfil Yağının Ağrı Kesici Özelliği

Tuz ile karıştırarak ağrıyan bölgeyi ovabilirsiniz. Kısa sürede ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz. Özellikle baş ve diş ağrılarının düşmanı haline gelen karanfil yağı, aynı zamanda romatizma ve kas ağrısı için de çok etkili bir çözüm yöntemidir. Vücuda verdiği serinlikle rahatlama sağladığı için ağrı hissettiğiniz bölgeye karanfil yağından 1 – 2 damla sürmek yeterli olacaktır.

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır ?

Malzemeler:

  • 100 ml zeytinyağı
  • 100 gr karanfil

Hazırlanışı : Genişçe cam bir kavanoz alın. Edindiğiniz zeytinyağı ve karanfilleri bu kavanozun içine koyun. Bu kavanozu 2 hafta boyunca ağzı kapalı halde ve güneş gören bir alanda bekletin. Bekleme işleminin ardından kavanozun ağzını açmadan alın. Bir tencereyi su ile doldurup kavanozu içine bırakın ve altını yakarak ısınana kadar bekleyin. Ardından kavanozdaki suyu süzün, elde ettiğiniz karışımı temiz bir kavanoza ilave edin. İşte karanfil yağınız artık hazır durumda! Dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz.

Karanfil Yağı Kullanım Alanları

Hazımsızlık, mide bulantısı, öksürük, balgam, bronşit, sinüzit, astım, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelen karanfil, düzenli kullanımlarda metabolizma hızını da arttıracak ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız karanfil yağı kaynatabilirsiniz. Kaynama esnasında yağın çıkardığı buharı burundan çekmeye çalışınız. Bu şekilde burun tıkanıklığınız kısa sürede geçecektir. Aynı zamanda karanfil yağı güçlü bir balgam söktürücüdür, öksürüğün kesilmesinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de olan karanfil yağı terlemeye yardımcı olup hastalığınızdan kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Mide problemleri ve ishal yüzünden rahatsızlık yaşıyorsanız yine size karanfil yağını öneririz. Mucizevi etkisini kısa zamanda göreceksiniz.

Yemeklerde

Birçok mutfakta baş köşeye oturmuş olan karanfil yağı, özellikle Hint mutfağında yemeklere lezzet vermesi amacı ile oldukça fazla kullanılmaktadır.

Kozmetikte

Günlük hayatta kullandığımız birçok losyon ve kremlerde sıkça kullanılan bitkisel yağlardan biri de karanfil yağıdır. Aynı zamanda aromaterapi olarak da kullanabileceğiniz karanfil yağı ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Bir müddet sonra gevşeyecek ve rahatladığınızı hissedeceksiniz. Kaslarınızı yumuşatma ve stresini azaltma özelliği de gösterecektir.

Sabun üretiminde

Karanfil yağı, temizlik alanında en çok sabun üretiminde kullanılır. Düzenli kullanıldığında mikropların ölmesini sağladığı için oldukça faydalıdır. Çünkü antiseptik barındırmaktadır.

Sigaralarda

Birçok ülkede sigara üretiminde oldukça fazla tercih edilen karanfil yağı artık ülkemizde de sigara üretiminde kullanılmaktadır. Neden karanfil yağı derseniz de bu şekilde daha az zararı olduğu düşünülerek tercih edilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git